• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Pastaruoju metu apie Lietuvos įkalinimo įstaigose bausmę atliekančius nuteistuosius kalbame vos ne kasdien, tačiau nelabai kam rūpi mūsų tėvynainiai, patekę už grotų užsienio valstybėse. Tikriausiai ne vienas žmogus su ilgesiu laukia dienos, kada pamatys savo artimus - tėvą, brolį ar sūnų, o gal net motiną, seserį ar žmoną, - sugrįžusius iš užsienio kalėjimų... Nors niekas negali pasakyti, kiek Lietuvos piliečių yra suimta arba atlieka bausmę užsienio įkalinimo įstaigose, tačiau aišku, jog juos reikėtų skaičiuoti ne dešimtimis, o šimtais. Tenka pripažinti, jog ne visur kaliniais taip rūpinamasi kaip Švedijoje, Olandijoje, Danijoje ar kitose Vakarų Europos valstybėse. Itin nemalonius išbandymus bei nepatogumus tenka patirti asmenims, atsidūrusiems NVS šalių, visų pirma Baltarusijos bei Rusijos Federacijos, kalėjimuose. Todėl nenuostabu, jog nusikaltę lietuviai labiausiai trokšta kuo greičiau išsivaduoti būtent iš Rusijos ir Baltarusijos įkalinimo įstaigų ir su nekantrumu laukia dienos, kada galės grįžti į Lietuvą tęsti šiose valstybėse paskirtos bausmės. Na, o panašių prašymų iš tautiečių, kalinčių Vakarų Europos kalėjimuose, negirdėti.

REKLAMA
REKLAMA

Dvišalės sutartys atveria kelią gimtinėn

Situacija pastebimai keičiasi, nes atsiradus teisiniam pagrindui, daugeliui užsienyje įkalintų mūsų tėvynainių atsiveria galimybė paskirtą bausmę atlikti Lietuvoje. Teisingumo ministerijos Tarptautinės teisės departamento direktoriaus Dariaus Žilio teigimu, su kai kuriomis valstybėmis Lietuva yra sudariusi teisinės pagalbos sutartis. Tokios specialios dvišalės sutartys, reglamentuojančios nuteistų asmenų perdavimą, sudarytos su Lenkija, Baltarusija, o visai neseniai, spalio 4 dieną, tokia sutartis įsigaliojo (ji buvo ratifikuota žymiai anksčiau) tarp Lietuvos ir Rusijos Federacijos Respublikos. Teisingumo ministerijos duomenimis, šiuo metu Rusijos Federacijos kalėjimuose atlieka bausmę (taip pat laukia teismo) 187 Lietuvos piliečiai. Tačiau kiek tėvynainių kankinasi kitų šalių kalėjimuose - nežinoma. Dvišalė sutartis yra pasirašyta ir su Azerbaidžano Respublika, o derybos šiuo klausimu vyksta su Armėnija. Didžiausia patirtis sukaupta bendradarbiaujant su Baltarusija, nes minėta sutartis su šia kaimynine valstybe buvo pasirašyta dar 1997 metais.

REKLAMA

Europos Tarybos šalims sutarčių nereikia

D. Žilys patikino, jog susidariusią situaciją lengvina Europos Tarybos konvencija dėl nuteistų asmenų perdavimo. Praktiškai visos Europos Tarybos narės, visa Vakarų, Rytų bei Centrinė Europa yra tos konvencijos dalyvės. Todėl dėl Lietuvos piliečių perdavimo problemų nekyla. Visi, kurie nori savo šalyje atlikti bausmę, gali tai padaryti. Kuomet vyko derybos, NVS valstybės, nebūdamos Europos Tarybos narėmis, negalėjo prisijungti prie konvencijos, todėl su jomis tenka sudaryti dvišales sutartis.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje ir saulė skaistesnė

Tarptautinės teisės departamento direktoriaus teigimu, užsienyje nuteistų asmenų perdavimo procedūra nėra labai sudėtinga. Ji gali užtrukti apie 6 mėnesius. Tiek laiko tenka laukti asmenims, įkalintiems Baltarusijos kalėjimuose. Paprastai prašymą dėl bausmės atlikimo Lietuvoje gali pateikti tiek pats nuteistasis, tiek jo giminaičiai. Reikia kreiptis į LR Teisingumo ministeriją arba tos šalies, kurioje asmuo atlieka bausmę, teisėtvarkos institucijas, arba tiesiog į įkalinimo įstaigos administraciją. Visi prašymai atkeliauja į Lietuvos teisingumo ministeriją. Tenka pabrėžti, jog bet kuriuo atveju būtinai reikalingas nuteisto asmens sutikimas. Patikrinus tokio asmens pilietybės duomenis, kreipiamasi į užsienio valstybės institucijas, kad šios paruoštų reikalingus dokumentus, kurie patvirtintų teismo sprendimą (kad nuosprendis galutinis ir pradėtas vykdyti), o iki bausmės pabaigos likę ne mažiau kaip 6 mėnesiai. Be to, turi būti patvirtinta informacija, kad nuteisto asmens padaryta veika kvalifikuojama kaip baudžiamas nusikaltimas tiek pagal Lietuvos, tiek pagal tos šalies, kurioje nuteistas mūsų pilietis, įstatymus. Žodžiu, reikia laikytis sutartyje numatytų sąlygų. D. Žilio teigimu, šiuo metu yra susikaupę 30 iš Rusijos gautų lietuvaičių prašymų tęsti bausmę Lietuvoje. Taigi reikia manyti, jog praeis maždaug pusmetis, ir šalies kolonijos pasipildys Rusijoje nuteistais tėvynainiais. Kad savoje valstybėje kalėti žymiai Geriau, įrodinėti nereikia. Čia galimi tamprūs socialiniai ryšiai su artimais žmonėmis ir giminaičiais, čia žymiai geresnis psichologinis klimatas ir galiausiai, kaip dažnai sakoma, gimtinėje net ir saulė šviečia skaisčiau...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų