Šimpanzės yra tokios panašios į žmogų, kad turėtų būti laikomos jo giminaitėmis, pareiškė mokslininkai.
Šiuo metu homo rūšiai priklauso tik žmonės. Tai juos skiria nuo didžiųjų beždžionių ir visų kitų gyvūnų. Tačiau naujasis genetinių panašumų tarp šimpanzių ir žmonių tyrimas rodo, kad abi rūšys turėtų priklausyti tai pačiai sistematinei grupei.
Morrisas Goodmanas (Morisas Gudmanas) ir jo kolegos iš Veino valstybinės universitetinės medicinos mokyklos Detroite palygino 97 šešių skirtingų rūšių - žmonių, šimpanzių, orangutangų, senojo pasaulio beždžionių ir pelių - genus.
Mokslininkai taip pat sudarė evoliucijos medį, vaizduojantį šių šešių rūšių giminingus santykius. Tyrimas rodo, kad šimpanzės ir žmonės yra giminingose pozicijose, jų genai panašūs 99,4 procento. Tolimesnės žmogaus giminaitės yra gorilos, po jų - orangutangai ir senojo pasaulio beždžionės. Pelės buvo tiriamos siekiant palyginti žmogų su negiminingomis rūšimis.
Ištyrus genuose esančią informaciją apie visų rūšių keitimosi periodus, nustatyta, kad prieš 5-6 milijonus metų šimpanzės ir žmonės kilo iš to paties protėvio. Bendras protėvis prieš 6-7 milijonus metų atsirado iš gorilų.
Žurnalo "Proceedings of the National Academy of Sciences" ("Nacionalinės mokslų akademijos veikla") straipsnyje mokslininkai rašo, kad visos dabartinės beždžionės turėtų būti priskirtos hominidų grupei. Tačiau žmonės ir šimpanzės turėtų priklausyti siauresnei homo rūšiai.
dpa-ELTA