BNS. Per 3 mėnesius Lietuvos gyventojai policijai atidavė daugiau nei pusę tūkstančio neteisėtai laikytų ginklų. Šie asmenys pasinaudojo galiojančiu Ginklų, šaudmenų ir sprogmenų savanoriško atidavimo ir ginklų bei šaudmenų įteisinimo laikinuoju įstatymu, kuris numato, kad savanoriškai neteisėtai laikytus ginklus atidavę asmenys nebus baudžiami.
"Raginame gyventojus nerizikuoti laikyti ginklus neteisėtai, nebijoti pasinaudoti įstatymo suteiktomis galimybėmis, atiduoti neteisėtai laikomus ginklus arba juos įteisinti", - sakoma paskelbtame Policijos departamento pareiškime.
Šiuo įstatymu asmenys nuo baudžiamosios atsakomybės yra atleidžiami trečiąjį kartą per pastaruosius 7 metus, todėl gyventojams, kurie nepasinaudos šio įstatymo suteikta teise atiduoti ir įteisinti neteisėtai laikomus ginklus, kitos tokios galimybės gali prireikti laukti dešimtmečius.
Policijos departamentas primena, kad nuo 2006 metų spalio 1 dienos iki šių metų balandžio 1 dienos policija vykdo ginklų, šaudmenų ir sprogmenų priėmimą, taip pat ginklų bei šaudmenų įteisinimą.
Iki šių metų sausio 1 dienos Lietuvos gyventojai teritorinėms policijos įstaigoms perdavė 513 ginklų - 329 lygiavamzdžius šautuvus, 106 graižtvinius šautuvus, 77 pistoletus ir arbaletą bei sprogmenį.
Nuo baudžiamosios atsakomybės asmuo atleidžiamas nuo momento, kai jo pranešimas apie neteisėtai įgytus, pagamintus, laikomus ar nešiojamus ginklus, šaudmenis ar sprogmenis užregistruojamas policijos įstaigoje.
Asmuo, neteisėtai laikantis sprogmenis ir norintis savanoriškai juos atiduoti, pirmiausia apie tai turi pranešti teritorinei policijos įstaigai. Pranešimas gali būti rašytinis arba žodinis. Apie turimus ginklus, šaudmenis ar sprogmenis policiją galima informuoti telefonu 112. Asmuo pranešime turi nurodyti savo vardą, pavardę ginklų, šaudmenų ar sprogmenų buvimo vietą, kada ir kokiu būdu jis juos įgijo. Pateikus minėtą pranešimą, ginklai, šaudmenys laikinam saugojimui perduodami policijai. Gyventojams draudžiama pernešti, pervežti ar kitaip gabenti sprogmenis. Sprogmenis jų buvimo vietoje paima policija arba kariuomenė.
1999 metų laikinojo įteisinimo įstatymo galiojimo laikotarpiu, per 3 mėnesius, Lietuvos gyventojai atidavė 1255 ginklus, iš kurių 1144 ginklai (91 proc.) buvo užregistruoti juos atidavusių asmenų vardu, o 2000 metais laikinojo įteisinimo įstatymo galiojimo laikotarpiu, kuris galiojo 6 mėnesius, gyventojai atidavė 712 ginklų, iš kurių 630 ginklų (88,5 proc.) buvo užregistruoti juos atidavusių asmenų vardu.