Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Keturiasdešimtmetį Pošnios kaimo (Seirijų seniūnija, Lazdijų rajonas) gyventoją Arūną Tamkevičių, nešildomos savo trobos vieno kambario pakampėje aptikusį du į ledą sušalusius naujagimių kūnelius, belieka tiktai užjausti. Toks radinys galėjo išmušti iš pusiausvyros net ir patį tvirčiausią stipriosios lyties atstovą. Arūnui atsitiko panašiai, nes jis tiktai kitą dieną susivokė, jog apie tai reikia pranešti policijai... Lazdijų rajono policijos komisariato pareigūnai iškart pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl vyriškos ir moteriškos lyties naujagimių mirties priežasties nustatymo. Pagal pirminės apžiūros duomenis, kūdikiai galėjo gimti maždaug prieš pusantro mėnesio. Jų kūneliai buvo gerokai apirę, o vėliau - paspaudus šalčiams, sušalo į ledą. Nors ekspertai savo išvadų dar nepaskelbė, beveik neabejojama, jog rasti negyvi kūdikiai - maždaug prieš mėnesį mirusios A. Tamkevičiaus sesers Irmos Kivarienės (39 m.) šiurpus palikimas.
Tris mirtis skyrė pusantro mėnesio
Dar iki praėjusių metų gruodžio vidurio šiuose namuose virė audringas gyvenimas. I. Kivarienės ir jos brolio A. Tamkevičiaus močiutės namuose buvo įsikūrę daug žmonių - čia gyveno Irma su trejais metais vyresniu sutuoktiniu Kęstučiu bei trimis vaikais, jau minėtas jos brolis Arūnas ir dėdė Vladas Gurevičius. Tiesa, Irmos ir jos vyro šeimyninė sąjunga jau buvo pradėjusi byrėti - Kęstutis į kaimyniniame Alytaus rajone gyvenančios motinos namus iš lėto arkliu gabenosi daiktus.
Gruodžio 16-ąją Irma staiga stipriai sunegalavo. Moteris artimiesiems apie savo bėdas nieko nepasakojo, tačiau kuomet pasijuto visiškai blogai, brolis iškvietė greitąją pagalbą. Pirmąsyk atvykus medikams Irma atsisakė važiuoti į ligoninę. Kai greitoji buvo iškviesta antrą kartą, ligonė jau buvo beprarandanti sąmonę. Lazdijų medikai iškart suprato, jog ligonės būklė labai sunki, todėl nedelsdami išvežė ją į Kauno medicinos universiteto klinikas. Tačiau nepaisant klinikų medikų didžiulių pastangų, moters sveikata vis blogėjo. Gruodžio 28 dieną Irma mirė. Moters mirties priežastimi buvo nurodytos komplikacijos po nutrūkusio nėštumo. Medikams tokia išvada (juk galėjo būti įvykdytas kriminalinis abortas ar kas nors panašaus) kažkodėl nė kiek nerūpėjo - jie apie tai policijos pareigūnų neinformavo. Apie tai, kad Irma laukėsi, tikino nežinoję nei jos vyras, nei kiti artimieji... Po žmonos laidotuvių K. Kivaras su penkiolikmete dukra ir dviem jaunesniais sūnumis galutinai atsisveikino su Pošnios kaimu. Jis įvykdė seniai puoselėtą planą - pakeisti gyvenamąją vietą...
Likęs su dėde ištuštėjusiuose namuose, praėjusį šeštadienį A. Tamkevičius nusprendė apžiūrėti buvusį sesers šeimos kambarį, mat įtarė, jog svainis galėjo išsigabenti daugiau daiktų. Kambaryje radęs krepšį ir žvilgtelėjęs, kas jame yra, Arūnas neteko amo. Ten gulėjo dviejų naujagimių kūneliai.
Normalų gyvenimą drumstė alkoholis
Kivarų šeima buvo gerai žinoma ne tik Pošnios kaime, bet ir visame Seirijų miestelyje. Aplinkiniai sutuoktinius vertino įvairiai - vieni buvo linkę palaikyti Kęstutį, kiti jam negailėjo skaudžių žodžių ir net kaltinimų. Seirijų seniūnijos darbuotojų teigimu, prieš 16 metų susikūrusi šeima dėl girtavimo ir tarpusavio nesantaikos buvo įvardyta kaip probleminė. 1990-aisiais pagimdžiusi dukrą, Irma daugiau nedirbo (prieš tai ji darbavosi Seirijų miestelyje maisto prekių parduotuvėje). Po dvejų metų šeimoje vienas po kito gimė dar du sūnūs. Tačiau išgertuvėms maži vaikai netrukdė - Irma kartu su vyru, broliu bei dėde vis dažniau sėsdavo prie butelio. Kaip bebūtų, Kęstutis, net ir išgėręs, nepamiršdavo pašerti kiaulių, pamelžti karvės, kai tuo tarpu ūkio darbai jo žmonai visai nerūpėjo. Be to, girta moteris tapdavo labai agresyvi, nenuspėjama. Kalbama, jog susipykusi su vyru jį gerokai apkuldavo, galėdavo bet kurią akimirką paleisti į sutuoktinį peilį ar kitą po ranka papuolusį daiktą. Panašiai I. Kivarienė elgėsi ir su svetimais žmonėmis. Ji apšaukdavo, nešvankiausiais žodžiais išvadindavo net ir socialinius darbuotojus, atvykusius pasidomėti, kaip prižiūrimi mažamečiai šeimos nariai. Kuo toliau, tuo dažniau I. Kivarienė išeidavo iš namų - dingdavo kokiai savaitei ar dviem. Ką ji tuo metu veikdavo, kur būdavo - grįžusi niekam neaiškindavo. Trijų vaikų motina greičiausiai lėbaudavo su įvairiomis kompanijomis. Toks gyvenimo būdas jai buvo visiškai priimtinas.
Sugėrovus apkaltindavo sunkiais nusikaltimais
Nesantaika su žmona K. Kivarą vertė ieškoti pagalbos - jis ne kartą ėjo į seniūniją prašydamas padėti. Vyriškis guosdavosi, jog Irma jį tiesiog terorizuoja, muša, grasina susidoroti. Darbuotojos siūlė skirtis ir persikelti gyventi kitur. Nuo praėjusios vasaros K. Kivaras po truputį pradėjo kraustytis į savo motinos namus. Tokiam žingsniui jį greičiausiai paskatino kaime pasklidusios kalbos apie tai, jog žmona ne kartą buvo išžaginta. Vienas toks faktas iš tiesų buvo užfiksuotas policijoje, ir dar Irmai esant gyvai teismas buvo pradėjęs nagrinėti šią bylą. Moteris spėjo duoti parodymus, tačiau nuosprendžio nesulaukė. Ar įtariamajam mesti kaltinimai pasitvirtins - kol kas neaišku. Mat sklinda kalbos, jog, apkaltindama vyrus, ši moteris iš to turėjo naudos.
- Tai buvo jos verslas, - įsitikinęs ne vienas gerai šią moterį pažinojęs kaimo gyventojas.
Esą daugelis aplinkinių puikiai žinojo, kad Irmos draugijos reikėtų vengti, nes jau kitą dieną pasipiltų kaltinimai išprievartavimu. Tai išgirdęs, išsigąsdavo net ir didžiausias drąsuolis (visi puikiai žino, kokias bausmes numato įstatymai už tokius nusikaltimus ir kokia dalia laukia tokių vyrų kalėjime). Kalbama, jog Irma už pažadą, jog nesikreips į policiją, gaudavusi po keletą šimtinių ir girtaudavusi toliau... Tačiau ar taip buvo iš tiesų, niekas tiksliai nežino...
Tolimas Irmos giminaitis nepuolė jos ginti. Atvirkščiai, jis patvirtino puikiai žinąs daug apie šią moterį sklidusių gandų (taip pat ir tai, jog ji yra pakasusi ne vieną naujagimį), tačiau dėl nevykusiai susiklosčiusio šeimyninio gyvenimo kaltino ir Irmos vyrą K. Kivarą.