• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Miniatiūrinės RFID mikroschemos ne tik prižiūri tvarką prekių prigriozdintuose sandėliuose, kontroliuoja tikslų produktų pristatymą užsakovams ar padeda be klaidų sukomplektuoti sudėtingus gaminius. Jos sergsti žmogaus gyvybę ten, kur ji kainuoja mažiausiai - kalėjimuose.

REKLAMA
REKLAMA

RFID (radijo ryšio identitifikacijos žymos) technologija jau ne vienus metus naudojama logistikoje ir automobilių gamyboje. Nemažą triukšmą buvo sukėlusios po oda implantuojamos bendrovės “Verichip” RFID mikroschemos, leidžiančios nustatyti asmens tapatybę paprasčiausiai priėjus prie RFID skenerio. Prieš keletą metų RFID žymos pateko ir į kalėjimus - kelios JAV įkalinimo įstaigos pradėjo žvalgomuosius šios technologijos pritaikymo projektus. Neseniai Los Andželo apygardos šerifo valdyba paskelbė kartu su bendrove “Alanco technologies” (http://www.alanco.com) pradedanti patį didžiausią šalies penitenciarinės sistemos istorijoje RFID žymų bandymą, kuriame dalyvaus apie 1800 Castaico (Kalifornijos valstija) kalėjime bausmę atliekančių nuteistųjų.

REKLAMA

Technologinės apyrankės su GPS imtuvais ir radijo ryšio davikliais, nematomomis grandinėmis prirakinančios nusikaltėlį prie jo buto sienų ar jam skirtos teritorijos, naudojamos tik ypatingais atvejais - manoma, kad tokios priemonės nelabai patikimos ir per brangios. Geresnio būdo laisvei atimti už kalėjimo sienas dar nesugalvota, o naujos technologijos gali padėti įveikti įsisenėjusią laisvės atėmimo vietų problemą - smurtą. Castaico kalėjimas, kur vienoje patalpoje gyvena iki 60 nuteistųjų - tiesiog ideali vieta RFID pančiams bandyti.

REKLAMA
REKLAMA

Šį rudenį čia pradėsianti veikti kalinių identifikavimo ir buvimo vietos stebėjimo sistema naudoja kaliniams ir prižiūrėtojams skirtus RFID nešiojamuosius įrenginius. Kiekvienas kalinys ant riešo dėvės specialią apyrankę su RFID mikroschema, maitinimo šaltiniu ir apsaugos priemonėmis. Ir nuteistųjų, ir prižiūrėtojų RFID įtaisuose bus naudojamos aktyvios mikroschemos, turinčios autonominį maitinimą. Jos gali užmegzti ryšį su RFID skeneriais apie 30 metrų atstumu. Apyrankės siunčia savo signalus kas 2 sekundės. Kiekvienas kalinys gaus savo asmeninį ID numerį ir - ko gero - jį atitinkantį brūkšninį kodą, pažymėtą ant apyrankės. Dėl pastarojo dar nėra galutinai apsispręsta. Kalėjimo patalpose įrengti RFID siųstuvai ir imtuvai “stebės” kalinių judėjimą ir informaciją realiuoju laiku perdavinės į kalėjimo valdymo centrą. Budintis personalas kompiuteriuose matys skaitmeninius kalėjimo vidaus bei išorės žemėlapius, žinos, kas ir kur tuo metu yra ir prireikus galės paskelbti pavojų. Svarbiausia, kad RFID apyrankės saugos nuo smurto ir žmogžudysčių: stebėjimo sistema fiksuos, kokie kaliniai su kuo bendrauja. Konfliktų atveju į duomenų bazę bus galima įvesti papildomus tų asmenų kontaktų ribojimo nurodymus. Pavyzdžiui, tam tikriems kaliniams gali būti uždrausta priartėti vienam prie kito per tam tikrą atstumą ar įeiti į konkrečias kalėjimo patalpas. Jei sistema aptiks, kad nustatytas režimas pažeistas, automatiškai paskelbs pavojų. Brūkšniniai kodai ant kalinių apyrankių galės atlikti papildomas kontrolės ir stebėjimo funkcijas: pavyzdžiui, skeneriu nuskaičius asmeninį ID į sistemos kompiuterius bus įtraukta informacija apie tai, ar šis asmuo buvo valgykloje, kiek valandų dirbo, kokias knygas skaitė bibliotekoje ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

RFID apyrankėse įrengtos apsaugos priemonės. Kad jų nebūtų galima nusiimti, riešą juosia minkšta medžiaga apipinta viela iš nerūdijančio plieno. Jeigu ji nukerpama, apyrankės RFID mikroschema automatiškai nustoja siųsti signalus ir valdymo centre skelbiamas pavojus. Papildomas saugiklis - apyrankės daviklis, kuris per 15 sekundžių perspės, jei nutrūktų kontaktas su oda.

REKLAMA

Prižiūrėtojai savo RFID įtaisus dėvės ne ant riešo - jie bus prisegti prie diržo. Šalia įrengtas raudonas mygtukas - iškilus pavojui jį reikia spustelėti ir valdymo centras atsiųs pagalbą.

Jei Castaico kalėjime diegiama RFID stebėjimo sistema pasiteisins, Los Andželo apygardos laisvės atėmimo vietose technologinėmis apyrankėmis žadama “sukaustyti” apie 18 tūkstančių kalinių. Žinoma, jei tarp jų pasitaikytų užkietėjusių hakerių, galimas daiktas, prižiūrėtojų kompiuteriuose anksčiau ar vėliau gali atsirasti pranešimas apie klaidą. Pavyzdžiui, toks: “Error 666: prisoner not found. Try later again or contact your network administrator”.

Prison1 Į laikrodį panaši RFID apyrankė kiaurią parą kalėjimo valdymo centrui pranešinės, kur yra kalinys ir su kuo jis bendrauja.

Prison2 Kalėjimo prižiūrėtojai ir kiti darbuotojai RFID įtaisus nešios prisisegę prie diržo. Paspaudus raudoną mygtuką valdymo centre bus paskelbtas pavojus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų