Aurelija Žutautienė Vilniaus apygardos teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje buvusi Tardymo poskyrio prie Druskininkų PK tardytoja Eugenija Daunoravičienė (31 m.) buvo kaltinama tarnybiniu suklastojimu.
Pernykščio sausio 31-osios vakarą, jau visiškai sutemus, Druskininkuose, Ateities gatvėje, buvo užregistruotas eismo įvykis. Kaip paaiškėjo vietoje, neblaivaus druskininkiečio G. Bakšio vairuojamas automobilis "Audi 100" susidūrė su dviratininku Algirdu K. Pastarasis paaiškino mynęs tolyn nuo Ateities - Veisiejų gatvių sankryžos, kai staiga iš šalutinio kelio smagiai išriedėjo "audinė" ir, išlėkusi į priešpriešinę eismo juostą, trenkėsi tiesiai į jį. Per susidūrimą dviratininkui lūžo dešinysis šeivikaulis (nukentėjėliui buvo nustatytas apysunkis kūno sužalojimas).
Įvykio vietoje buvusi tąvakar budėjusi tardytoja J. Slautaitė, išvydusi, kad, pirminiais duomenimis, avariją sukėlęs neblaivus "Audi" vairuotojas yra jos gerai pažįstamos moters vyras, kaip ir priklauso, nuo tolesnio šio įvykio tyrimo nusišalino. Tyrimą perėmė tardytoja Eugenija Daunoravičienė.
Pasak šios tardytojos, netrukus ją pasikvietė Druskininkų kelių policijos vyr. inspektorius A. Goborovas ir paprašė, kad neblaiviam prie vairo sėdėjusiam ir avariją su sunkiomis pasekmėmis padariusiam G. Bakšiui baudžiamoji byla nebūtų keliama. Tokiu klausimu tardytoja šiam esą patarė pasikalbėti su pačiu Tardymo skyriaus viršininku A. Raškausku. Po kurio laiko, anot E. Daunoravičienės, viršininkas jai paliepęs G. Bakšio atžvilgiu priimti palankų sprendimą - atsisakyti iškelti bylą.
- Jei to nepadarysiu - supratau - neteksiu darbo, - teisme prisipažino E. Daunoravičienė.
Moteris sakė ilgai nedelsusi: nuvykusi pas dviratininką Algirdą K. į namus, jį apklaususi (apklausos negalimos ne tarnybinėse patalpose!), tačiau rašiusi ne tai, ką žmogelis pasakojęs, o taip, kad G. Bakšio veiksmuose nebūtų jokio pažeidimo. Trumpai tariant, iš šių parodymų tapo aišku, kad eismo įvykio kaltininkas - pats dviratininkas.
Be to, tardytoja į medžiagą specialiai neįtraukė pirminės dviratininko apklausos protokolo bei teismo medicinos ekspertizės akto, kuriame buvo konstatuota, kad dviratininkui padarytas apysunkis kūno sužalojimas. Ir dar - naujai sukurptame įvykio vietos plane tardytoja padarė ištaisymus - įrašė melagingus (neteisingus) atstumus.
Priėmusi sprendimą atsisakyti kelti baudžiamąją bylą, tardytoja visą paruoštą medžiagą išsiuntė į prokuratūrą patikrinti, o PK komisarui perdavė teikimą dėl "eismo įvykio kaltininko" Algirdo K. patraukimo administracinėn atsakomybėn. Vyriškis, kaip buvo nurodyta, sumokėjo 50 litų baudą. Tiesa, toks sprendimas Algirdą K. labai nustebino, nes "Audi" vairavęs G. Bakšys po įvykio jo buvo atsiprašęs, žadėjo atlyginti patirtus nuostolius...
Prokurorinę kontrolę dėl autoįvykių vykdantis Druskininkų prokuratūros prokuroras H. Valickas, pradėjęs vartyti tardytojos E. Daunoravičienės atsiųstą medžiagą, iškart suprato, kad kažkas ne taip, ir pasielgė kaip dera sąžiningam, reikliam pareigūnui: kilus įtarimui, kad medžiagoje yra klastočių, o kai kurių dokumentų (TME akto) kažkodėl išvis neįsegta, prokuroras priėmė nutarimą grąžinti medžiagą tardymui papildyti, o tardytoją E. Daunoravičienę ne tik nušalino nuo tolesnio tyrimo, bet ir iškėlė jai baudžiamąją bylą (dėl tarnybinio suklastojimo).
Tyrimą šioje byloje atlikęs prokuroras Antanas Baranauskas, kaip sakoma, sudėliojo visus taškus. Per apklausą tardytoja E. Daunoravičienė visiškai pripažino savo kaltę ir išdėstė nusikalstamų veiksmų aplinkybes.
Remiantis tardytojos tvirtinimais, neva ją taip pasielgti prašęs kelių policijos vadovas, o vėliau - ir tiesioginis viršininkas. Buvo apklausti ir šiedu pareigūnai, tačiau nepavyko rasti nenuginčijamų įrodymų, kad jie tikrai kolegės to prašė ar reikalavo.
Koks tuomet buvo tikslas tardytojai klastoti svarbius dokumentus, rizikuoti baudžiamąja atsakomybe? Pasak prokuroro A. Baranausko, buvo gauta informacijos, kad G. Bakšys už tokią paslaugą tardytojai žadėjo atsilyginti, tačiau ar vyriškis šiuos pažadus įvykdė, taip ir liko neaišku.
Beje, netrukus G. Bakšiui buvo iškelta baudžiamoji byla (dėl transporto priemonės vairavimo neblaiviam sukelto eismo įvykio, per kurį nukentėjo žmogus), kuri jau išnagrinėta apylinkės teisme, skirta bausmė.
Na, o eismo įvykio tikrajam kaltininkui bandžiusią padėti tardytoją E. Daunoravičienę Vilniaus apygardos teismas pripažino esant kaltą dėl tarnybinio suklastojimo ir nuteisė trejų metų laisvės atėmimo bausme bei atėmė teisę vienerius metus dirbti tardytojos darbą. Iš pareigūnės taip pat buvo konfiskuota turto už 100 litų. Tiesa, E. Daunoravičienei už grotų atsidurti neteko - dėl amnestijos, paskelbtos LR Konstitucijos dešimtmečio proga, bausmės vykdymas buvo atidėtas.