Operacija "Balisier"
* "Caroline", traleris su Venesuelos Respublikos vėliava, nedideliu greičiu plaukia per Karibų jūrą maždaug už 500 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Gvijanos pakrančių. Kaitri saulė, žydra kaip atviruke jūra. Akivaizdu, kad kapitonas nepastebėjo jau kuris laikas jį sekančio karinio laivo. Staiga laivo radijas subraška.
- Kalba prancūzų nacionalinio laivyno budinčio laivo " La Gracieuse" vadas, - praneša balsas. - Ar jūsų laive viskas gerai?
- Taip, gerai. Kodėl klausiate? - pasiteirauja tralerio kapitonas.
- Jau senokai jus stebiu. Jūs nežvejojate, tad pagalvojau, gal kas atsitiko.
Vietoje atsakymo - tyla. Paskui pasigirsta kapitono atsakymas su aiškiu pietų amerikiečio akcentu:
- Mes dar neatplaukėme į savo žvejybos vietą. Kadangi nesame aprūpinti įranga ilgai išlaikyti žuvį, tad...
- Gerai, - nutraukia jo pasiaiškinimą "La Gracieuse" kapitonas. - Geros kelionės!
Lyg ir nieko nesakantis ryšys nutrūksta. "La Gracieuse" išnyksta horizonte, o "Caroline" tęsia savo kelionę Martinikos, esančios už 1 500 kilometrų, link. Operacija "Balisier" pradėta.
Pirmiausia būtina surasti prekiautojų narkotikais laivą
Viskas prasidėjo prieš kelias dienas Floridoje, Ky Vesto mieste. Amerikos priešnarkotinė policija gavo slaptą pranešimą. Informatoriaus žodžiais, Prancūzijos Antilų rajone nedidelis laivas turi vežti didelį kokaino krovinį, gautą iš Kolumbijos. Atviroje jūroje narkotikai bus perkelti į krovininį laivą, tačiau neaišku, kur jis po to pasuks: į JAV ar į Europą. Amerikos policija apie tai įspėja savo kolegas prancūzus Martinikoje (centrinę tarnybą kovai su neteisėta narkotikų prekyba), kurie įpareigoti stebėti Karibų jūros zoną.
Tučtuojau prasideda pasiruošimas mūšiui. Martinikos prefektas paleidžia į darbą operaciją užkoduotu "Balisier" pavadinimu (balisier - tropinės gėlės pavadinimas). Kajeno mieste besibazuojantis sargybinis laivas "La Gracieuse" ir For de Franse esanti fregata "Ventose" išplaukia į jūrą. Jų tikslas - susekti prekeivų narkotikais laivą prieš jiems susitinkant su paslaptinguoju krovininiu laivu. Vienintelė ir pati didžiausia problema, kad visiškai neaišku, į ką jis panašus. Šioje milžiniškoje jūroje, kurią raižo tūkstančiai įvairių burlaivių ir žvejybinių laivų, tai tas pat, ką ieškoti adatos šieno kupetoje. Tai beveik neįmanoma misija. Neįmanoma tol, kol po daugybės bevaisių budėjimo dienų "La Gracieuse" vadas susidomi šiuo senu keturiolikos metrų ilgio traleriu "Caroline", nė karto nenuleidusiu savo tinklų į jūrą.
Atrodo, kad karininko intuicija neapgauna. Po trumpo pokalbio su žvejybinio laivo kapitonu jo įtarinėjimai tik sustiprėja - "Caroline" čia atvykusi ne žvejoti. Daugiau kaip už 500 kilometrų nuo pakrantės ir kepinant tropikų saulei jis negalėtų, kaip pats neatsargiai prasitarė prancūzų laivo vadui, išsaugoti žuvies be tam būtinos įrangos.
Protingiausia jį iš karto sulaikyti
Įspėti amerikiečiai tučtuojau pasiunčia į zoną nedidelį pakrančių sargybos laivą "USGC Spencer" ir žvalgybos lėktuvus "Orion". Dabar svarbiausia nepamesti "Caroline" pėdsakų ir nesukelti ant kojų žvejybiniu laivu plaukiančių žmonių. Taigi abiejų šalių policija ir muitininkai stebi laivą iš tolo specialia aparatūra, nes jo paskirtis vis dar neaiški.
