• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policijos pranešimai, kuriuose minimi per kratas paimti ir tyrimui išsivežti kompiuteriai ar jų kietieji diskai, liudija ne tik apie augantį kompiuterinį nusikalstamumą, bet ir apie technologinį atsilikimą.

REKLAMA
REKLAMA

Jei kam nors teko atsidurti labai nemalonioje situacijoje, kai poėmio aktą surašę pareigūnai susikrauna ir išsiveža juos dominančius įmonės kompiuterius arba jų kietuosius diskus bei per kratas aptiktas laikmenas, tas žino, kad įmonės veikla ilgesniam ar trumpesniam laikui praktiškai paralyžiuojama. Dar apmaudžiau, kai po savaitės ar kelių kompiuteriai grįžta neaptikus juose jokių nusikalstamos veiklos įrodymų. O juk kietųjų diskų turinį galima “konfiskuoti” kur kas inteligentiškesniu ir abiem pusėm gerokai priimtinesniu būdu - pavyzdžiui, pasitelkus specializuotus JAV bendrovės “Logicube” (http://www.logicubeforensics.com) nešiojamuosius įrenginius, kuriuos plačiai naudoja FTB. Jie ne tik palengvina detektyvų darbą, neatima galimybės iš įtariamos bendrovės ar fizinio asmens ir toliau naudotis savo kompiuteriais, bet ir JAV teismų yra pripažįstami kaip patikimi įrodymų surinkimo įrankiai.

REKLAMA

Ką tik pasirodęs naujausias aparatinių kietųjų diskų kopijavimo priemonių srityje besispecializuojančios “Logicube” produktas - 440 g sveriantis 13x20x6 cm dydžio “Forensic MD5” - išvaizda šiek tiek primena kišeninį kompiuterį su LCD ekranu, integruota klaviatūra ir “CompactFlash” kortelių lizdu, tačiau tuo bene visi panašumai ir baigiasi. Šis kišeninis įrenginys skirtas klonuoti IDE sąsajos kietuosius diskus - nepriklausomai nuo jų tipo (IDE, EIDE, UDMA, SCSI), talpos (taip bent tvirtina gamintojas) ir kompiuteryje naudojamos operacinės sistemos. Kuriant disko atvaizdą duomenys iš “konfiskuojamo” kietojo disko į “Forensic MD5” perrašomi iki 3,3 GB per minutę sparta, tad padaryti absoliučiai tikslią 80 GB disko kopiją netruks nė pusvalandžio. Duomenis perkelti galima keliais būdais - tiesiogiai prijungus įrenginį prie IDE sąsajos, per USB, nešiojamojo kompiuterio PCMCIA ir net lygiagrečiąją jungtis. “Forensic MD5” suderinamas su FAT16, FAT32 ir NTFS failų sistemomis, gali veikti su “Windows”, “Mac”, “Linux”, “Sun” ir kitomis OS. Pati svarbiausia “Forensic MD5” ypatybė - absoliutus nukopijuoto disko turinio atitikimas originalui. Tai būtina sąlyga atliekant bet kokius tolesnius teisminės ekspertizės veiksmus, kuriais gali būti surenkami įkalčiai. Tam naudojama kietojo disko skaitmeninius pirštų atspaudus “paimanti” programinė įranga, kiekviename disko sektoriuje ištirianti kiekvieną čia įrašytą “nuliuką” ir “vienetuką”. Pakeitus bent vieną iš jų pasikeis ir sugeneruota kontrolinė suma (hash key). Jei išanalizavus pirminį duomenų šaltinį ir jo kopiją abiejų kontrolinė sumos sutampa, jų turinys laikomas identišku. “Konfiskuojamų” elektroninių dokumentų patikimumui nustatyti “Forensic MD5” naudoja MD5 algoritmą, kuris rekomenduojamas kaip standartas disko atvaizdams kurti. Tai užtikrina, kad, pavyzdžiui, “Word” dokumente bus pastebėtas net vienas pakeistas taškas ar kablelis.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau teisėsaugininkams nebūtina laukti, kol į “Forensic MD5” kietuosius diskus tiksliai nukopijuotą įtariamojo disko turinį laboratorijoje išnagrinės ekspertai ir praneš operatyvininkus dominančią informaciją. Įrenginukas gali vykdyti paiešką pagal skaičių (pvz., telefono numerį) ar raktažodį jau perrašant duomenis iš įtariamojo kompiuterio. Dominančių raktažodžių sąrašai gali būti iš anksto įrašyti į “Forensic MD5” “Flash” atminties kortelę.

Reikia tikėtis, kad daugeliui iš mūsų niekada neteks susidurti nei su prokurorų sankcionuotomis kompiuterio konfiskavimo, nei su biure ar namuose atliekamomis jo disko nukopijavimo procedūromis. Tačiau tokį žaisliuką labai naudingai gali pritaikyti ir neturintys nieko bendra su teisėsauga: vargu ar bent vienas tinklo administratorius atsisakytų tokias galimybes turinčio kišeninio rezervinio kopijavimo įrenginio. Žinoma, jei galėtų tam skirti mažiausiai 2-3 tūkstančius dolerių. Nors “Forensic MD5” kaina neskelbiama, panašių galimybių įrenginio modelis “SF-5000u” gamintojo pardavinėjamas už 2249 JAV dolerių

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų