Vyriausybė ilgai klaidžiojusi valdžios institucijose vėl svarsto Teisėjų atlyginimų įstatymą, kuriame numatyta, kad teisėjai kasmet galės gauti vadinamąjį 13-ąjį atlyginimą. Be to, Finansų ministerija jau pradėjo vesti derybas su teisėjais besibylinėjančiais, dėl sumažintų atlyginimų - jiems valstybė nuo 2000-ųjų skolinga beveik 150 milijonų litų. Tiesa, Temidės tarnams valdžia sutiktų grąžinti tik dalį skolos - maždaug 60 mln. Lt.
Šiuo metu daugelis teisėjų yra valstybei iškėlę bylas dėl neteisėtai sumažintų atlyginimų. Bylų nagrinėjimas buvo laikinai sustabdytas, kol bus atlikta valstybės finansinė-ekonominė ekspertizė. Ekspertizės išvados iš dalies palankios teisėjams, todėl savo kolegų ieškinius nagrinėjantys teisėjai gali jiems priimti palankius sprendimus.
Ekspertizės išvadose užsimenama, kad valstybė iš tiesų išgyveno krizę, tačiau dėl jos atsakomybė turėtų kristi ir Vyriausybei - esą ji nesugebėjo tvarkytis.
Vyriausybei teismuose atstovaujanti Teisingumo ministerija pripažįsta, kad valstybėje krizė prasidėjo 1999-iųjų viduryje ir tęsėsi iki 2003-iųjų vasario, todėl už šį laikotarpį ji nelinkusi teisėjams grąžinti sumažintų atlyginimų.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra konstatavęs, kad Lietuvos Konstitucija draudžia mažinti teisėjų atlyginimus bei socialines garantijas - bet kokie mėginimai mažinti teisėjo atlyginimą ar kitas socialines garantijas arba teismų finansavimo ribojimas yra traktuotini kaip kėsinimasis į teisėjų ir teismų nepriklausomumą.
Iki 2000 metų sausio 1 dienos teisėjai 1997 metų birželio 30 dienos Vyriausybės nutarimu gaudavo nustatyto dydžio tarnybinį atlyginimą, taikant koeficientą 2,5. Nuo 1999 metų gruodžio 28 dienos šis koeficientas buvo sumažintas iki 1,75. Dėl sumažintų atlyginimų apygardos teismo teisėjas per mėnesį gaudavo maždaug 2 tūkst. Lt mažiau.
Naujajame įstatyme numatyti dabartiniai teisėjų atlyginimai - valdžia nesutinka "atstatyti" iki 2000-ųjų mokėtus atlyginimus. Tiesa, įstatymui įsigaliojus turėtų padidėti tik apylinkių teismų teisėjų algos - per mėnesį jie vidutiniškai turėtų uždirbti apie 4,5 tūkst. Lt "į rankas". Šiuo metu apylinkių teismuose dirba apie 500 teisėjų, jų atlyginimas - 2,7 tūkst. Lt.
Šių teisėjų atlyginimus nuspręsta didinti, nes jie yra neproporcingai maži ir neadekvatūs darbo krūviams bei atsakomybei, juos lyginant ne tik su privačiame sektoriuje dirbančių teisininkų, bet ir su valstybės tarnautojų atlyginimais.
Įstatymo projekte taip pat numatyta, kad teisėjai galės gauti priedus už valstybei ištarnautus metus. Tiesa, darbo stažas bus skaičiuojamas tik nuo nepriklausomybės paskelbimo - 1990-ųjų kovo 11-osios.
Projekte užsimenama, kad teisėjai kasmet už viršvalandinį darbą galėtų gauti vadinamąjį 13-ąjį atlyginimą.