• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Padėkite savo sąnariams

Anksčiau ar vėliau mūsų sąnariai pradeda "girgždėti". Vienam "sustreikuoja" keliai, kitam - petys, dar kitam - alkūnė ar pan.

REKLAMA
REKLAMA

Būna, kad artritai ir artrozės (tokie oficialūs ligų pavadinimai) pažeidžia iš karto keletą sąnarių - paprastai tuos, kuriems per gyvenimą tenka didžiausi krūviai. Parašiutininkui ar pardavėjai - tai kojų sąnariai, balerinai - pėdos pirštų sąnariai, sunkiaatlečiui - tarpslanksteliniai diskai, statybininkui - pečių ir alkūnių sąnariai. Kadangi kremzlinės ląstelės atsistato labai lėtai ir tik iš dalies, po didžiulių profesinės veiklos krūvių ar traumų ant vidinių sąnario paviršių lieka "randai". Priežastys, dėl kurių jie atsiranda, gali būti pačios įvairiausios: traumos, susilpnėjusi imuninė sistema, peršalimas, medžiagų apykaitos sutrikimai. Neretai jie gali būti ir persirgtos infekcinės ligos pasekmė.

REKLAMA

Išskiriami taip pat psoriazinis ir podagrinis artritai, išsivystę nuo infekcinių ligų. Reumatoidinis artritas, pasižymintis itin sunkia eiga, yra infekcinės-alerginės kilmės. Tačiau artrozių vystymuisi ne mažiau svarbus ir paveldimumas. Kieno kremzlės silpnesnės, to sąnariai dyla greičiau ir anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA

Ūmaus artrito atveju liga vystosi keletą dienų, kamuoja stiprus skausmas (sumažėjantis judant), pažeisto sąnario sritis parausta, pakyla kūno temperatūra. Akivaizdūs uždegimo požymiai.

Lėtinis artritas išreikštas ne taip ryškiai. Jis vystosi ilgą laiką, apie save primindamas periodiškais paūmėjimais. Negydomas artritas išsivysto į artrozę. Nors pastaroji gali "įsimesti" ir be išankstinio artrito, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Artrozė - tai progresuojantis mūsų "amortizatorių" irimas - sąnario viduje dyla kremzlinis audinys, judėjimo metu mažinantis trintį tarp besijungiančių kaulų paviršių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Metams bėgant, sutrinka kremzlės aprūpinimas maisto medžiagomis, kremzlė netenka savo elastingumo ir susidėvi. Dėl to sąnarys išveša, jo paviršius tampa šiurkštus ir nelygus, kraštuose susidaro kaulinės ataugėlės. Pajuntami pirmieji skausmai judant ir fizinių apkrovų metu, kurie ilgainiui tampa varginantys ir kamuojantys.

REKLAMA

Ar galima išgydyti sąnarį be chirurginės kremzlinio audinio pakeitimo arba paties sąnario pakeitimo endoprotezu operacijos? Tai priklauso nuo to, kuris sąnarys yra pažeistas, nuo ligos priežasties ir stadijos. Sergant ūminiu artritu paprastai skiriami preparatai parinkti konkrečiam pacientui - visų pirma tai priešuždegiminiai ir antireumatiniai vaistai.

REKLAMA

Jei sergama lėtiniais artritais ar artrozėmis, greta medikamentinio gydymo yra taikomi masažai, fizioterapijos procedūros, iš kurių efektyviausios yra magnetoterapija ir lazerioterapija. Naudingas ir sanatorinis-kurortinis gydymas.

O kaip sau gali padėti pats ligonis? Pirmiausiai - fiziniais pratimais. Juk judėti nustojęs sąnarys nustoja funkcionuoti. Tačiau reikia nepamiršti, jog per didelis fizinis krūvis ligotam sąnariui gali tik dar labiau pakenkti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nerekomenduojama šokinėti, daryti pritūpimus, kilnoti svorius, ilgai sėdėti ar stovėti vienoje pozoje. Pats geriausias sportas sergant atraminio-judamojo aparato ligomis - plaukimas.

Štai keletas pratimų, kuriuos rekomenduojama reguliariai atlikti namuose.

Pratimai kelio sąnariui

1. Gulėdami ant nugaros, vieną koją sulenkite per kelį, paskui - per klubo sąnarį ir apkabinę rankomis koją pritraukite prie pilvo. Užfiksuokite šią padėtį, paskui, nepakeldami nugaros nuo grindų, lėtai atremkite pėdą į grindis ir ištieskite koją. Pakartokite tą patį su kita koja. Pratimą kartokite 10-15 kartų. 2. Gulėdami pakelkite ištiestą koją nuo grindų 20-30 centimetrų ir taip palaikykite keletą sekundžių. Pakartokite kita koja. Pratimą kartokite 10-15 kartų. 3. Jei sergate sunkia kelio sąnario artroze pamėginkite, sėdėdami ant aukštos kėdės, lėtai pasūpuoti kojas. Judesių amplitudė turi būti nedidelė, kad nejaustumėte skausmo. Atlikite pratimą 3 kartus per dieną - iš pradžių trumpai, paskui vis ilgindami laiką.

REKLAMA

Pratimai klubo sąnariui

1. Gulėdami ant nugaros ištieskite vieną koją ir pakelkite ją kiek galėdami aukščiau, paskui lėtai nuleiskite. Pakartokite kita koja. Pratimą atlikite 10-15 kartų. 2. Gulėdami ant grindų, ištiestomis kojomis darykite "žirkles". Jei jums tai yra per sudėtinga, judinkite ore paeiliui vieną, paskui kitą koją. Kartokite 10-15 kartų. 3.Sergant sunkia artroze: sėdėdami ant kėdės (pėdos tvirtai remiasi į grindis), pabandykite suglausti ir praskėsti kelius. Judesių amplitudė turėtų neviršyti keleto centimetrų ir nesukelti skausmo. Atlikite pratimą 3 kartus per dieną po keletą minučių.

O dabar apie tai, kas būtinai turėtų būti jūsų valgiaraštyje. Visų pirma - vaisiai: obuoliai, slyvos; taip pat uogos - šermukšniai, bruknės, gervuogės. Sergant sąnarių ligomis naudingi yra sojų produktai, augaliniai riebalai, moliūgų ir saulėgrąžų sėklos, žalioji arbata, salierų šaknų nuoviras. Ir dar vienas patarimas: jei kamuoja stiprus skausmas, ant skaudamo sąnario dėkite šviežio svogūno ar česnako košelės kompresus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų