Mantas LIDEIKIS
Vieni iš dažniausiai šiuo metu pasitaikančių gatvės apiplėšimų - mobiliųjų telefonų pagrobimai. Nors plėšikų aukomis tampa ir suaugusieji, tačiau dažniausiai nukenčia paaugliai arba vaikai. Ne vienam, ryte išėjusiam su mobiliuoju telefonu, vakare namuose tėvams jau reikia aiškintis, kur dingo telefono aparatas.
Pareigūnai mano, kad komisariatuose registruojami pranešimai apie mobiliųjų telefonų plėšimus iš tiesų neatspindi tikrojo masto, mat toli gražu ne kiekvieną kartą policijai pranešama. Tai rodo, jog gyventojai labiau linkę numoti ranka ir palikti savo turtą plėšikų rankose, negu vargti policijos komisariatuose ar nuovadose, kaip ne vienas mano, gaudant vėją laukuose.
Suaugusieji mobiliųjų telefonų netenka dažniausiai būdami neblaivūs arba neatsargūs, vaikai - tapę vyresnių, o kartais ir bendraamžių plėšikų aukomis. Pranešimais apie tai mirga policijos suvestinės.
Pasigyrė draugams
14 metų Skaistė A. savo mobiliuoju telefonu džiaugėsi neilgai - vos porą savaičių. Tėvai gana nepigų, nors ir naudotą aparatą mergaitei nupirko prieš Kalėdas.
Ir anksčiau ji naudojosi mobiliuju telefonu, tik šiek tiek paprastesniu, labiau susidėvėjusiu, gendančiu. Todėl Skaistė tėvams seniai suko galvą, kad norinti kitokio - sulenkiamo, mažučio, modernaus aparačiuko.
Anksčiau mergaitė vengė plačiai reklamuoti savo seną ir sukriošusį telefoną, o dabar juo labai didžiavosi, nešiojo atvirai pasikabinusi ant kaklo, demonstravo jo galimybes bičiuliams. Tai, ko gero, ir tapo jos nelaimės priežastimi. Vieną dieną, tiesiog prie mokykos, du, kaip ji pati teigė, nepažįstami ir gal kiek vyresni vaikinukai, mergaitę netikėtai įspraudė į kampą, panaršė po kaklu ir, su visa virvute nutraukę aparatą, jį nusinešė. Ir tai nutiko vidury dienos!
Priblokšta mergaitė nedrįso nė šauktis pagalbos. Ji tik vėlai vakare prisipažino tėvams, kad aparatą atėmė. Kelias dienas drauge su tėčiu eidavo į mokyklą, tikėdamasi, kad gal pavyks užpuolikus pastebėti, tačiau nieko nepešė. Pamėginus paskambinti papildymo kortelės numeriu, šis jau buvo išjungtas. Tėvai pasitarę nutarė nesivarginti ir policjos netrukdyti, tik įspėjo dukrą būti atsargesnę. Šiuo metu jai vėl tenka naudotis tuo pačiu aplūžusiu aparatėliu. Bet tėvai, kiek pyktelėję ir ant Skaistės, sako, kad tegu juo ir naudojasi, kol įgaus daugiau proto.
Apiplėšė pažįstami
Vienos Kauno vidurinės mokyklos dešimtokas Marius prarado savo mobilųjį telefoną panašiomis apilnkybėmis. Tik vaikinas šį aparatą buvo nusipirkęs už savus pinigus, kuriuos užsidirbo uždarbiaudamas vasaros atostogų metu. Jam nauju telefonu, kainuojančiu beveik 700 litų, pasidžiaugti pavyko vos keletą mėnesių. Pasak vaikino tėvams papasakotos istorijos, grįžtantį namo iš sportinių šokių būrelio, jį užpuolė trys nepažįstami vaikinai. Grasindami peiliu iškraustė kišenes, bet jose neradę nieko vertingesnio, pasisavino gana apdairiai vidinėje kišenėje slėptą aparatą.
Šį nusikaltimą daugiau ar mažiau išsiaiškino paties Mariaus tėvai. Jiems šiek tiek sukėlė abejonių sutrikusio sūnaus pasakojimas, nes jis painiojosi, vengė žiūrėti į akis. Tačiau kiek paspaustas vyrukas papasakojo, jog tapo ne nežinomų užpuolikų auka - apiplėšė pažįstami vyresni to paties kvartalo gyventojai, žinomi savo chuliganišku elgesiu. Vaikinas maldavo gimdytojų, kad šie nieko nedarytų, sakė, jog plėšikai grasino su juo susidoroti, jei kas nors paaiškės. Tačiau Mariaus tėvai ne iš kelmo spirti pasirodė, o leidosi tiesiai į pagrindinio plėšiko namus - neblogai pažinojo šio šeimą. Ten prispaustas metais už Marių vyresnis plėšikėlis, pabūgęs, kad užsirūstinęs Mariaus tėvas jį tikrai nutemps į policiją, atidavė pagrobtą aparatą. Vaikinas prisiekinėjo daugiau taip nedarysiąs. Paklaustas, ar nebijo, kad paaugliai gali kerštauti šeimai ar konkrečiai sūnui, vyriškis atsakė, kad ramybės širdyje nėra - šiais laikais gali tikėtis visko. Bet tai nėra priežastis nusileisti suįžūlėjusiems plėšikams.
