Irena ZUBRICKIENĖ
Prieš keletą mėnesių "Akistata" rašė apie Marijampolės rajono apylinkės prokuratūroje tiriamą vadinamąją nupjautos kojos istoriją, virtusią skandalu. Tuo metu buvo atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl medikų neatliktų tarnybos pareigų. Juo buvo siekiama nustatyti, kuris iš Marijampolės ligoninės medikų, po avarijos teikusių medicinos pagalbą Igliaukos kaimo gyventojui Mindaugui Pusvaškiui (36 m.), padarė neabejotinų klaidų, dėl kurių iki tol darbingas vyras neteko vienos kojos. Šiandien jau galima teigti, kad buvusios teisėsaugininkų prognozės subliuško...
Po medikų pagalbos - vienakojis invalidas
Priminsime, kad praėjusių metų lapkričio 12-ąją Mindaugas, darbavęsis pas kaimyną, vakare ėjo į namus ir tapo eismo nelaimės auka - pėsčiąjį netikėtai kliudė iš paskos važiavęs automobilis. Smūgio banga užmetė nelaimėlį ant automobilio, ir netrukus vyras trenkėsi į asfaltą. Mindaugas prarado sąmonę. Sveikiau reaguoti į aplinką pacientas pradėjo bene po trijų parų, jau gydomas ligoninėje. Vyras, guodžiamas irgi nusiminusių saviškių, privalėjo taikytis su mintimi, kad antrąją dieną po avarijos jam buvo amputuota (per šlaunį) dešinioji koja.
Mindaugui ir jo artimiesiems buvo skaudžiausia, kai jie sužinojo, jog kojos amputacijos buvo galima išvengti, jeigu pirmąją pagalbą po avarijos teikę medikai nebūtų pridarę klaidų ir stokoję kompetencijos. Mat per vėlai buvo pastebėta, jog Mindaugui nepagydomai sutrikusi galūnės kraujotaka, nes per avariją buvo nutraukta tos kojos pakinklio kraujagyslė. Nepastebėtas šis sužalojimas uždelsus grėsė mirtinu pavojumi - gangrena.
Audito išvados: kalti medikai
Mindaugo artimieji, vos tik išgirdę specialistų nuomones apie medikų klaidas, pareiškė nepasitikėjimą Marijampolės medikais ir išsigabeno ligonį į Vilnių. Vyras ilgai buvo gydomas Vilniaus universitetinėje greitosios pagalbos ligoninėje, o vėliau dar kelis mėnesius buvo prižiūrimas Palangos sanatorijoje "Linas". Čia Mindaugas mokėsi gyventi naujomis sąlygomis - sėdėdamas invalido vežimėlyje. Kurį laiką jis skundėsi ir dėl kairiosios kojos, sužalotos per avariją, skausmais, tad, galima sakyti, laikinai buvo išvis bekojis invalidas.
Mindaugo artimiesiems kreipusis į Valstybinę medicininio audito inspekciją prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) dėl medikų klaidų įvertinimo, buvo gautas kategoriškas atsakymas: medikai kalti dėl to, kad jaunas vyras liko be vienos kojos.
Buvo nustatyta, kad lemtingąjį vakarą ligoninėje budėjęs ortopedas traumatologas Leonidas Juodis (jo darbo patirtis - dvidešimt metų) netinkamai atliko savo pareigas. Jis labai ilgai neįtarė ir nediagnozavo dešinės kojos pakinklio kraujagyslės sužalojimo (arterija buvo visiškai nutraukta!). Šią traumą buvo galima aptikti echoskopijos dėka, tačiau L. Juodis šio tyrimo net neatliko. Gydytojas, kaip teigiama minėtoje išvadoje, padarė ir daugiau klaidų - neįvertino sunkios paciento būklės, neskubėjo gelbėti. (Traumatologai teigia, kad pirmosios trys keturios valandos, kai pacientui pažeista arterija, yra aukso vertės. Jeigu tai laiku nustatoma ir suteikiama angiochirurgo pagalba, didelė tikimybė, kad pacientui galūnė bus išsaugota.)
Audito inspekcijos specialistai taip pat nustatė, kad ir kiti medikai - gydytojos terapeutės Roma Narbutaitienė ir Violeta Mačiūtienė - tą vakarą buvo ne itin dėmesingi sunkiam pacientui. Be to, keičiantis medikų pamainoms, nebuvo užtikrintas paciento perimamumas.
Teisėsaugininkai tikėjosi teismo
Marijampolės prokuratūroje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Pirmosios specialistų išvados leido manyti, kad šis darbas bus vainikuojamas teismo bausme medikams. (Baudžiamojo kodekso 229-asis straipsnis dėl tarnybos pareigų neatlikimo numato baudą arbą areštą, arba laisvės atėmimą iki dvejų metų, taip pat gali būti atimta teisė dirbti tam tikrą darbą.)
Gydytojas L. Juodis tikino padaręs viską, kas buvo įmanoma tuokart susiklosčiusiomis aplinkybėmis, ir savo kaltės, gydant M. Pusvaškį, neįžvelgė. Jis tikino, kad neblaivus pacientas buvo agresyvus, priešinosi, keikėsi, spardėsi, todėl jį buvo sunku gerai apžiūrėti. Gydytoją, ant kurio po pirmosios specialistų išvados krito didžiausias kaltės šešėlis, palaikė ir kiti lemtingąjį vakarą dirbę medikai. Be to, L. Juodis teigė, kad Marijampolės ligoninėje nėra galimybės atlikti pakinklio srities echoskopinį tyrimą. Audito komisijos išvadoje buvo teigiama atvirkščiai: šioje ligoninėje, Diagnostikos tarnyboje, yra echoskopas, galintis įvertinti kraujotaką bei jos sutrikimus, ir dirba du echoskopuotojai, kuriuos po įprastų darbo valandų tereikia išsikviesti iš namų, kai yra skubus atvejis.
Teisėsaugininkams, siekusiems nustatyti tikrąją tiesą, beliko kreiptis dėl dar vienos ekspertizės. Buvo laukiama SAM specialistų išvados ir tikėtasi, kad joje bus detaliai ir konkrečiai atsakyta, kurio iš grupelės gydytojų, tuokart teikusių pagalbą M. Pusvaškiui, veiksmuose buvo padaryta lemtinga klaida, už kurią privalu sulaukti atpildo teisme.
Varnas varnui akies nekerta
Suabejojus gydytojo L. Juodžio profesine kompetencija ir sugebėjimu teorines žinias taikyti praktiškai, SAM specialistų vis dėlto buvo nutarta, kad L. Juodžio žinios ir patirtis bei veikla atitinka licencijoje nurodytos specialybės reikalavimus, o konkretus faktas "vertintinas tik kaip praktikos klaida - bet negrubi". L. Juodžiui buvo rekomenduota "tobulintis ligonių su politraumomis gydymo kursuose".
Antrojoje SAM ekspertų išvadoje teigiama, kad minėtas gydytojas pakinklio kraujagyslės sužalojimo pacientui nediagnozavo "dėl objektyvių priežasčių". "Padėjo" tai, kad pacientas dėl girtumo ir šoko elgėsi agresyviai, ir tai, kad klinikinis atvejis buvo labai sudėtingas. Be to, anot išvados, "tokio lygio ligoninėje" nebuvo sąlygų išsamiai atlikti reikiamus diagnostinius tyrimus - apčiuopos būdu atliktas tyrimas nebuvo informatyvus. Esą marijampoliečiai medikai tik "galėjo įtarti pakinklio arterijos traumą" (bet net neįtarė). Žodžiu, kalta ligoninė (lygis? pastatas?), kaltas pacientas, bet ne medikai. Taigi, kaip ne kartą yra liūdnai ir bejėgiškai konstatavę teisėsaugininkai, vadinamosiose medikų bylose lemiamą žodį taria ne jie, o medicinos srities specialistai - tokie patys medikai, o juk ir liaudies išmintis byloja, kad varnas varnui akies nekerta...
- Ikiteisminis tyrimas jau nutrauktas - istorija teismo nepasieks, - sakė "Akistatai" šį skandalą narpliojęs prokuroras Oskaras Martynaitis, anksčiau džiuginęs kitokiomis prognozėmis. - Gavus galutines specialistų išvadas, mums beliko konstatuoti: byloje nesurinkta pakankamai duomenų, jog gydytojas L. Juodis ir jo kolegos dėl savo kaltės (pabrėžiu tai) netinkamai atliko tarnybos pareigas.
Liko dar vienas kelias
Šiandien Mindaugas Pusvaškis jau namuose. Jo nuotaikas kelia artimiausi žmonės. Iki avarijos ūkininkavusiam jaunam vyrui skaudžiausia, kad jis, gyvendamas uošvijoje, nebegali padėti uošviams ir žmonai. Skaudu ir dėl savo dviejų nepilnamečių vaikų, kurie mato tėvą bejėgį - invalido vežimėlyje.
Vis dėlto gyvenimas eina į priekį. Besimokydamas susigyventi su savo negalia Mindaugas laiką leidžia intensyviai mankštindamasis, vis dar pratindamasis prie kojos protezo, su savo atžalomis varžydamasis dėl galimybės prisėsti prie kompiuterio, žvejodamas prie namų esančioje kūdroje. Vyrui kasdien po kelis kartus reikia įveikti invalido vežimėliui nepritaikytus seno namo aukštus slenksčius, bandyti kaip nors talkinti žmonai Birutei. Ant šios jaunos moters pečių dabar visa ūkio našta.
Pusvaškiai labai laukė, kuo baigsis medikų klaidų tyrimas, ir tikėjosi, kad su jais dar kartą teks susitikti teismo salėje. Taigi neseniai gautas Marijampolės prokuratūros nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą Mindaugą ir jo artimuosius labai nuvylė ir suglumino: sunku suprasti, kaip gali būti tokios skirtingos dviejų kompetentingų medicinos komisijų išvados...
Dabar dar yra vienas kelias, teikiantis Mindaugui vilties šiek tiek kompensuoti dėl sunkios traumos patirtus materialinius nuostolius - galima kreiptis tiesiai į teismą civilinio proceso tvarka dėl materialinės žalos atlyginimo. Tuomet greičiausiai vėl būtų nukreiptas žvilgsnis į Marijampolės ligoninės "kišenę", kuri prieš kelis mėnesius buvo gerokai patuštinta dėl garsiosios nudegintų naujagimių dvynukų istorijos.
Laimos GRIGAITYTĖS nuotr.:
- Mindaugas Pusvaškis: "Mane nuvylė tokia man netikėta tyrimo baigtis"
- Sūnus Edvinas - neįgaliu tapusio tėčio pagalbininkas