• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Medikų komisija apkaltinta kyšininkavimu

Sigitas STASAITIS

Valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos (VMSEK) įgaliotos vertinti rimtai susirgusiųjų sveikatos būklę ir, priklausomai nuo žmogaus darbingumo, pripažinti jį (arba ne) atitinkamos grupės invalidu. Nors kyšininkavimas Lietuvos gydymo įstaigose seniai tapęs norma, tačiau VMSE komisijose jis įgavęs akiplėšišką mastą.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmieji neafišuojama VMSE komisijų veikla susidomėjo STT Šiaulių skyriaus pareigūnai. Smagu paskelbti, jog nors kartą operatyvininkai nesiterliojo siųsdami provokatorių su vienu kyšeliu, o jiems reikalingose vietose sumontavo slaptas vaizdo kameras, kuriomis devynias dienas stebėjo VMSE pirmosios Šiaulių komisijos medikų - pirmininkės Reginos Areliūnienės (62 m.), eksperto terapeuto Kęstučio Lanausko (50 m.) bei eksperto chirurgo Mindaugo Mažutavičiaus (47 m.) - darbą. Šie dar ir Šiaulių ligoninėje dirbantys gydytojai buvo įgalioti svarstyti Šiaulių miesto, Radviliškio bei Pakruojo rajonų ligonių invalidumo klausimus. Pririnkus užtektinai įkalčių rugsėjo 25-ąją visi trys minėti komisijos nariai buvo sulaikyti darbo vietoje ir iškratyti. Iš pradžių medikai bandė piktintis ir protestuoti, tačiau pamatę, jog STT agentai turi rimtų įkalčių, patys ėmė skųstis sveikata, be to, atsisakė ką nors pasirašyti be advokatų.

REKLAMA

Pareigūnai, iškratę įkliuvėlių pinigines, kišenes bei rankines, rado 1 200 litų įvairiomis kupiūromis. Pasak liudytojų, dalis pinigų buvo sumesta į portfelį. Po to kratos buvo atliktos ir gydytojų butuose.

STT agentai tuo operacijos nebaigė: jie namuose aplankė ir apklausė per 30 pastaruoju metu SVMEK apsilankiusių ligonių, kurie jau raštu prisipažino invalidumo grupę skyrusiems ekspertams davę nuo 10 iki 200 litų kyšių. Šie žmonės paaiškino, jog laukiant eilėje prie komisijos durų ligoniai nuolat tarpusavyje ne tik šnekučiuojasi savo apie ligas, bet ir vieni kitiems pataria, kiek priimta duoti komisijos nariams, kad šie paskirtų invalidumo grupę. Pasak neįgaliųjų kyšininkų, jie medikams dažniausiai duodavo 100 litų. Kai kurie komisijai nešdavo saldainių, kavos, mėsos produktų ir net daržovių. Iš apklaustųjų kol kas neatsirado nė vieno paliudijusiojo, kad VSMEK narys būtų atsisakęs pinigų ar dovanų. Davę parodymus 30 ligonių prisipažino, kad vien jie komisijai sunešė 2 300 litų. Per mėnesį ši komisija priima apie 300 susirgėlių. Kita vertus, neteisinga manyti, jog VSMEK invalidumo grupes suteikdavo tik už kyšius. Žmones su akivaizdžiais neįgalumo požymiais minėtoji komisija ir be kyšio pripažindavo invalidais. Nešti pinigus labiausiai buvo suinteresuoti piliečiai, kurių nedarbingumas kelia abejonių.

REKLAMA
REKLAMA

Septintus metus VMSE komisijoje dirbanti Šiaulių ligoninės gydytoja R. Areliūnienė piktinosi pareigūnų atlikta operacija. Ji tvirtino jokių kyšių neėmusi ir negirdėjusi, kad jos kolegos taip negražiai būtų darę. R. Areliūnienė taip pat mano žinanti, kodėl net 30 komisijoje apsilankiusių ligonių parašė įbrukę kyšius. Medikės nuomone, STT įbaugino kaimiečius ir taip ištraukė reikiamus parodymus. Kokiu būdu STT galėjo įbauginti vaizdo kameras, kad jos nufilmuotų kyšininkavimo epizodus, komisijos pirmininkė paaiškinti atsisakė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iškelta baudžiamoji byla. Panašu, jog užteks įrodymų apkaltinti nesąžiningus gydytojus.

"Akistatos" žiniomis, praėjusį savaitgalį sujudo visų Lietuvos didmiesčių, kuriuose veikia VMSE komisijos, nariai. Jie įbauginti, ieško užtarimo tarp Seimo ir Vyriausybės narių. Gali būti, jog kai kurie ilgus metus invalidumo pašalpas gaudavę simuliantai dabar neteks invalidumo grupių. Apie kyšininkavimą SVME komisijose viešai prakalbo ir kitų miestų žmonės. Kai kurie piktinasi, jog VSMEK nariai ne tik ima kyšius, bet ir nedviprasmiškais pokalbiais šantažuoja duoti pinigų, antraip grasina panaikinti invalidumo grupę.

Valstybė VMSE komisijas laiko tam, kad būtų taupomos valstybės lėšos ir invalidumo pašalpomis nesinaudotų simuliantai. Panašu, kad daugumos SVME komisijų nariams savos piniginės rūpi labiau nei valstybės iždas - Lietuvoje invalidais pripažinta apie trečdalis šalies gyventojų!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų