Lietuvoje jau praėjus geram pusmečiui pavyzdingų skolininkų, įsikūrusių bankams priklausančiuose būstuose, gali gerokai sumažėti. Nemažai išvaržytų žmonių gali likti ne tik be namų, bet ir su skola ant pečių.
Dar pernai tuo pačiu metu Lietuvoje pakako uždirbti vos porą tūkstančių litų per mėnesį, kad gautum kelių šimtų tūkstančių litų paskolą iš bet kurio Lietuvos banko būstui pirkti.
Šiuo metu, kai šalyje daugėja laisvos darbo jėgos, o atlyginimai nekyla itin sparčiai, vis daugiau žmonių į skolą nusipirktuose namuose naktimis nesudeda bluosto. Itin neramiai dabar gyvena tie, kurie įsigudrino dirbtinai pasididinti pajamas, kad galėtų įtikinti banką savo mokumu.
Nuolat kylančios maisto ir paslaugų kainos verčia susiveržti diržus net ir nemažas pajamas turinčius piliečius. Baiminamasi, kad itin sunku skolininkams bus išgyventi šildymo sezoną, kuris bus gerokai brangesnis nei praėjusiais metais.
Bankams įmokas kas mėnesį mokantys naujakuriai, kurie skolindamiesi gerai neapsvarstė galimų pasekmių, dabar jau ne juokais susimąsto, ar sugebės neuždelsti atsiskaityti su bankais ir išsaugoti savo turtą. O jeigu praras darbą, ilgam susirgs ar dėl kitų priežasčių taps nemokūs?
Pardavęs už kreditą įkeistą būstą paskolai padengti, dažnas skolininkas dabar ne tik neteks būsto, bet dar ir liks skolingas bankui - mat nukritus nekilnojamojo turto kainai už būstą gautų pinigų jau gali neužtekti paskolai padengti, tad kadaise buvęs mokus banko klientas liks ir be stogo, ir su skolos "kupra". Į tokią apgailėtiną padėtį jau pateko ne vienas JAV ir Europos gyventojas.
Lietuvoje tokių atvejų, kai žmonės dėl tam tikrų priežasčių nesugeba grąžinti skolos bankui ir praranda būstą, vis dar pasitaiko gana retai. Įvairių šalies antstolių teigimu, per metus sulaukiama apie 4-6 bankų prašymus nemokių klientų būstus praduoti iš varžytinių.
Prognozuojama, kad ateityje tokių atveju tikrai bus ne vienas. Jau šiuo metu vienoje iš kontoros turimų bylų rizikuojama, kad pardavus skolininko turtą iš varžytinių neužteks pinigų kreditorių interesams patenkinti, o išvaržytas žmogus dar liks skolingas bankui.
Šiuo metu būsto paklausa yra smukusi - tai rodo mažėjantys sandorių skaičiai, nebe taip sparčiai kaip anksčiau didėjantys statybų tempai, bendras ūkio silpnėjimas. Norinčiųjų įsigyti per varžytines parduodamą būstą aktyvumas nebebus toks didelis kaip anksčiau. Tad tikėtina, kad vis dažniau išvaržomo skolininko nekilnojamasis turtas bus parduodamas net ne už 80 proc., o tik už 60 proc. jo vertės.