• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvaitės šaukiasi pagalbos...

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Prieš kurį laiką į Klaipėdą atskriejo jaunos merginos pagalbos šauksmas. 18-metė uostamiesčio gyventoja Viktorija B., šių metų rugsėjį išvykusi uždarbiauti į Didžiąją Britaniją, paskambino savo draugei ir pranešė grėsmingą žinią - esą ji uždaryta ir prievarta laikoma kažkokiame name. Mergina nurodė, jog ji yra Birmingame, tačiau konkretaus adreso nepasakė - greičiausiai nežinojo. Draugė suskubo pas Viktorijos motiną. Pastaroji nedelsdama kreipėsi į uostamiesčio policijos pareigūnus. Klaipėdos Vyriausiojo policijos komisariato Paieškos skyriaus tyrėjas Noreika patvirtino, jog buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl V. B. paieškos. Apie tai informuoti Europolo-Interpolo Lietuvos nacionalinių skyrių pareigūnai. Jie paskelbė nežinia kur esančią merginos tarptautinę paiešką, apie tai informuodami Didžiosios Britanijos teisėsaugos bei Interpolo pareigūnus. Kol kas konkrečių žinių apie merginą negauta. Neabejojama, jog Anglijos pareigūnai turėtų patikrinti visus viešnamius, kitas įtartinas vietas, kuriose, kaip įtariama, gali būti laikoma mūsų šalies pilietė...

REKLAMA
REKLAMA

Aš buvau išprievartauta ir sumušta.

Apie skriaudžiamas lietuvaites šį sekmadienį rašė ir Londono laikraštis "Sunday Telegraph": "Irina Valinsky atsisėda ant lovos krašto šiaurės Londono bute ir prisidega cigaretę. "25 - 30 per dieną", - sako ji nervingai. 21-erių metų lietuvė kalba ne apie rūkymo įpročius, bet apie vyrų, su kuriais ji priversta mylėtis, skaičių per dieną.

REKLAMA

Dirbdama dviejuose butuose ir "masažo salone" šešias dienas per savaitę, ji uždirba 150 - 400 svarų sterlingų, priklausomai nuo laiko ir suteiktų paslaugų, bet beveik visus uždirbtus pinigus turi atiduoti rusui sąvadautojui.

Ji viena iš tūkstančių pažeidžiamų jaunų merginų, kurios buvo atvežtos į Britaniją per pastaruosius kelerius metus iš Rytų Europos. Jos mušamos, prievartaujamos ir priverstos dirbti sekso vergėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Irina yra tipinė mergina, atvežta į Angliją iš tokių šalių, kaip Lietuva, Moldavija, Rusija, Rumunija, Ukraina ir Albanija.

Merginų "eksportas" padidėjo Rytų Europos šalims prijungus prie Europos Sąjungos. Daugumai Rytų Europos šalių dabar nebereikia vizų. Krentančios kelionių kainos - galimybė gaujoms lengvai užsidirbti pinigų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiau nei 6000 merginų buvo atvežta į Angliją per pastaruosius kelerius metus. Apie 1500 prekiautojų buvo sulaikyti pernai. Valdžia ir policija deda visas pastangas, kad užkirstų kelią šiam naujam nusikaltimui.

"Visada buvo prekiaujama merginomis, - sako vienas Skotlend Jardo detektyvų, - bet tai tapo nevaldoma". Daugiau nei 80 procentų Londono prostitučių yra užsienietės, dauguma iš Rytų Europos. Prieš 10 metų buvo mažiau nei 20 procentų užsieniečių.

REKLAMA

Kaip ir dauguma parduotų moterų, Irina buvo atvežta apgaulės būdu, grasinant jai ir jos šeimai.

Anglijoje ji buvo supažindinta su albanu, kuris atėmė iš merginos pasą ir pasakė, jog už ją sumokėjo 4000 svarų ir ji turės dirbti prostitute tol, kol atiduos visus pinigus.

