Irena ZUBRICKIENĖ
Kaip vasara Palangoje neįsivaizduojama be poilsiautojų, taip rugpjūtis Marijampolėje nebeįsivaizduojamas be stipriausiųjų vyrų varžytuvių! Šiemet Suvalkijos sostinės "Sūduvos" stadione galiūnų turnyras vyko vienuoliktą kartą. Dešimt metų šis renginys buvo tituluojamas "Suvalkijos galiūnu", o šiemet, pernai atšventus 10-mečio jubiliejų, išaugo į tarptautinį konkursą. Kaip sakė pagrindinis visų vienuolikos renginių organizatorius marijampolietis Alvydas Kirkliauskas (49 m.), išaugtus marškinėlius juk reikia pakeisti kitais. Jis, beje, pats dalyvavęs dešimtyje "Suvalkijos galiūno" turnyrų ir penkiuose iš jų nugalėjęs visus varžovus, šiemet iš anksto paskelbė kovose nedalyvausiąs - nenuilstantis sportininkas patyręs menisko traumą ir rugsėjį planuoja savo koją patikėti medikams.
- Tikiuosi, po sėkmingos operacijos aš vėl aktyviai treniruosiuosi - ruošiuosi kitų metų turnyrui, - atskleidė savo planus Alvydas. - Mano svajonė - jame dalyvauti kartu su sūnumi Vytautu (23 m.), kuris žiūrovams ir dalyviams ištars: "Sveiki!", o aš jau atsisveikinsiu.
Tarptautiniame stiprių vyrų turnyre "Galiūno diržas - 2003" dalyvavo dvylika atletų - aštuoni lietuviai ir keturi užsieniečiai iš Latvijos, Lenkijos, Rusijos ir Ukrainos. Pastarosios šalies atstovas Aleksandras Lašinas buvo jauniausias (21 m.) ir sunkiausias (150 kg) varžybų dalyvis. Vyriausiajam turnyro dalyviui Vytautui Motiejūnui iš Alytaus - 39-eri. Kadangi jis - "Suvalkijos galiūno" senbuvis, nuolatinis šio renginio vedėjas Arūnas Valinskas pašmaikštavo, kad greičiausiai Marijampolėje "jau laksto Vytauto vaikų"... Iš mūsų šalies atstovų tik biržietis Alvydas Brazdžius (29 m.) Marijampolėje kovojo pirmą kartą, o kiti - puikiai pažįstami aistringiems galiūnų gerbėjams marijampoliečiams. Žiūrovai netgi žino, kad mažeikiškis Antanas Abrutis (34 m.), prieš dvejus metus išsivežęs "Galiūno diržą" iš Marijampolės, vienintelis iš sportininkų visą laiką ant galvos ryšės stilingą skarelę, savo sėkmės simbolį, dėl kurios aštrialiežuviam Arūnui Valinskui šis stipruolis primena piratą, o birštoniškis Vidas Blekaitis (31 m.), "Galiūno diržą" iškovojęs pernai, plačiais dirigento mostais artistiškai prašinės palaikančių publikos plojimų sau prieš kiekvieną naują rungtį. Beje, dar artistiškiau nei Vidas šiemet publikai "dirigavo" pirmą kartą Marijampolės stadione savo jėgą ir galią demonstravęs atletas iš Latvijos Raivis Vidzis (27 m.). Ištreniruotą ir išpuoselėtą kūną išsipuošęs įspūdingomis tatuiruotėmis latvis, tik vienu tašku atsilikęs nuo turnyro prizininkais tapusio galiūnų trejeto, buvo vienas iš daugiausia žiūrovų simpatijų pelnęs sportininkas.
Kaip ir reikėjo tikėtis iš suvalkiečių, kurių, kaip anekdotuose sakoma, pirštai labiausiai lenkti į save, daugiausia jie palaikė savo miesto atstovus - Darių Miškelį (34 m.) ir Saulių Brusoką (35 m.), ne vienerius metus stovėjusį ant prizininkų pakylos. Saulius žiūrovus "užkūrė" didžiule persvara laimėjęs pirmąją rungtį - svarmenimis pasunkinto rąsto kilnojimą. 125 kilogramų svorį Saulius gan lengvai iškėlė 14 kartų. Kitiems stipruoliams tai pavyko padaryti tik iki septynių kartų. Keliems vyrams rąstas iš rankų iškrito vos jį atkėlus, nors Arūnas Valinskas avansu ir gyrė, jog "stipruoliai medį nešioja kaip Vanagas - savąją Drobiazko". Kuo didesnę jėgą bei ištvermę stipruoliai demonstravo ir per nurodytą dviejų minučių laiką ant pakylos sukilnodami 170, 190, 225 ir 240 kilogramų svarmenis (iš viso - 825 kilogramus). Šioje rungtyje nugalėtoju tapo, anot A. Valinsko, šoklus kaip rusiškas žiogas ir nepavejamas kaip kengūra birštoniškis Vidas Blekaitis.