Dingo kaip į vandenį
24 metų vilnietė Donata L. taip pat turi susidūrimo su mobiliųjų telefonų grobikais patirties. Moteris pasakojo, kaip vieną gražią dieną buvusi apiplėšta prie "Lietuvos" kino teatro. Ji į šlaitą kopė laiptais, kai prasilenkiant su 2 jaunais, iš pažiūros 18 metų vyrukais, vienas staiga čiupo jai ant kaklo buvusį telefono aparatą, nutraukė ir abu paspruko. Moteris teigė, kad iki tol apie tokią galimybę nebuvo nė pagalvojusi. O tą dieną abi jos rankos buvusios užimtos - nešė krepšelius su pirkiniais. Striukė prasiskeidė ir aparatas atsidūrė lauke. Ji dėmesio neatkreipė į tai, o tie du jaunuoliai, matyt, nutarė nepraleisti palankios progos.
Čia pat yra Vilniaus 3-iasis policijos komisariatas - į jį moteris iš karto užsuko ir kartu su patruliais beveik valandą važinėjo aplinkinėmis gatvėmis, tačiau skriaudikai dingo kaip į vandenį. Tuomet Donata pirmą kartą pamačiusi, kiek iš tiesų panašių žmonių vaikšto gatvėse - vienodi rūbai, panaši išvaizda. Nespėjus įsidėmėti jokių nusikaltėlių detalių, vėliau juos išaiškinti gali būti labai sudėtinga.
Auksarankiai sugeba viską
Pasak įvairių šalies miestų komisariatų pareigūnų, policija dažniausiai žino, kur pavogti mobilieji telefonai atsiduria, kokiais keliais realizuojami, tačiau beveik visi vienu balsu pripažįsta, jog kovoti su tuo sekasi sunkiai.
Anot Policijos departamento specialistų, kiekvienas mobiliojo ryšio telefonas turi savo unikalų identifikacinį numerį, vadinamą IMEI (angl. International Mobile Equipment Identity). IMEI paprastai sudarytas iš 15 skaitmenų, tačiau naujesniuose modeliuose prie šių skaitmenų papildomai pridedamas programinės įrangos versijos numeris. Kiekvienas mobiliojo telefono naudotojas gali sužinoti IMEI kodą, telefono klaviatūra surinkęs simbolių seką *#06# arba paprasčiausiai nuėmęs dangtelį ir pažvelgęs po baterija.
IMEI kodas skirtas tam, kad užkirstų kelią ar apsunkintų naudojimąsi vogtu telefonu. Kai telefonas yra įjungtas ryšio zonoje, IMEI kartu su kitais specialiais duomenimis tam tikrais laiko intervalais persiunčiamas telefono ryšio operatorių bazinėmis stotimis. Jei dingus mobiliajam telefonui vartotojas prašo užblokuoti ne tik atitinkamą telefono numerį, bet ir IMEI, operatorius taip ir padaro, todėl kitas asmuo negali pasinaudoti to paties ryšio tiekėjo paslaugomis, nors jame ir būtų kita SIM kortelė. O pareigūnai, pasitelkę atitinkamas priemones, gali nustatyti dingusio mobiliojo telefono geografinę padėtį ir net juo besinaudojantį asmenį.
Tačiau į tokį telefoną įdėjus kito operatoriaus SIM kortelę, aparatu galima naudotis. Nors ir tam stengiamasi užkirti kelią. Lietuvos operatoriai pagal galimybes tarpusavyje keičiasi informacija apie jų klientų dingusių mobiliųjų telefonų IMEI, o Europoje yra sukurtas bendras centrinis įrenginių identifikacijos registras - CEIR (angl. Central Equipment Identification Register), kuriame yra saugomi vogtų telefonų IMEI. Todėl, jungiantis prie kitų operatorių vogtu telefonu, dažniausiai gaunamas pranešimas, kad paslaugų teikimas neįmanomas, nes įtariama, jog telefonas yra vogtas.
Tačiau nesąžiningieji ir čia sugeba apeiti kylančius sunkumus. IMEI, kaip ir daugelį kodų, išmanantys žmonės sugeba pakeisti ir telefonas vėl tampa "švarus", nes tinklas nebegali nustatyti, ar jis yra vogtas. Anksčiau IMEI keitimo paslaugą Lietuvoje buvo galima gauti visiškai legaliai vos ne kiekvienoje mobiliųjų telefonų taisykloje. Nuo 2005 metų vasaros, įsigaliojus Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimui, su IMEI keitimu susijusi veikla be gamintojo įgaliojimo tapo nelegali ir baudžiama. Be to, kaip jau buvo minėta, IMEI yra unikalūs, o jų sekos yra paskirstytos pagal telefonų gamintojus, modelius ar net gamyklines partijas. Todėl atlikus tyrimą, daugeliu atvejų galima nustatyti, ar kodas keistas, ar ne, o operatoriai yra įpareigoti esant techninėms galimybėms neteikti paslaugų, jei nustatoma, kad IMEI pakeistas.
Kaip regėti, mobiliųjų telefonų vagysčių tyrimas yra sunkus ir ilgas darbas, tam reikia daug techninių žinių ir įgūdžių. Todėl policija linkusi patarti savo turtu pirmiausia rūpintis patiems žmonėms. Tėvams patariami bent du dalykai, pirmiausia, nepirkti savo vaikams naujų ir brangių aparatų, antra - išmokyti atžalas to, kad telefono nereikia reklamuoti visur ir visada, neiti juo kalbėti į atokias, nuošalias vietas. Ypač vengtina leisti paskambinti nepažįstamajam. Tai taip pat gana dažnas telefonų praradimų būdas gavęs aparatą paskambinti, nepažįstamasis nueina su juo tarsi su savu.