Petras KURMELIS
Rokiškio rajono apylinkės prokuratūra baigė tirti dviejų žmonių nužudymo Sipelių kaime bylą. Nors tyrimas baigtas, 40 metų įtariamoji šiais itin sunkiais nusikaltimais prieš teismą nestos, nes paaiškėjo, kad ji negali atsakyti už savo veiksmus ir yra nepakaltinama. Prokurorai prašys teismo skirti moteriai priverstinį gydymą psichiatrijos ligoninėje.
Kovo 1 dieną Pandėlio seniūnijos Sipelių kaime buvo rasti nužudyti Genovaitė T. (80 m.) ir Vladas P. (66 m.).
Nužudytųjų kūnus aptiko į senolės sodybą atėjęs apylinkės inspektorius Vasilijus Šeršniovas kartu su socialinio darbo specialiste Regina Greviškiene. Rūpestingi darbuotojai buvo atvykę pasidomėti, kaip sekasi gripuojančiai senutei, gyvenančiai atokiame vienkiemyje netoli Latvijos sienos.
Apylinkės inspektoriui įtarimą sukėlė tai, kad į jo beldimą niekas neatsakė. Paprastai toje sodyboje, apsilankius policijos pareigūnui, visada maloniai buvo atveriamos durys. Kadangi namas buvo užrakintas iš vidaus, o iš patalpų sklido įtartini garsai, bet durų niekas neatidarė, tai pareigūnas paskambino Genovaitės giminaičiams ir pasiteiravo, ar galėtų išimti lango stiklą. Netrukus policininkas V. Šeršniovas jau kvietėsi pastiprinimo grupę iš rajono, o tuo metu pro sodybos verandos duris išbėgo žmogysta, kurią, pasileidusią miško link, pastebėjo ir socialinė darbuotoja, ir pareigūnas. Įtarus, kad tai žudikas, buvo leistasi iš paskos. Sekė apie valandą, kol atvykusiai grupei įveikus apie 5 kilometrus miško ir laukų keliu, vienoje apleistoje Taručių kaimo sodyboje buvo užklupta jėgų netekusi Violeta Bitinaitė (41 m.). Pasprukti nuo pėdsekio šuns Rikio jai nepavyko.
Sulaikyta moteris, anksčiau jau 3 kartus teista už vagystes ir plėšimus, prisipažino kirviu nužudžiusi abu pensininkus. Žudikė dar bandė slėpti pėdsakus: užsirakinus name, apiprausė nužudytuosius ir plovė kraujo dėmes. Savo darbus metė tik tada, kai į kiemą įsuko policijos mašina. Iš karto buvo manoma, kad nuolat girtaujančiai moteriai sutriko psichika.
"Tarp apygardos prokuratūros prokurorų į teismą perduotų 23 nužudymo bylų pastaruoju metu buvo trys gyvybės atėmimo atvejai, kuriuos įvykdė asmenys, negalėję suvokti savo veiksmų ir jų valdyti dėl sutrikusios psichikos", - prokuratūros pranešime cituojamas Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka. Nusikaltimo padarymo metu tie asmenys buvo nepakaltinami, todėl pagal Lietuvos įstatymus jiems negali būti paskirta bausmė, o tik taikomos priverčiamosios medicinos priemonės. Tokie asmenys nusikaltimus dažniausiai įvykdo šeimos narių ar kitų su jais bendravusių asmenų atžvilgiu. Prokuroro teigimu, skaudžių netekčių būtų galima išvengti laiku ir tinkamai rūpinantis tokių asmenų sveikatos būkle bei jų gydymu.
Prokurorų prašymu teismas paskyrė priverčiamąsias medicinos priemones vasario 10 dieną Rokiškio rajono 89 metų gyventojos gyvybę atėmusiam jos sūnui.
Priverčiamąsias medicinos priemones buvo prašoma teismo taikyti dar vienoje - 75 metų panevėžiečio nužudymo byloje. Jos paskirtos nužudytojo trisdešimtmečiui sūnui, sausio 11 dieną atėmusiam gyvybę tėvui.
Asmuo, kuris kėsinosi į kito žmogaus gyvybę ir dėl psichikos sutrikimo yra ypač pavojingas aplinkiniams, turi būti stebimas bei gydomas specializuotame stacionare sustiprinto arba griežto stebėjimo sąlygomis.
Priverčiamųjų medicinos priemonių taikymo laikas nenustatomas. Ne rečiau kaip kartą per 6 mėnesius pagal sveikatos priežiūros įstaigos išvadą teismas privalo spręsti, ar reikia pratęsti priverstinį gydymą, pakeisti griežto stebėjimo sąlygas į sustiprinto ar bendro stebėjimo stacionare. Jeigu po stacionarinio gydymo asmens psichikos būklė pagerėja, teismas gali panaikinti priverčiamųjų medicinos priemonių taikymą, ir perduoti jį giminaičių globai. Tokiais atvejais gali būti nustatomas ambulatorinis medicininis stebėjimas.