Vida JANČIŪTĖ
Viena Anykščių rajono šešiolikmetė savaitgalio vakarą į savo kaimą pasikvietė pažįstamus vyrukus. Šie atsiliepė į merginos prašymą ir kaipmat atūžė į Anykščius. Kurį laiką kompanija - 3 vaikinai ir 2 merginos - plepėjo ir gurkšnojo vyną. Po to vyrukai pakvietė merginas į savo gimtuosius kraštus. Viena griežtai atsisakė ir patraukė į namus, o šešiolikmetė abejojo: važiuoti vienai ar ne? Vyrukams, matyt, jau virė kraujas, tad jie griebė gražuolę už rankų ir, įsitraukę į automobilį, pasuko jiems vieniems žinomais keliais. Po geros valandos kompanija jau buvo visai kitame Aukštaitijos gale - Pasvalio rajone. Čia vienoje kaimo sodyboje ir įvyko nusikaltimas. Skaitytojai turbūt jau numano, kad mergaitė buvo išžaginta. Po to smurtautojai atėmė jos turėtus mobilius telefonus ir paliko laukuose. Moksleivė namo grižo tik pirmadienio rytą. Tą pačią dieną į policiją kreipėsi nuskriaustos mergaitės motina. Įvykį tiria Pasvalio rajono policija
Panašių nusikaltimų užregistruotas ne vienas.
Į Kėdainių teisėsaugininkus dėl penkiolikmetės dukros išžaginimo kreipėsi vieno Kauno rajono gyventoja. Paauglė šeštadienio vakare su grupele pažįstamų šventė gimtadienį, vėliau kompanija iš pakaunės nuvyko į Kėdainius pas vieno iš draugų pažįstamą. Čia linksmybėms įsismarkavus, buto šeimininkas, panaudodamas smurtą, ją nusitempė į kitą kambarį ir išžagino. Į namus penkiolikmetė parsirado tik kitą dieną ir apie tai, kas įvyko, papasakojo mamai.
Pareigūnams nepilnametė užminė tikrą mįslę: ji neprisiminė, į kokį miestą važiavo su draugais, jau nekalbant apie gatvę ar namo numerį. Teigė, jog nusikaltimas buvo įvykdytas Jonavoje, ir tik gerokai vėliau paaiškėjo, kad tai buvo ne Jonava, o Kėdainiai. Operatyvaus ir profesionalaus pareigūnų darbo dėka buvo nustatyta tikslus adresas, kur tą vakarą vyko linksmybės, surastas ir apklaustas įtariamasis išžaginimu - ne kartą teistas 26 metų buto šeimininkas.
Ukmergės rajone išžaginta trylikametė. Į policiją atvykusi jos motina teigė, kad dukra buvo pagrobta ir išžaginta vieno Vidiškių seniūnijos kaimo teritorijoje. Keliu einančią mergaitę du vyrai jėga įsisodino į automobilį, nusivežė į Anykščių rajono, Pagrušės kaimą ir ten, grasindami smurtu, išžagino. Vėliau trylikametę atvežė ir išleido ten pat, iš kur buvo pagrobę. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Išžaginimų ar seksualinės prievartos atvejų kas savaitę Lietuvoje užregistruojama vidutiniškai 10-15, tačiau policijai pareiškimus ir skundus parašo tik dalis nukentėjusiųjų. Dar mažesnė dalis tokių bylų pasiekia teismą:gana dažnai, praėjus kelioms dienoms ar savaitėms po skundo pateikimo, prievartos auka policijai jau rašo kitą pareiškimą - "pretenzijų žagintojui neturiu..."
Kodėl? Viena ir, ko gero, pagrindinė priežastis neigti anksčiau nurodytą seksualinės prievartos faktą ir nusikaltimo aplinkybes - iš prievartautojo paimtas materialinis atlygis. Antra, psichologiškai sugniuždytoms prievartos aukoms per sunku ištverti ilgą, varginantį, psichologiškai slegiantį ikiteisminį tyrimą ir teisminį bylos nagrinėjimą: apklausų, akistatų, teismo proceso metu auka būna priversta pasakoti ir iš naujo išgyventi visas nusikaltimo aplinkybes. Gal todėl seksualinio pobūdžio nusikaltimų nemažėja.
Skaudžiausia, kad vis daugiau užregistruojama vaikų seksualinės prievartos atvejų. Praėjusiais, 2005-aisiais metais, nuo seksualinio pobūdžio nusikaltimų veikų nukentėjo 239 vaikai. Padaugėjo 14-17 metų mergaičių, kurios buvo išžagintos ar į jas buvo pasikėsinta. Beveik 30 procentų pagausėjo 10-13 metų amžiaus mergaičių tvirkinimo atvejų. Ne paslaptis, kad nemaža dalis mažamečių ar paaugliško amžiaus mergaičių (o ir suaugusių moterų) seksualinę prievartą patiria... namuose.
Neretai nepilnametės pernelyg pasitiki savimi ir draugais, elgiasi neapgalvotai ir lengvabūdiškai. Dažnai su nepažįstamais ar tik iš matymo pažįstamais jaunuoliais drąsiai vyksta į "tūsus", gimtadienių šventes ar pan. Tokiuose pobūviuose netrūksta alkoholio, kuris sukelia tik dar didesnes hormonų audras, kurias tikrai ne kiekvienas gali suvaldyti.
Pagal naujojo Baudžiamojo kodekso nuostatas išžaginimo bylos yra privataus kaltinimo, t.y. keliamos tik gavus nukentėjusiosios skundą. 149 straipsnis - "Išžaginimas" - numato atsakomybę tam, kas lytiškai santykiavo su žmogumi prieš jo valią panaudodamas fizinį smurtą ar grasindamas jį panaudoti, ar kitaip atimdamas galimybę priešintis, ar pasinaudodamas bejėgiška nukentėjusio asmens būkle. Už tokią veiklą asmuo atsako tik tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas ar jo teisėto atstovo pareiškimas, ar prokuroro reikalavimas.
Dabar išimtiniais atvejais, jeigu byla turi ypatingą visuomeninę reikšmę, ar nukentėjusioji dėl bejėgiškos būklės, priklausomybės nuo kaltinamojo ar dėl kitokių priežasčių neįstengia ginti savo teisių ir teisėtų interesų, prokuroras turi teisę iškelti tokią bylą ir nesant skundo. Byla turi būti nutraukta, jeigu nukentėjusysis susitaiko su kaltinamuoju. Nukentėjusiajam susitaikyti su kaltinamuoju leidžiama tik iki teismo išėjimo į pasitarimo kambarį priimti nuosprendžio.