Irena ZUBRICKIENĖ
- Aš esu drąsus žmogus, - sakė žurnalistų kalbinamas Marijampolės apskrities Kalvarijos gyventojas Algirdas Geležius (29 m.), Kalvarijos pareigūnų paskelbtas dingusiu be žinios arba pagrobtu, arba nužudytu, bet po sėkmingai pasibaigusios operacijos vėl laisvai išvydęs dienos šviesą.
Po pusantros paros trukusios policijos operacijos paskelbta, kad verslininkas A. Geležius, Lietuvos liberaldemokratų Kalvarijos skyriaus pirmininkas ir aktyvus Rolando Pakso rėmėjas, Kalvarijos savivaldybės tarybos narys, buvo pasmerktas žūti nuo savo pusbrolio Algirdo Vasiliausko (43 m.), gyvenančio tos pačios savivaldybės Brazavo kaime, pasamdyto žudiko rankos. Žmogžudystė turėjo atrodyti kaip politinė arba kaip užpuolimas plėšimo tikslu, o iš tiesų pusbrolių nesantaika buvo asmeninio, turtinio pobūdžio (galbūt dėl verslo, senų skolų, privatizavimo planų). Tai kol kas - tik versijos.
Žiniasklaida "trimitavo" garsiai
Dėl išvakarėse į žvejybą išvykusio ir į namus nebesugrįžusio vyro Algirdo Geležiaus į Kalvarijos policiją kreipėsi jo žmona Vilija. Pareigūnai leidosi prapuolenio pėdsakais. Nors paprastai dingusių suaugusiųjų pradedama oficialiai ieškoti ne iš karto, šio Kalvarijos verslininko užimamos pareigos policininkus tarsi įpareigojo nedelsti. Prie netoli Kalvarijos esančio Jurgežerių ežero, Menkupių kaime, buvo aptiktas A. Geležiaus automobilis "Mazda 626". Jis buvo atrakintas, durelės ir rankena ištepliotos, rodės, krauju. Prie automobilio ir paežerėje - grumtynių pėdsakai, tarsi liudiję, kad sužalotas kūnas gali būti nutemptas ir įmestas į ežerą. Įvykio vieton gausiai susirinkę policininkai greitai pritraukė ir būrį žiniasklaidos atstovų. Vieni filmavo, kiti fotografavo, treti užsirašinėjo dosniai Kalvarijos komisariato viršininko Romualdo Kubiliaus vardijamas galimo nusikaltimo versijas. Komisaras tvirtino, kad iškart pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto laisvės atėmimo, ir neslėpė, jog jaunasis politikas net gali būti nužudytas. Tą patį vakarą žinia iš Kalvarijos lėkte aplėkė visų televizijų žinių tarnybas, o kitą dieną paplito dienraščiuose. Ežere intensyviai, bet nesėkmingai darbavosi narai.
Jautriausiai sureagavo politikai
Juodo kriminalo atspalvį įgavusi istorija bene labiausiai išgąsdino kai kuriuos Kalvarijos politikus - A. Geležiaus bendražygius. Kalvarijos tarybos narys Vytautas Šunskis, pagarsėjęs reikliais žygiais į šalies sostinę ir protesto mitingais, viešai pareiškė, kad Lietuvoje gali prasidėti politinės žmogžudystės - gali būti žudomi opozicijoje esantys kitaminčiai. Vyras svarstė galimybę kreiptis į policiją ir dėl paties saugumo. Jis kalbėjo, kad politinis susidorojimas - plintantis reiškinys, esą nukreiptas prieš tikrosios teisybės ieškotojus, aktyvius kovotojus.
Priminė verslininko praeitį
Spėjamas šiurpus įvykis, kaip visada, paskatino žurnalistus priminti ne tik šviesiąsias, bet ir tamsiąsias A. Geležiaus gyvenimo puses. Šviesiosios: baigęs anuometinį Kauno kūno kultūros institutą, dirbęs Kalvarijoje bokso treneriu, įmonės "Jusevičių medis" direktorius ir lentpjūvės savininkas, individualią įmonę įregistravusios žmonos vyras, dviejų mažamečių dukterų tėvas. Tamsiosios: 1994-aisiais A. Geležius buvo įtartas žinąs, kur, kaip ir kodėl pradingo du jauni Kalvarijos gyventojai Zenonas Valinčius ir Raimondas Akelis (vyrai nežinia kur esą iki šiol - manoma, nebegyvi), todėl dešimt parų tuokart praleido areštinėje, bet pareigūnams nepavyko įrodyti įtariamojo kaltės. Užtat Kalvarijoje iki šiol vis garsiau ir atviriau kalbama, kad A. Geležius "nešvarus" ir dėl minėto reikalo, ir dėl ryšių su įtartinais asmenimis, ir dėl esą neskaidriai "susikrautos" verslininko reputacijos. A. Geležiui pradingus prie ežero, jo artimiesiems turėjo būti itin skaudu skaityti interneto svetainių naršytojų komentarus - priminta, kad Algirdas galėjęs "nuklysti pas mergas", galėjęs pražūti brakonieriaudamas, galėję susikirsti jo ir kitų asmenų interesai dėl žvejybos tam tikruose vandens telkiniuose arba libdemas A. Geležius tiesiog panoręs įtaigios reklamos sau ir savo partijai. Tokias mintis reiškė žmonės, pažįstantys A. Geležių, išmanantys Kalvarijos politikų, kuriuos vardijo pavardėmis, kasdienybės užkulisius. Mažai kas užsiminė, kad ieškomas vyras gali būti nebegyvas. Vieni internautai atkreipė dėmesį pastebėję, kad kraujo dėmės ant Algirdo automobilio durelių - greičiausiai ne žmogaus ir dar "netikroviškai užterliotos", kiti stebėjosi, kodėl A. Geležiaus žmona taip staiga puolė ieškoti pradingusio vyro, jeigu iki tol esą niekas negrasino ir negąsdino.
Laiminga skandalo pabaiga
Internautų spėlionės, esą garsiai ištrimituotoje istorijoje "kažkas ne taip", pasitvirtino jau kitą įvykio tyrimo dieną. "Komisaro su pypke" įvaizdį susikūręs Kalvarijos policijos vadovas R. Kubilius nuramino toliau aktyviai besidominčius žurnalistus, kad A. Geležius yra gyvas ir sveikas, tik ne namuose, o saugioje vietoje. Pareigūnas, prasitaręs, kad Policijos departamentas nurodė Kalvarijos policininkams nebebendrauti su žiniasklaida šia tema, viską apibendrino taip: tai esanti labai baisi istorija su laiminga pabaiga. Pasirodo, R. Kubilius tada jau bemaž pusdienį žinojo, kad A. Geležiaus dingimo istorija - tai Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų gerai apgalvota, paruošta ir įgyvendinta operacija siekiant išsaugoti šio Kalvarijos verslininko gyvybę ir nustatyti jo priešą. Mat dar balandžio 14 dieną minėto biuro pareigūnai gavo duomenų, kad yra žmogus, gavęs užsakymą nužudyti A. Geležių. "Kileris", kurio pareigūnai neįvardija ir dabar, nebuvo tylus kaip žemė, nes jis - slaptas policijos agentas. Tapus aiškioms kai kurioms užsakymo detalėms, buvo nutarta ilgai nelaukti, kad užsakovui iš tiesų nepavyktų įvykdyti savo kėslų, ir suorganizuotas gan įtaigus spektaklis! Jis pasisekė, nes, kaip minėta, apie "teatrą Jurgežerių pakrantėje" nežinojo nei nusikaltimo pėdsakų aktyviai ėmęsi ieškoti Kalvarijos policininkai, nei netoli šio ežero gyvenantys A. Geležiaus tėvai - kad "pradingęs" vyras iš tiesų yra saugus, iš artimiausiųjų žinojo tik jo žmona Vilija. Teisėsaugininkai turėjo tikslą laiku sustabdyti ir sulaikyti bei išviešinti ir apkaltinti žmogžudystės užsakovą.
Pareigūnai visus "išdūrė"
Geras pareigūnų darbas buvo apvainikuotas sėkme. Vos tik televizijos parodė, kaip ieškoma "pradingusio" kalvarijiečio, pas policijai žinomą "kilerį" netruko prisistatyti žmogžudystės užsakovas, nešinas atlygiu. Dabar būtų galima sakyti, kad garbingas ir sąžiningas (nes greitai norėjo atsiskaityti) pilietis kaipmat buvo sulaikytas. Paaiškėjo, kad ankstyva A. Geležiaus mirtimi buvo suinteresuotas jo paties pusbrolis, motinos brolio sūnus Algirdas Vasiliauskas. Šeimą turintis vyras "kileriui" buvo pažadėjęs 1 000 JAV dolerių užmokestį, buvo davęs 600 litų ginklui įsigyti. A. Vasiliauskas, dviejų nepilnamečių vaikų tėvas, antrosios grupės invalidas, dabar suimtas dviem mėnesiams. Pirminiais duomenimis, jis tikina tariamo žmogžudžio prašęs pusbrolį Algirdą tik pamokyti, pagąsdinti - sumušti, o ne nužudyti. (Ko gero, ir tai išduoda pažadėtoji menkoka suma.) Anot suimtojo, pusbrolis buvo negarbingai skleidęs Kalvarijoje tikrovės neatitinkančių kalbų apie A. Vasiliausko pomėgį svetimoteriauti.
Įvykiui likę neabejingi piliečiai šmaikštauja, kad policija "išdūrė" ir žiniasklaidą, patikėjusią spektakliu bei tuo įtikinusią ir tautą, ir patį A. Vasiliauską. Šis vyras Kalvarijoje yra žinomas kaip verslininkas, turtus susikrovęs kontrabandinėmis prekėmis (pilstuku, cigaretėmis, retos veislės avimis, cukrumi) - už tai keletą kartų baustas ir teistas, bet realios bausmės vis išvengęs. Kalbama, kad ne vieną kontrabandos reikalą A. Vasiliauskas "prasukęs" kartu su pusbroliu Algirdu Geležium, kuris esą likęs jam skolingas. Pats A. Geležius kol kas nelinkęs į kairę ir į dešinę laidyti savo pasiteisinimų ir paneigimų. Abu pusbrolius gerai pažįstantys kalvarijiečiai spėlioja, kad dėl savo gyvybės policijos operacijai "pasirašiusiam" A. Geležiui šis triukas gali kainuoti karjerą - esą suimtas A. Vasiliauskas dabar be skrupulų išdėstys visus juodus pusbrolio darbelius: kaip A. Geležius, dar nebūdamas politikas, parduotuvę tuomet turėjusį pusbrolį A. Vasiliauską reketavęs ir siūlęs "stogą", kaip organizavęs bendrus nelegalius žygius, taręsis dėl bendro uždarbio.
Ar tauta tikės naujais pranešimais?
Kalvarijos skandalu labai domėjęsi smalsuoliai pripažįsta, kad slaptos informacijos pirma laiko nenutekinusi Lietuvos policija "sudirbo" taip pat gerai, kaip rodoma tik geriausiuose užsienio trileriuose. Verslininko dingimo imitacija buvo labai tikroviška. Žmonės neslepia, kad šis įvykis kriminalinio gyvenimo faktais besidominčius asmenis greičiausiai užkrėtė nepatiklumu ir įtarumu - dabar tauta atsargiai tikėsianti viskuo, ką žurnalistų lūpomis skelbs teisėsaugininkai.
- Jeigu žmogžudystės užsakovas dar nebūtų išlindęs, ko gero, Algirdas Geležius būtų turėjęs galimybę stebėti iš šalies ir savo imituotas laidotuves, - šmaikštavo Kalvarijos pareigūnai, pakalbinti po sėkmingos operacijos. - Nedaug trūko. O dabar žmogus tik sužinojo, kaip yra vertinamas aplinkoje, kurioje gyvena ir dirba. Po tokių "linkėjimų" jis turėtų gerai apsišarvuoti - visomis šio žodžio prasmėmis...
Pirmąsyk panaši policijos operacija Lietuvoje buvo sėkmingai įvykdyta prieš šešerius metus. Tuokart tariamai buvo nužudytas buvęs "Vilniaus brigados" narys Eugenijus Svirnelis, pravarde Geniukas. Kiti "Vilniaus brigados" nariai šį nusikaltimą irgi buvo užsakę per slaptą policijos agentą. Vos tik nusikaltėliai pamatė imituotos žmogžudystės nuotraukas, pradėjo švęsti pergalę. Visi trys užsakovai - Viktoras Akmanavičius, Olegas Mikulevičius ir Viačeslavas Zaboronokas - buvo nuteisti.
Eugenijaus NAIKELIO nuotr.: Daugiau nei parą smalsuolių ir pareigūnų pokalbiuose A. Geležius jau buvo laidojamas