Unikalus JAV kosminis zondas "Galileo" sekmadienį (09.21) įskriejo į Jupiterio atmosferą ir sudegė, sėkmingai užbaigęs 15 metų trukusią mokslo misiją.
Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso erdvės tyrimo agentūra (NASA) pranešė, kad 1,5 mlrd. dolerių (apie 4,5 mlrd. litų) kainuojantis zondas į Jupiterio tankiąją atmosferą į pietuos nuo planetos pusiaujo įskriejo įprastu 173 tūkst. km per val. greičiu ir liovėsi egzistavęs 19 val. 47 min. Grinvičo (22 val. 47 min. Lietuvos) laiku.
Jupiterio tyrimo zondo "Galileo" programa buvo pradėta 1989 metais. Misijos metu jis 34 kartus apskriejo aplink šią didžiausią Saulės sistemos planetą ir perdavė į Žemę apie 14 tūkst. nuotraukų.
"Galileo" pateikė NASA daug vertingos informacijos apie Jupiterį ir jo palydovus. Zondas padėjo gauti įrodymų, kad trijuose Jupiterio palydovuose - Ganimede, Kalistoje ir Europoje - yra požeminių sūrių vandenynų ir kad palydovas Ijo yra vulkaniškai aktyvus. "Galileo" taip pat perdavė duomenų apie Jupiterio atmosferą ir šios planetos susidūrimo su kometa nuotraukas.
"Galileo", kuris iš viso nuskriejo daugiau kaip 4,6 mlrd. km, "mirties nuosprendį" NASA specialistai pasirašė būgštaudami, kad jis gali susidurti su vienu iš keturių Jupiterio palydovų - Europa.
NASA mokslininkai baiminosi, kad susidūręs su Europa, kurioje galbūt egzistuoja nežemiška gyvybė, "Galileo" galėtų užkrėsti šio palydovo vandenynus Žemės mikrobais ir paveikti jos natūralią aplinką.
Pusantros tonos sveriantis "Galileo" buvo paleistas 1989 metų spalį, o į Jupiterio orbitą įskriejo 1995 metų gruodį. Tai pirmasis kosminis aparatas, praskriejęs netoli vieno asteroido ir tiksliai išmatavęs Jupiterio atmosferą. Iš kosminio aparato siųstos nuotraukos leido išvysti Jupiterio palydovuose esančias sniego kepures, ledo ežerus ir sutvirtino įtarimus, kad gyvybė egzistuoja ne tik Žemėje.
Zondas buvo pavadintas XVII amžiuje gyvenusio italų astronomo Galileo Galilei (Galileo Galilėjaus), kuris atrado keturis svarbiausius Jupiterio palydovus, vardu. Paskutines zondo akimirkas buvo galima stebėti NASA tinklapyje.
"AFP-BNS