Žiūrovams labai patiko anksčiau turnyruose dar nematyta rungtis - lengvojo automobilio "Fiat Stilo" užpakalinės dalies kilnojimas. Per vieną minutę reikėjo rankomis kilstelėti mašiną į tam tikrą aukštį, kol įsižiebs automobilio švyturėliai. Varžybų organizatorius A. Kirkliauskas tikino, kad visi galiūnai pajėgūs tai padaryti ne mažiau kaip po 20 kartų. Galiūnų asas neklydo - beveik visi stipruoliai fiatą tiek ir kilnojo, o nugalėtoju tapo latvis, kuriam šis svoris pakluso net 34 kartus per minutę.
Tradicinę "laikrodžio" rungtį, kai ratu apie ašį nešiojamas 400 kilogramų svarmuo, pritvirtintas prie sunkiasvorio buomo, laimėjo panevėžietis Vilius Petrauskas (29 m.), "laikrodžio" "rodyklę" apsukęs daugiau nei keturis ratus (įveikęs 74,25 metro kelią). Nors turnyro organizatoriai tikino, kad visas rungtis iš anksto išstudijavo ir išbandė anksčiau to nedarę užsieniečiai, ukrainietis A. Lašinas "rodyklę" tenešė vos vieną metrą...
Daugiausia emocijų žiūrovai išliejo stebėdami iki tol nematytą rungtį - senučiukų automobilių VAZ ir traktoriaus padangos vartymą. Du žiguliai organizatoriams atsiėjo 400 litų. Abu rusiški automobiliai, kuriuos dvylika konkurso dalyvių vartaliojo ant šono ir treniruodamiesi, ir varžydamiesi, išliko, galima sakyti, kaip nauji. Du kartus juos ir šešis - traktoriaus padangą (400 kilogramų) varčiusiems galiūnams visa tai reikėjo atlikti per dvi minutes. Šios rungties prizininkais tapusiems vyrams užduotis pakluso per dvigubai trumpesnį laiką. Nugalėtoju tapo S. Brusokas.
Prasidėjus paskutiniajai, šeštajai, turnyro rungčiai, dauguma žiūrovų nebenusėdėjo ant suolų. Ir ne vien dėl to, kad per šešias valandas sėdint atbuko užpakaliai. Aistringiems sirgaliams rūpėjo, kas taps turnyro nugalėtoju, nes per visas rungtis pirmavę S. Brusokas ir V. Blekaitis demonstravo apylyges jėgas. Taigi "lagaminų" (dviejų svarmenų po 130 kg) nešiojimą, organizuotą poromis, žiūrovai stebėjo atsistoję ir garsiai rėkdami. Saulius Brusokas, matyt, dar užkulisiuose pasiskaičiavęs, kokį mažiausią atstumą su "lagaminais" jam reikia nupėdinti, kad būtų nebepralenkiamas, save alino eidamas apie 50 metrų. Šiam galiūnui neberūpėjo tapti rungties nugalėtoju - jis jau matė save ant aukščiausiojo nugalėtojų pakylos laiptelio! Leidęs rungties sėkme dar kartą pasidžiaugti birštoniškiui, S. Brusokas, individualios įmonės savininkas, tapo absoliučiu Tarptautinio stiprių vyrų turnyro laimėtoju! "Galiūno diržą" "atėmęs" iš birštoniškio Vido Blekaičio, Saulius, laimėjęs tris rungtis iš šešių, surinko dviem taškais daugiau nei pernai galiūnų galiūnu tituluotas birštoniškis. Trečiąją vietą užėmė panevėžietis Vilius Petrauskas, nuo nugalėtojo atsilikęs dešimčia taškų.
- Šiemet prizinis fondas yra 15 000 litų, o kiek gaus kuris dalyvis - neskelbiama! - paklaustas dar prieš pirmąją rungtį mįslingai atsakė renginio organizatorius A. Kirkliauskas, visas šešias valandas po pažastimi nešiojęsis paslaptingąjį lagaminą su varžybų dokumentais ir, ko gero, pinigais. - Svarbiausia, kad "Galiūno diržas" ne tik neišvažiavo iš Lietuvos, bet ir sugrįžo į Marijampolę, - vėliau džiaugėsi patyręs galiūnas. - Drąsiai galima teigti, kad Marijampolė - stipriausių vyrų sostinė.