"Pirmąją naktį jis mane išprievartavo, - pasakoja Irina. - Aš galvojau apie pabėgimą, bet jis nė minutės nenuleido nuo manęs akių. Aš praradau viltį pabėgti". Po metų Irina buvo parduota dabartiniam jos sąvadautojui.

REKLAMA

Rytų merginų atvežimas į Britaniją labai padidino sekso industriją. Dauguma moterų dirba "ne gatvinių" sektoriuje, o masažo salonuose, saunose, viešnamiuose, privačiuose butuose arba striptizo baruose bei kituose "džentelmenų klubuose". Merginos dažniausiai būna parduodamos po kelis kartus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Sąvadautojai ir prekiautojai valdo merginas, jos yra mušamos bei gąsdinamos," - sako Denise Marshall, "Aguonos projekto" koordinatorė. -

Prekiavimas merginomis yra "lengvi pinigai" nusikaltėliams. Kam jiems rizikuoti ir nešti kuprinę heroino, jie gali nusipirkti dvi merginas, legaliai pervežti jas per sieną ir atgauti pinigus per savaitę?"

REKLAMA

Prieš dvejus metus įsteigti moterų paguodos namai "Aguonos projektas" yra pietų Londone. Čia vienu metu gali prisiglausti 25 merginos.

Vyriausybė bando užkirsti kelią merginų prekiautojams.

Vyresnieji policijos pareigūnai nori, kad vyrams, kurie prekiauja Merginomis, būtų sugriežtintos bausmės. Taip pat jie sako, kad reiktų uždaryti saunas bei masažo kabinetus, kurie siūlo sekso paslaugas.

REKLAMA

Praeitą mėnesį du vyrai buvo uždarytį į kalėjimą 36-eriems metams už tai, kad pardavinėjo dvi lietuves po 3000 svarų sterlingų už kiekvieną. Prieš dvi savaites du moldavus pasodino į kalėjimą už tai, kad prievarta atvežė 600 merginų ir vertė jas dirbti prostitutėmis.

Lietuvaitės lenkia sekso verges iš Tailando

Minėti įvykiai patvirtino faktus, jog pastaruoju metu vis daugiau mūsų merginų ar moterų įvairiais būdais atsiduria Jungtinėje Karalystėje veikiančių sąvadautojų, kitų nusikalstamų grupuočių rankose. Vienos į šias pinkles patenka naiviai patikėjusios gundančiais pasiūlymais dirbti bei gauti gerą atlyginimą, kitos - iš anksto puikiai suprantančios, jog taps prostitutėmis. Spalio mėnesį Didžiosios Britanijos parlamento kvietimu šioje šalyje viešėjo penkių Lietuvos parlamentarų grupė. Delegacijos sudėtyje buvusi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narė Aldona Staponkienė "Akistatai" teigė, jog ji su kolegomis domėjosi šiuo metu gana aktualia prekybos žmonėmis problema, migracijos bei įdarbinimo klausimais. Aišku, didžiausiais dėmesys buvo skiriamas vis didėjančiam parduodamų lietuvaičių srautui į Jungtinę Karalystę. Statistikos duomenis, mūsų tautietės, įtrauktos į prostitucijos verslą, Anglijoje jau tapo "lyderėmis" - skaičiumi jos lenkia seniai pagarsėjusias "sekso verges" iš Tailando.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viską lemia pinigai

A. Staponkienės teigimu, mūsų parlamentarai bandė išsiaiškinti priežastis, dėl ko taip atsitiko, kad būtent Jungtinėje Karalystėje labiausiai klesti prekyba moterimis. Juk, atrodytų, minėta Europos Sąjungos valstybė visuomet garsėjo gana pastoviais įstatymais, konservatyvia visuomene ir atitinkamai griežtu požiūriu į šiuos reiškinius. Tačiau paaiškėjo, jog prekyba "gyvąja preke" klesti pirmiausia todėl, jog čia moterys kainuoja gerokai daugiau nei kitose valstybėse. Didžiojoje Britanijoje už moterį, skirtą seksualiniam išnaudojimui, mokama iki 5 000 svarų sterlingų, kai tuo tarpu Ispanijoje, Italijoje ar Vokietijoje - tiktai 500-800 eurų. Dėl to čia prostitucijos verslas ypač klesti. Beje, jau gerai žinoma, jog lietuvaites Didžiojoje Britanijoje perka arba albanai, arba patys lietuviai. Neretai jos yra perparduodamos ir atsiduria net kitose valstybėse.

REKLAMA

Ieškojo sprendimo būdų

A. Staponkienės teigimu, Jungtinės Karalystės parlamento atstovai nurodė, jog šalyje šiuo klausimu dirba apie 40 įvairių institucijų, tačiau tas darbas nėra koordinuotas, kol kas dar nepatvirtinta vieninga Vyriausybės programa. Ji šiuo metu yra dar tiktai ruošiama. Dėl to britai nori sustiprinti ryšius su Lietuvos teisės institucijomis bei tarptautinėmis organizacijomis (Interpolu, Europolu).

REKLAMA

- Mes ten vykome ne išklausyti informacijos, bet ieškoti būdų, kaip sumažinti prekybos žmonėmis - labai sunkaus nusikaltimo - mastą, - tikino Seimo narė. A. Staponkienės teigimu, šios kadencijos Seimas priėmė Baudžiamojo kodekso pataisą dėl minėto nusikaltimo. Išplėstas veikų, už kurias taikoma baudžiamoji atsakomybė, skaičius, sugriežtintos bausmės. Nors tai didelės įtakos ir neturės, tačiau parlamentarė tikisi, jog galbūt bent kiek sudrausmins nusikaltėlius. Šiuo metu jau numatyta administracinė atsakomybė už naudojimąsi seksualinėmis paslaugomis už pinigus. Beje, švedai už tai numatę baudžiamąją atsakomybę.

REKLAMA
REKLAMA

Griežtos bausmės negąsdina

Kodėl griežtos bausmės vis dėlto nėra veiksmingos? Atsakymas į šį klausimą labai paprastas - viską lemia didžiuliai pinigai. Be to, nusikaltėliai visuomet galvoja, jog neįklius, o jeigu ir įklius - kalėjimo išvengs. Vidaus reikalų ministerijos bei ekspertų duomenimis neleistinos prostitucijos verslo pajamos šiuo metu Lietuvoje per metus siekia apie 50 milijonų litų, o apskritai prekybos žmonėmis biznis, kuris yra glaudžiai susijęs su daugeliu kitų sunkių nusikaltimų, tokių kaip narkotikų platinimas, kontrabanda ir t. t., per metus nusikaltėliams atneša net 200 milijonų litų pajamų. Dėl to, nekreipiant dėmesio į rizikos laipsnį, jis labai klesti....

Ne visos bėga skųstis

"Akistata" jau ne kartą yra rašiusi apie tai, kad prekyba žmonėmis Didžiojoje Britanijoje įgavo grėsmingą pobūdį, kad moterys ar merginos, atvykusios iš Lietuvos, dažniausiai parduodamos jau oro uostuose. Šis procesas būna iš anksto gerai organizuotas, todėl pirkimo-pardavimo sandėriai vyksta labai operatyviai, ir merginos net nespėja susivokti, kur atsiduria, į kieno rankas patenka. Žinoma, būna ir tokių, kurios vyksta į šią šalį sąmoningai, iš anksto žinodamos, kas jų laukia, tačiau, jeigu su jomis sąvadautojai pradeda žiauriai elgtis, jos taip pat ima šauktis pagalbos. Beje, šie nusikaltimai yra labai sunkiai išaiškinami, nelengva išaiškinti, kokiu būdu moterys tampa nusikaltėlių aukomis (apgaule, prievarta ar savo noru). Dėl susiklosčiusio gana neigiamo visuomenės požiūrio (kad tai labai nepadoru) daugelis nukentėjėlių, pagaliau ištrūkusios iš "seksualinės vergijos" ir grįžusios namo, niekam nesiskundžia ir yra linkusios tyliai iškęsti viską, ką buvo patyrusios. Tai apsunkina nusikalstamų grupuočių išaiškinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų