• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keliasdešimt mililitrų vandens, užregistruoto nacionalinėje jo identifikacijos duomenų bazėje, paverčia niekais vagių ir plėšikų pastangas “sumerkti visus galus į vandenį”. Vogti automobilius ar plėšti namus tiesiog neapsimoka – per didelė rizika.

REKLAMA
REKLAMA

Ir D. Britanijos spauda, ir policija negali atsistebėti: vagysčių su įsilaužimais skaičius šalyje pasiekė mažiausią lygį per paskutiniuosius 10 metų. Kai kuriuose miestuose tokių nusikaltimų sumažėjo net 85 proc. Priežastis ne mažiau intriguojanti: kriminaliniai elementai kaip ugnies bijo… vandens. Iš pirmo žvilgsnio tai tik bespalvis ir bekvapis skystis, tačiau kažkada juo pašlakstytus daiktus apšvietus ultravioletinių spindulių lempa gali pasitvirtinti patys blogiausi vagišiaus įtarimai: jis įkliuvo, ir nejuokais.

REKLAMA

“SmartWater” (www.smartwater.com) – D. Britanijos bendrovės “SmartWater Technology” sukurtas būdas apsisaugoti nuo vagysčių ir įsilaužimų ženklinant kilnojamąjį turtą nematomomis ir nepašalinamomis unikaliomis žymomis, kurios padeda sužinoti pavogto daikto savininką ir identifikuoti nusikaltėlį. Bendrovės sukurta technologija naudojama keliuose jos produktuose, pritaikytuose butų ir namų, biurų bei įstaigų, o taip pat automobilių apsaugai. Vienas populiariausių – “skaitmeninis vanduo“, oficialiai vadinamas “SmartWater Instant”. Tai visiškai skaidrus, bespalvis ir bekvapis skystis, kurio nedideliame kiekyje (keliasdešimt mililitrų) “plaukioja” milijonai akimi nematomų mikrodalelių. Kiekviena iš jų turi unikalų “SmartWater Instant” konteinerio identifikacijos numerį – SIN (“SmartWater Identification Number”). Šios dalelės aptinkamos tik pažvelgus į jas per stipriai didinantį stiklą ar teismo ekspertų naudojamus mikroskopus. O kad būtų aišku, kokioje vietoje jų reikia ieškoti, apžiūrimą daiktą reikia apšviesti ultravioletiniais spinduliais - “SmartWater” suvilgytos vietos ims šviesti.

REKLAMA
REKLAMA

“Sumanaus vandens” naudojimas labai paprastas: norintys jį užsisakyti turi bendrovei nurodyti savo asmeninius duomenis, kurie įtraukiami į jos administruojamą nacionalinę “SmartWater” duomenų bazę. Po to pirkėjui išsiunčiamas flakonas su 10 ml ar daugiau “skaitmeninio vandens”, kurioje esančios mikrodalelės pažymėtos jo asmeniniu ID. Gavus siuntą tereikia pasiimti mažą šepetėlį ir šiek tiek patepti norimus paženklinti daiktus – garso ar vaizdo aparatūrą, stacionarius ar nešiojamus kompiuterius, namų kino sistemą, mobilųjį telefoną. Ženklinti galima praktiškai viską – net ir žiedus, papuošalus ar kitas brangenybes. Skystis netrukus išdžiūsta ir paviršiuje nepalieka jokių pėdsakų. Mikrodalelės su ID prisitvirtina prie mažiausių paviršiaus nelygumų, patenka į mikroskopinius paviršiaus plyšelius, tad jų pašalinti neįmanoma, net jei UV spinduliuose švytinti identifikatoriaus vieta būtų trinama iš visų jėgų. Juk tereikia tik vieno SIN, kad daiktas būtų atpažintas, pašalinti absoliučiai visų neįmanoma, teigia bendrovė. Toliau – dar įdomiau. Jeigu prie “skaitmeniniu vandeniu” pažymėto daikto prisiliečia vagis, ant jo odos ir drabužių pasilieka daugybė mikrodalelių su SIN, kurios būna ten mėnesių mėnesiais. Taigi, jei policija turi įtariamąjį, teismo ekspertai gali patikrinti, ar ant jo kūno arba drabužių yra pavogto daikto SIN. Jei taip – tai tampa svarbiu įkalčiu. Jei ne – teks sugalvoti būdą, kaip paaiškinti, kad jo namuose rasti daiktai pažymėti kito žmogaus identifikacijos žymomis.

O kaip elgtis, jei “SmartWater” paženklintą daiktą šeimininkas vėliau nutaria parduoti? Tokiu atveju “SmartWater Technology” pataria pranešti naujajam savininkui, kad pirkinys yra užkoduotas ir užsirašyti pirkėjo pavardę. Jeigu kartais šis daiktas iš naujojo šeimininko būtų pavogtas, policija iš SIN atseks senąjį šeimininką, o šis padės nustatyti naująjį. O dar geriau, jei pirkėjas pats nusipirktų “skaitmeninio vandens” ir užsiregistruotų “SmartWater Technology” duomenų bazėje. Namų turto apsaugai skirtas “SmartWater” komplektėlis su skysčiu daiktams bei automobiliui paženklinti, šepetėliu, perspėjimo lipdukais bei kitais priedais metams kainuoja 49,99 svarus sterlingų. Metams – nes į šią kainą įtraukta ir duomenų bazės paslauga, o taip pat galimybė gauti papildomų flakonų su pirkėjo SIN. Beje, pasak britų policijos, daugeliu atvejų namus ir automobilius nuo vagių atbaido paprasčiausi ant durų ar langų priklijuoti “SmartWater” lipdukai. Žinoma, jeigu jie tikri – nusikaltėlius apmulkinti ne taip jau paprasta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų