• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mirtinas įgėlimas

Pernai vien Vilniuje buvo nemažai atvejų, kai įgėlus vabzdžiams žmonėms prireikė rimtos medikų pagalbos. Vieną rugpjūčio mėnesio dieną net trims vilniečiams gyvybes, ištikus anafilaksiniam šokui, gelbėjo Vilniaus greitosios pagalbos stoties medikai.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų birželio pradžioje vapsvos sugėlė nėščią vilnietę Leną Pukelienę. Moteriai taip pat prireikė gydytojų. Liepos pradžioje 44 metų moterį dėl bitės įgėlimo ištiko alerginis šokas. Pas gydytojus dėl tos pačios priežasties prisiėjo gabenti ir 12 metų vaiką.

REKLAMA

Neseniai vienas Japonijos gyventojas, įgėlus vapsvai, mirė. 61 metų žmogus netoli šventyklos pjovė žolę, kai jį užpuolė vapsva. Trys jos įgėlimai (į galvą, nosį ir koją) vyriškiui buvo mirtini. Senasis japonas net nespėjo nubėgti iki namų išgerti vaistų. Pasirodo, mirties priežastis - alerginis šokas.

REKLAMA
REKLAMA

Bičių, vapsvų ir kitokių gyvių įkandimai kur kas pavojingesni nei uodų. Pavyzdžiui, jei vienu metu įkando penkios bitės, iškyla pavojus net suaugusiam žmogui. Taip yra todėl, kad šių vabzdžių nuoduose yra biologinių aminų. Patekusios į kraują šios medžiagos gali sukelti hemolizę - suardyti eritrocitus ir pakenkti kepenims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laimei, paprastai įgelia tik vienas vabzdys.

Nemalonu, kai įkąsta vieta sutinsta, parausta, niežti.

Kad nuslūgtų patinimas, ištraukę geluonį (nepažeisdami kapsulės su nuodais) įkandimo vietą patepkite vandenilio peroksidu arba kokia nors spiritine tinktūra.

REKLAMA

Alergija vabzdžių įgėlimams paprastai paveldima. Pirmasis įgėlimas gali praeiti be pasekmių, o kiti gali būti labai pavojingi ir net mirtini.

Pavojingiausia, kai bitė arba vapsva įgelia alergiškam žmogui. Jam gali išsivystyti ne tik vadinamoji vietinė reakcija (sutinimas, bėrimas, niežėjimas, paraudimas), bet ir dilgėlinė ar net dusulys. Žmogų net gali ištikti anafilaksinis šokas. Kad išvengtumėte įgėlimų, laikykitės elementariausių taisyklių:

REKLAMA

1. Būkite gamtoje taip apsirengę, kad rūbai maksimaliai dengtų kūną.

2. Nevilkėkite ryškiaspalvių drabužių, nes jie atkreipia vabzdžių dėmesį, nesinaudokite kvepalais ir kosmetika.

3. Nevaikščiokite basas.

4. Užsidėkite galvos apdangalą.

5. Jei vabzdys suka ratus apie jus, jokiu būdu jo nebaidykite, nemojuokite rankomis, nedarykite staigių judesių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. Dirbdamas sodo ar daržo darbus būtinai apsimaukite pirštines, savo sklype nekaupkite šiukšlių, nes jos pritraukia vapsvas.

7. Vykdami į gamtą nepamirškite ir insekticidų balionėlio.

8. Jei jums nuo vabzdžių įgėlimų jau buvo alerginių reakcijų, būtinai pasikonsultuokite su alergologu ir gaukite išrašą iš savo ligos istorijos. Jei netikėtai nuo įkandimo prarastumėte sąmonę, gydytojai galėtų jums kur kas greičiau padėti.

REKLAMA

Kaip vystosi anafilaksinis (alerginis) šokas? Anafilaksinis šokas išsivysto po įkandimo praėjus maždaug 15 minučių. Įkąstajam padažnėja pulsas, oda pablykšta arba parausta, krinta kraujospūdis, sutrinka kvėpavimas. Gali prasidėti spazmai pilvo srityje, pykinimas, vėmimas, drebulys. Po to netenkama sąmonės.

REKLAMA

Kaip padėti įkąstajam?

1. Jei išsivystė vietinė reakcija, sugirdykite 1-2 tabletes bet kokio vaisto nuo alergijos (greičiausiai suveikia klaritinas, tavegilis, suprastinas, sempreksas). Geluonį prispauskite peiliu arba nagu ir pašalinkite. Jokiu būdu negalima geluonies traukti, nes tokiu atveju nuodai greičiau patenka į kraują. Ant įgeltos vietos uždėkite ledo ar ką nors šalta.

2. Jei alerginė reakcija stipresnė (išbėrė odą, svaigsta galva, trinka kvėpavimas), reikia suleisti adrenalino, prednizolono, tavegilio. Tačiau tai jau turi daryti greitosios pagalbos gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų