• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neprižiūrimi vaikai - tėvų ašaros

Irena ZUBRICKIENĖ

Apsinuodijo, apdegė, iškrito, paskendo... Po šiais policijos įvykių suvestinių žodžiais neretai slepiasi vaikų ir paauglių nelaimės ir tragedijos, kurių galėjo nebūti, jeigu šalia mažųjų tuo metu būtų buvę dėmesingi ir atidūs suaugusieji. Pati kasdienybė su joje nutinkančiomis nelaimėmis diktuoja vaikų priežiūros vadovėlį ir tarsi nurodo konkrečias taisykles, ko neleisti, ką paslėpti, nuo ko saugoti - tik reikia mokytis iš svetimų klaidų.

REKLAMA
REKLAMA

Nepalikime vienų prie langų

Paskutiniosiomis gegužės dienomis skirtingose Lietuvos vietose mažiausiai 4 mažyliai tapo aukščio nelaimių aukomis. Kauno medicinos universiteto klinikų medikų pagalbos prireikė marijampoliečiui pusantrų metų Karoliui, kuris savo namuose iškrito per antrojo aukšto langą. Vaikas auga tvarkingoje šeimoje, yra mylimas ir prižiūrimas, tačiau užteko tik vienos minutės, kai mamos nebuvo šalia.

REKLAMA

Moteris pasakojo, kad tą dieną sūnelis buvo įsitraukęs į savotišką žaidimą - vis nuotaikingai korėsi ant sofos, kuri stovi prie pat lango, ir siekė langą užkabinančio kabliuko. Mama berniuką nukeldavo ir sudrausdavo. Vienu momentu, kai moteris tik kelioms akimirkoms buvo atsitraukusi nuo Karolio, mažylis spėjo ne tik pakartoti savo kelią prie lango, bet ir atsikabino kabliuką bei persisvėrė per langą. Barškesį išgirdusi moteris šoko prie lango, bet vaiko sugriebti nebesuspėjo. Mažylis gulėjo ir verkė lauke - jis buvo galvyte trenkęsis į plytelėmis išklotą takelį. Medikai įtarė, kad vaikui skilęs kaukolės kaulas.

REKLAMA
REKLAMA

Dar didesnio aukščio auka tapo 1 metų ir 7 mėnesių panevėžietis Kristupas - irgi iš tvarkingos šeimos, kurioje auga trys vaikai. Jis vidurdienį iškrito per ketvirtajame daugiabučio aukšte esantį namų langą. Mažylis, kurio kritimą matė šalia dirbantys ir tuo metu pietavę statybininkai, buvo tik su sauskelnėmis. Nors nukrito ant žaliosios vejos, berniukas neišvengė daugybinių kūno ir galvos sužalojimų. Panevėžio medikams teko kovoti dėl Kristupo gyvybės. Berniuko mama tikino tik minutėlei nuėjusi nuo sūnelio į kambarį, kai užsiropštęs vaikas persisvėrė per plastikinį langą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beveik tuo pačiu metu Kauno medikai rūpinosi susižalojusia Kėdainių gyventoja Daivute N. (4 m.), kuri iškrito per pirmojo aukšto langą. Mažylė namuose vidurdienį buvo palikta visiškai viena - motina buvo išėjusi. Užrakinusi duris moteris galvojo, kad dukrelė saugi, o apie pavojų prie langų, matyt, nepagalvojo. Paaiškėjo, kad keturmetė iškrito per langą, kai kalbėjosi su drauge.

REKLAMA

Pro trečio aukšto langą iškrito ir jaunimui gerai žinomos grupės SEL lyderio Egidijaus Dragūno nė metų neturintis sūnus Deividas. Garsus dainininkas negyvena su savo vaiko motina, tačiau sūnumi rūpinasi.

Tą dieną Deivido mama Simona buvo mokykloje, tad sūnų prižieūrėjo Egidijus. Apie dešimtą vakaro jis atvežė sūnų mamai. Ši tuo metu tvarkė kambarius ir buvo atidariusi langus. Vikrus berniukas, išėjus tėvui iškrito pro trečio aukšto langą. Deividui buvo sutrenkta galva, lūžo ranka.

REKLAMA

Tokius įvykius fiksuojantys policijos pareigūnai linkę patarti tėvams, auginantiems mažamečius vaikus, ne tik nuolat aiškinti mažiesiems, kokie pavojai tyko už lango, bet ir padaryti langus neprieinamus: palanges apstatyti aukštesnėmis gėlėmis, kad vaizdas pro langą neviliotų, po pat langu nestatyti sofų, kėdžių, komodų, kurios tik palengvina vaiko kelią ant palangės (nebent palikus didesnį tarpą tarp baldo ir lango), galiausiai - prie palangės pakabinti kokį nors skambantį ar barškantį daiktelį, kuris laiku įspėtų, jog tuo metu vienas kambaryje esantis mažylis jau artėja prie pavojingos vietos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot medikų, aukščio traumos - tai ne tik per langus ar balkonus iškritusių vaikų nelaimės. Vaikus ypatingai reikia saugoti ir daugiabučių laiptinėse, atsargiai pratinti prie nuosavų namų laiptų. O prieš keletą metų Prienuose įvyko šiurpi tragedija - mažylis pasismaugė įsipainiojęs į langą dengiančias žaliuzes.

REKLAMA

Slėpkime vaistus ir chemikalus

Dar viena bėda, kuriai ištikus tenka kovoti dėl mažųjų gyvybės, - apsinuodijimai medikamentais ir įvairiais chemikalais. Nors dauguma tėvų tikina, jog vaistus laiko paslėpę nuo vaikų akių, tačiau, pasirodo, ne visada paslepia ten, kur reikėtų.

REKLAMA

Neseniai Marijampolės ligoninės medikai rūpinosi tėvų atvežta Kalvarijos savivaldybės gyventoja Vanesa Z. (6 m.). Ūkininkaujantys gimdytojai įtarė, kad dukrelė gali būti palaižiusi ar įtraukusi skysčio - didelės koncentracijos preparato skirto gyvulių parazitams ir mašalams naikinti. Šio nuodo ampules suaugusieji laikė šaldytuve. Matyt, nemanydami, kad dukrelė gali pati kraustyti šaldytuvą, tėvai nebuvo pakankamai atsargūs. Tik tada, kai vėlų vakarą mama pastebėjo, jog šaldytuve esanti viena ampulė nulaužta, tėvams kilo įtarimas, kad tai padariusi Vanesa. Jie skubiai prižadino dukrelę ir iš jos išgirdo, jog ampulę šioji tikrai čiupinėjusi, kai tėveliai buvo lauke, - ją nukandusi dantukais. Išsigandę, kad parazitų nuodai gali būti apnuodiję Vanesą, tėvai tą pačią naktį suskubo su ja į ligoninę. Laimė, mažajai smalsuolei baigėsi laimingai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašiai nutiko ir Šilutės rajone gyvenančiam Matui (2 m.). Vaikas, staiga tapęs vangus ir mieguistas, sukėlė tėvų įtarimą ir buvo nugabentas į ligoninę. Paaiškėjo, kad berniukas nurijęs granulių, kurių rado po stalu dar negyvenamame, bet sparčiai rekonstruojamame naujame šeimos būste. Mažylis "rutuliukais" susidomėjo tada, kai tėvai ramiai vaikštinėjo po namą ir dairėsi, kaip savo darbus atlikę statybininkai, o sūnelis tuo metu lyg ir buvo šalia, tačiau ne kiekvienas jo žingsnis buvo pastebėtas. Mato močiutė prisipažino, kad tai ji buvo papylusi granulių - žiurknuodžių - po stalu, nes buvo pastebėjusi, jog naujajame name būta graužikų. Tik močiutė nebuvo apie tai pasakiusi savo vaikams, kad šie pasaugotų nuo tos vietos anūkėlį.

REKLAMA

Saugokime nuo degtukų ir ugnies

Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos fiksuojamų įvykių suvestinė išduoda, kad kone kas savaitę Lietuvoje kyla gaisras, kurį sukėlė be priežiūros palikti, su degtukais žaidę vaikai. Supleškintas kluonas Šakių rajone, nudegusiu stogu likęs ūkinis pastatas Rokiškyje, tvarte nuo dūmų uždusę gyvuliai ir paukščiai Jurbarko rajone... Visa tai - išdykaujančių mažamečių darbas.

REKLAMA

Neseniai per gaisrą, kilusį Panevėžyje, nemenkai nukentėjo 2 mažamečiai broliukai (4 ir 6 m.), vakare buvę palikti be priežiūros. Kai atvyko ugniagesiai, iš trečiajame aukšte esančio buto rūko dūmai. Patekti į vidų pro buto duris nebuvo galimybių, tad gaisrininkai lipo per langą. Bute rasti smalkėmis apsinuodiję mažyliai atsigavo tik reanimuojami ligoninėje. Kadangi virtuvėje aptikta sudegusi mikrobangų krosnelė, spėjama, kad tai ir buvo gaisro židinys. Jeigu tuo metu bute būtų buvę suaugusiųjų, jie būtų supratę, iš kur kyla dūmai ir skverbiasi smalkės.

REKLAMA
REKLAMA

Per 4 šių metų mėnesius Lietuvoje kilo 5693 gaisrai, juose žuvo 6 vaikai. Kai kurie - tik dėl to, kad namuose buvo palikti vieni. Tokia tragedija Kazlų Rūdos savivaldybėje sausio pabaigoje nusinešė ir daugiavaikės šeimos turėtus namus, ir 3 bei 4 metukų vaikų gyvybes.

