Net aukščiausi Lietuvos asmenys negali būti garantuoti, kad vieną dieną su pasimėgavimu visuomenei nebus paskelbti privačiais laikomi duomenys apie jų sveikatą. Kai kurių leidėjų ir jų veikiamų medikų cinizmas kartais peržengia visas padorumo ribas. Praėjusį šeštadienį surengtoje ekspremjero Adolfo Šleževičiaus 60-mečio puotoje dėmesio centre buvo ne jubiliatas, o jo pasveikinti atėjęs kadenciją baigęs prezidentas, ilgametis Socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Brazauskas. Tuo pasirūpino žiniasklaida, su pasimėgavimu išnarsčiusi kurį laiką ligoninėje praleidusio A. Brazausko sveikatos būklę ir viešai paskelbusi verdiką - medikų prognozės kelia nerimą.
Prezidento žmona Kristina Brazauskienė šeimos savijautą po publikacijos apibūdino lakoniškai: "Buvo labai nemalonu". Klausimų laviną jai su vyru teko atlaikyti per A. Šleževičiaus jubiliejų. Pasak jos, laikraštyje paskelbti duomenys apie sunkią A. Brazausko sveikatos būklę buvo išgalvoti. Jos manymu, medikai negalėję žiniasklaidai suteikti tokios informacijos, nes ji buvusi melaginga. "O kad "Lietuvos rytas" surašė visą tą istoriją, tai man atrodo, kad jie persekioja A. Brazauską. Įtariu, laikraštis bankrutuoja, ir kad pritrauktų skaitytojų, užsiima gandais. Man atrodo, kad šituo straipsniu daug kas pasipiktino", - aiškino prezidento žmona. Vis dėlto K. Brazauskienė tikino, kad jų šeima nesirengia bylinėtis nei su žiniasklaida, nei su A. Brazauską gydžiusiais ir informacijos apie jo sveikatą nenusaugojusiais medikais. Kitaip mano Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, medikė Vida Marija Čigriejienė. Ji sakė ketinanti kalbėtis su prezidento A. Brazausko dukra, taip pat medike Audrone Usoniene ir raginti ją ieškoti teisinių kelių apginti tėvą.
Kaltųjų neieškos
Pilvo chirurgijos centro direktorius Kęstutis Strupas sakė nebandęs aiškintis, kas iš jo vadovaujamos įstaigos darbuotojų galėjo nutekinti informaciją apie A. Brazausko ligą žiniasklaidai. Ne paslaptis, kad ypač gerai kolegų vertinamas jaunas profesorius yra visuomeniškas žmogus, dažnai šmėžuojantis įvairių leidinių, taip pat ir A. Brazausko ligas aprašiusio dienraščio, puslapiuose. Tačiau profesorius griežtai neigia galėjęs pats prasitarti apie garsųjį pacientą. Žinia, kad centro vadovas patvirtino žiniasklaidai gydęs A. Brazauską, papiktino Seimo narę V. M. Čigriejienę. "Pabandykite paskambinti į gydymo įstaigą ir sužinoti apie savo draugo sveikatą - kokiame skyriuje guli, kokia diagnozė. Jums niekada nepasakys. Net ir kur guli, nepasakys, kol nepateiksite oficialaus dokumento. O čia? Išdrožė viską!" - kalbėjo parlamentarė. Pasak jos, jeigu A. Brazauskas nepageidavo, Pilvo chirurgijos centro medikai negalėjo net pasakyti žurnalistams, kad jis gydosi šioje įstaigoje. Profesorius K. Strupas mano, kad duomenys apie A. Brazausko sveikatą ir nebuvo atskleisti. "Ten yra faktas, kad jis gulėjo ligoninėje, o kokia liga jis serga ir kas ten toliau bus, niekas nežino", - kalbėjo medikas. Informaciją apie asmens sveikatą sudaro duomenys apie asmens buvimą sveikatos priežiūros įstaigoje, jo sveikatos būklę, diagnozę, prognozes ir gydymą, taip pat bet kokią kitą asmeninio pobūdžio informaciją apie pacientą. Net asmens buvimo sveikatos priežiūros įstaigoje faktas yra konfidencialaus pobūdžio informacija, kuri turėtų būti saugoma. Asmenys, pažeidę sveikatos informacijos konfidencialumą ir pagarsinę asmens medicininę paslaptį, privalo atlyginti nukentėjusiajam padarytą moralinę arba neturtinę žalą, tačiau kompensacija negali viršyti 50 minimalių mėnesinių algų.