• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Oi, grybai, grybai...

Prasideda grybų sezonas. Tačiau tai ne tik malonumas grybauti ir ragauti skaniausius valgius - kartais, nepakankamai pažįstant grybus, būna ir pavojus gyvybei.

REKLAMA
REKLAMA

Visoje Europoje auga apie 90 rūšių nuodingų grybų. Daugiau nei 40 rūšių grybų yra nuodingi tik žali, o jei būna specialiai paruošti - tinka valgyti. Mūsų miškuose galima rasti 6 rušių nuodingų grybų, kurių nuodingumas neišnyksta nei virinant, nei kitaip paruošiant.

REKLAMA

Apie pavojus, susidūrus su grybais, kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų gydytoju toksikologu Algirdu Stoniu.

- Kokie apsinuodijimo grybais simptomai?

- Apsinuodijus grybais simptomai dažniausiai pasireiškia ūmiai ir gali būti labai įvairūs, tai priklauso nuo grybų rūšies ir toksiškumo. Vienas svarbiausių diagnostinių požymių laikomas slaptasis laikotarpis, kuris gali trukti nuo 30 min. (pvz., apsinuodijus paprastąja musmire) iki 30 val. (pvz., apsinuodijus žalsvąja musmire). Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama žalsvąja musmire, kurios pirmieji klinikiniai požymiai pasireiškia po 6 val. Pirmiausia pasireiškia pykinimas, vėmimas, gausus viduriavimas, pakyla temperatūra, sutrinka regėjimas, atsiranda troškulys, pilvo skausmai, gali svaigti galva. Po 12-48 val. prasideda laboratorinių pokyčių stadija - didėja kepenų fermentų aktyvumas, o prieš tai buvę požymiai išnyksta, savijauta gali būti gan gera. Po 24-72 val. prasideda progresuojantis kepenų ir inkstų nepakankamumas, traukuliai, koma ir netgi mirtis. Yra ir tokių grybų toksinų, kurie nesukelia jokių simptomų, jei per 72 val. kartu nevartojama alkoholio.

REKLAMA
REKLAMA

- Ką daryti įtarus, kad apsinuodyta grybais? Kokia pirmoji pagalba?

- Iš pradžių reikia bandyti išvemti maistą. Jokiu būdu iš pradžių negerti vandens, kad nuodingos medžiagos nepatektų į žarnyną. Tik paskui bus galima išgerti kelias stiklines vandens ir vemti, kol skrandis išsivalys. Nors tai menkai gali padėti, kai žmogus vemia ir viduriuoja. Paskui geriausiai išgerti aktyvuotos anglies tablečių. Tačiau jų reikia išgerti ne vieną, o du pakelius - po 10 - 15 gramų kas 4-5 valandas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo pat metu skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą, vežkite apsinuodijusį į gydymo įstaigą, taip pat paimkite grybų, nuo kurių, žmogus galėjo apsinuodyti.

Didžiausia žmonių klaida - manyti, kad negalavimas praeis savaime, nes esant pagerėjimo fazei simptomai lyg ir praeina. Dėl tokios apgaulingos eigos į medikus kreipiamasi pavėluotai. Kai simptomai atsinaujina ir žmogus kreipiasi pagalbos, dažniausiai jau būna per vėlu. Pacientai dažniausiai miršta nuo ūminio kepenų nepakankamumo bei komplikacijų. Kai prasideda traukuliai, apie vėmimą namuose negali būti nė kalbos. Žmogui reikalinga skubi medikų pagalba.

REKLAMA

- Ką patarti tiems, kurie mėgsta grybus? Juk tai sunkiai virškinamas maistas... Kaip apdoroti ir kaip valgyti, kad skrandžiui būtų lengviau?

- Grybas - nekaloringas, tačiau tikrai sunkiai virškinamas maistas. Kai kurie žmonės yra nepaprastai jautrūs grybams: suvalgę bet kokių grybų, jie jaučiasi lyg apsinuodiję. Tokiems vartotojams grybų reikėtų atsisakyti. Šių miško gėrybių turėtų atsisakyti virškinamojo trakto patologiją turintys žmonės.

Viskas priklauso nuo to, kaip jie pagaminti. Dažniausiai visus grybus būtina apvirti, nesvarbu, ką su jais ketinate daryti - kepti ar konservuoti, ir valgyti neskubant, gerai sukramtant. Jei laikysitės šių nurodymų - negalavimų turėtumėte išvengti.

- Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Sandra Putrūnaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų