Vėsiuoju periodu gatvėse, visuomeniniame transporte, parduotuvėse ir kontorose pagausėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių. Negana to, kad patys serga, bet dar ir aplinkinius užkrečia.
Per televiziją tegirdėti, kad pakanka šaukštelio panadolio arba tabletės eferelgano, ir jau kitą dieną galėsite eiti į darbą. Tačiau taip reklamuojami vaistai tikrai nedaro stebuklų, o ir nepigiai kainuoja. O kaip mūsų prosenelės gydėsi peršalimą, kai nebuvo tiek vaistų? Ogi gydėsi, ir gana sėkmingai.
Prosenelių receptai:
1. Išsunkite vieno alijošiaus lapo sultis, įlašinkite kelis lašus ataušusio virinto aliejaus ir įsilašinkite į nosį keliskart per dieną. Vietoj alijošiaus gali būti lygiomis dalimis maišytos šviežios morkų sultys ir virintas (atšaldytas) aliejus su keliais lašais česnako sulčių.
2. Slogą palengvina žalių burokėlių sultys. Turi gydomųjų savybių ir svogūnų sultys, tačiau jų lašintis į nosį nepatartina, nes sudirgina nosiaryklę. Geriau sumirkykite svogūno sultyse vatos tamponėlį, nuspauskite ir kelioms minutėms įsikiškite į nosies ertmę. Procedūrą atlikite 4-5 kartus per dieną.
3. Galima pasiruošti tokio gydomojo tepalo: 50 gramų sterilaus augalinio aliejaus, 1-2 skiltelės smulkinto česnako ir ketvirtadalis nedidelės svogūno galvutės. Viską sumaišę palaikykite per naktį, nusunkite ir tepkite nosies gleivinę.
4. Jei peršalimas komplikavosi, pakilo angina, nedelsdami imkitės gydytis! Gerkite kuo daugiau šiltų skysčių: pieno, negazuoto mineralinio vandens, liepų žiedų nuoviro, arbatos su citrina, džiovintų žemuogių, aviečių arbatų. Kas 3-4 valandas skalaukite gerklę, pavyzdžiui, tokiais (ar panašiais) tirpalais: arbatinis šaukštelis valgomosios sodos stiklinei šilto virinto vandens arba truputėlį sodos įberkite į medetkų, ramunėlių ar jonažolių nuovirą. Efektyviai veikia skalavimai džiovintų mėlynių nuoviru (50 gramų uogų 10 minučių pavirti 250 mililitrų vandens), šalavijų užpilu (2 valgomus šaukštus džiovintos žolės užpilti stikline verdančio vandens), vaistinių ramunėlių nuoviru (valgomą šaukštą žolės užpilti stikline verdančio vandens, pavirti 15 minučių (indas inde) ataušinti, nukošti, galima įdėti arbatinį šaukštelį medaus).
5. Nuo gerklės skausmo padeda ir šildomasis kompresas. Medvilninį audinį sumirkykite šiltame augaliniame aliejuje arba šiltame vandenyje su degtine (santykiu 1:1), arba šiltame vandenyje su actu (pusei litro vandens - arbatinis šaukštelis). Sumirkytą audinį nugręžkite, dėkite ant kaklo gerklės srityje. Po to uždėkite neperšlampamo popieriaus arba polietileno, sluoksnį vatos. Kaklą apsukite vilnoniu šaliku ir palaikykite kompresą 2-3 valandas. Nuėmę kompresą kaklą apšluostykite ir vėl greitai užsidėkite vatos ir apsukite šaliku, kad per greitai neatvėstų. Po kurio laiko vatą nuimkite, o šaliką palikite.
6. Dar viena gydomoji procedūra - inhaliacijos. Į inhaliatorių, termosą siauru kakleliu arba į puodą įpilkite verdančio vandens, įmeskite validolio (dvi tabletes stiklinei vandens) ir kvėpuokite kylančiais garais. Galima kvėpuoti ir virtų bulvių su lupenomis garais (garai turi kilti ne nuo vandens, o nuo bulvių). Galima į vandenį, kuriame virė bulvės, įdėti validolio tablečių.
Pasiruoškite inhaliuoti taip: pasilenkite virš angos, iš kurios kyla garai, užsidenkite galvą frotiniu rankšluosčiu ir intensyviai kvėpuokite ir per nosį, ir per burną 15 minučių. Po to gulkitės į lovą`ir gerai apsiklokite, kad staiga neatvėstumėte. Inhaliuoti geriausia prieš miegą.
Atminkite, kad ligos paprasčiau išvengti nei ją gydyti. Nepamirškite grūdinimosi procedūrų: rytais apsitrinkite šaltame vandenyje sumirkytu rankšluosčiu, dažniau vėdinkite patalpas, kuo daugiau būkite gryname ore!