Suprantama, idealiausia būtų tučtuojau sustabdyti "Caroline" ir detaliai apieškoti. Tačiau traleris plaukioja su Venesuelos Respublikos vėliava po tarptautinius vandenis, o jūrų konvencija draudžia įsikišti be šios šalies vyriausybės sutikimo. Užsienio reikalų ministerija pasiunčia iš Paryžiaus į Karakasą skubų pranešimą vyriausybei. Jame ji informuoja apie esamą padėtį ir prašo leidimo sulaikyti įtariamą laivą. Tačiau ėjimas diplomatiniu keliu reikalauja laiko, kuris šiuo atveju labai brangus. Taigi kai prekeivų narkotikais laivas plaukia Prancūzijos Antilų link, laukdamas atsakymo iš venesueliečių, jūros prefektas nusprendžia užblokuoti jam kelią. Paprasčiausiai reikia jam sukliudyti plaukti į tą paslaptingą pasimatymą. Prasideda antrasis operacijos "Balisier" etapas. Du Prancūzijos karo laivai ir amerikiečių pakrančių sargybinis laivas staiga apsupa "Caroline" ir įsako išjungti variklius. Kapitonas priverstas paklusti. Dvi dienas žiūronais apsiginklavę muitininkai ir policininkai neišleidžia iš akių tralerio jūreivių. Būtina sukliudyti ekipažo vyrams (jų yra dvylika) atsikratyti trukdančio krovinio - jį išmesti į jūrą.
Triume ir variklių skyriuje nieko nerasta...
Pagaliau po dviejų parų Martinikos jūrų prefektūra gauna faksą iš Prancūzijos ambasados Karakase: "Leidimas duotas". Į jūrą tučtuojau nuleidžiamos valtys. Grasinant į tralerį nukreiptomis patrankomis, "Caroline" kapitonas priverstas leisti muitininkams ir policininkams pakilti į savo laivą.
Krata tęsiasi penkias valandas. Penkias valandas, per kurias prancūzai ir amerikiečiai meldžia dangų, kad nebūtų suklydę. Triumas, variklių skyrius, žvejybinė aparatūra, kajutės, valdymo postas - tiesiog viskas išnaršoma. Lubos ir pertvaros išmontuojamos. Deja, nesėkmingai. Nieko nerasta. Tada vienas muitininkas imasi denio grindų. Siaubo apimtas kapitono žvilgsnis pasako daugiau negu bet kokie žodžiai: vyras supranta, kad yra žuvęs. Slėptuvė būtent čia. Prekeivos pagamino denį su įdubimu ir pakeitė originalą. Jame - 1,8 tonos kokaino, supilstyto į tūkstančius maišelių. Nesunku apskaičiuoti jo prekybinę vertę perėjus per perpardavinėtojų rankas - daugiau nei 10 milijardų frankų. Kolosalus turtas vieniems, rekordinis atradimas - kitiems.
- Beveik dvi tonos kokaino! Tai daugiau nei prancūzų muitininkai surado per visus 2000-uosius, - pabrėžia susijaudinęs policininkas.
Kolumbijos mafijai - baisus smūgis!
Centrinės tarnybos kovos su nelegalia narkotikų prekyba vyrai tokio laimėjimo proga savųjų hierarchų buvo šiltai pasveikinti.
Pagal tarptautines jūrų konvencijas, traleris "Caroline", jo ekipažas ir kokaino krovinys buvo perduoti Venesuelos vyriausybei. Kapitonas ir jo jūrininkai bus teisiami Karakase.
For de Fransas šiuo metu sužavėtas šia aiškia prancūzų ir amerikiečių bendradarbiavimo gaudant prekeivas narkotikais sėkme. Policininkai apgailestauja tiktai dėl vieno: pasibaigus operacijai "Balisier", jie niekada nesužinos, kam buvo skirtas kokainas. Tačiau Kolumbijos mafijai tai didžiulė netektis! Juk šiame pasaulio regione pagrindinė prekybos kokainu kontrolė yra jos rankose.