Po šios tragedijos šalies ugniagesiai išplatino kreipimąsi į Lietuvos gyventojus, kuriame atkreipė dėmesį, jog dažniausiai ikimokyklinio amžiaus vaikai žūva gaisruose tada, kai būna palikti vieni ir, ištikti bėdos, nesugeba išsigelbėti arba nežino, kaip elgtis. Saugaus elgesio su ugnimi taisyklių patariama mokyti vaikus nuo kūdikystės. Net patys mažiausieji turėtų žinoti, kaip elgtis tada, kai kambaryje kas nors dega ar prisirenka dūmų: pavojinga slėptis po baldais - būtina nedelsiant išeiti iš degančios patalpos ir šauktis pagalbos. Vaikams nuolat reikėtų priminti, kaip iškviesti ugniagesius, kaip išbėgti iš degančio namo, kaip gesinti nedidelį gaisro židinį.

Pavojų - ant kiekvieno kampo

Vandens telkiniai irgi teikia ne tik malonumus. Išgirstame: mažyliai maudėsi be suaugusiųjų, skęstantį šešiametį išgelbėjo vyresnis broliukas, bet pats liko invalidas; mažametė įbrido į jūrą mokytojoms gulint ant kranto, tad nelaimę laiku pastebėjusiems gelbėtojams teko gerokai pakovoti dėl mergytės gyvybės; berniukas nuslydo nuo gelbėjimosi rato ir nuskendo, nes suaugusieji vaiko pasigedo per vėlai... O kur dar nardymo traumos visam gyvenimui, kai mažieji drąsuoliai vandeniu džiaugėsi be suaugusiųjų priežiūros...

REKLAMA

Faktai rodo, kad vanduo nelaimėmis grasina net ir ne maudymosi sezono laiku. Balandžio pabaigoje tragedija įvyko Kaune. Devynis vaikus pagimdžiusios, dabar jau našlės, Daivos O. (33 m.) jaunėlis Lukas (4 m.) po vakarienės vienas išėjo į kiemą ir pradingo. Kiti vaikai tuo metu lakstė ir žaidė kitur - mažylis buvo be priežiūros: niekieno nepalydėtas, niekam neperduotas, nieko neįpareigojant juo rūpintis. Beje, jo motina tą vakarą buvo neblaivi. Pasigesto vaiko paieškos užtruko iki vėlumos, naktį kankino nežinia ir blogos nuojautos, o rytą Lukas buvo aptiktas nuskendęs apleistame vandens telkinyje, esančiame prie gyvenamojo namo. Tvenkinys aptvertas, prie jo galima patekti per vartelius. Manoma, kad vienas buvęs mažasis smalsuolis ieškojo kitų vaikų ir, slystelėjęs į vandenį, nesugebėjo išsigelbėti. Jeigu mažylis ir rėkė, niekas negalėjo jo išgirsti, nes Lukas buvo išleistas į visiškai tuščią kiemą.

Šalies medikai papasakotų daug istorijų, kurių herojai - neprižiūrimi vaikai ir paaugliai.

Telšiečiai nesenu pavyzdžiu pailiustruotų, kaip blaivino nesąmoningą 3 metų berniuką, kuris prigėrė vyno, nes tuo metu tėvai namuose aršiai barėsi ir sūnelio nematė. Silpstantį vaiką pastebėjo tik tėvų konflikto spręsti iškviesti policininkai. Medikai džiaugėsi, kad mažylis atgriebtas laiku.

REKLAMA

Radviliškio medikai papasakotų, kaip gaivino elektros smūgio ištiktą septynmetį, kai vienas laiką leidęs mažylis nutarė pasmalsauti, kas yra už atidarytų elektros skydinės durelių daugiabučio rūsyje.

Vilkaviškiečiai medikai prisimintų, kaip mažametis rajono gyventojas neteko kelių pirštų, kai staiga sprogo jo rankose buvęs neaiškios kilmės sprogmuo.

O policininkai dar pridėtų, kad savarankiški vaikai linkę susipažinti ir bendrauti su visokio plauko sukčiais, siekiančiais išvilioti šeimos pinigų, taip pat, būdami vieni, gali patekti į kokio nors iškrypėlio spąstus.

Statistika negailestinga: įvykių, per kuriuos nukenčia suaugusiųjų neprižiūrimi vaikai, nemažėja, o per vasaros mėnesius, kai net ir labai rūpestingi suaugusieji atsipalaiduoja atostogaudami ir suteikia daugiau laisvės savo atžaloms, žūsta arba sunkiai susižaloja tiek mokyklinio amžiaus vaikų, kad rugsėjį į šalies mokyklas nebesugrįžta viena nemenka mokinių klasė. Todėl tėra vienas patarimas: būkime budrūs, vaikus nuo pavojų saugokime kaip savo akį.

Autorės nuotr.:

- Kiekvieno suaugusiojo tikslas ir svajonė - sveiki, laimingi vaikai

(jeigu ši foto netinka, būtų galima nufotografuoti, pavyzdžiui, ant palangės užlipusį ir rankeną laikantį vaiką, bet mažų "modelių" aš namuose neturiu)

2008 05 29

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų