Nors praėjusiais metais bendra šalies nacionalinio saugumo būklė pagerėjo, tačiau vidiniam stabilumui kenkia kontrabanda, padidėjęs narkomanų skaičius bei korupcija.
Tai sakoma 2002 metų nacionalinio saugumo sistemos būklės ir plėtros ataskaitoje, kuriai posėdyje trečiadienį (04.23) pritarė Vyriausybė. Šį dokumentą dar turi patvirtinti Seimas.
Kaip pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba, ataskaitoje atsispindi Vyriausybės vykdoma nacionalinio saugumo politika, įvardijami prioritetai, rizikos veiksniai bei galimi pavojai.
Akcentuojama, kad 2002 metais Lietuva pakviesta deryboms dėl stojimo į NATO ir tai sudaro itin palankias sąlygas šalies saugumo užtikrinimui laisvos ir vieningos Europos kontekste.
Ataskaitoje teigiama, kad šalyje pagerėjo makroekonominiai rodikliai, palankesni tarptautinių institucijų suteikiami reitingai, šalis buvo pripažinta kaip patikima ir saugi užsienio investicijoms, padidėjo parduodamos pramonės produkcijos apimtis, pernai 2 proc. sumažėjo nedarbas, BVP, palyginti su 2001 metais, padidėjo 5,9 proc.
Tačiau teigiama, kad pernelyg didelė priklausomybė nuo žaliavų ir energijos tiekimo, alternatyvių šaltinių stoka gali būti rizikinga šalies saugumui. Vidiniam stabilumui kenkia kontrabanda, padidėjęs narkomanų skaičius, korupcija.
Ataskaitoje pažymima, kad nuolat stiprinamos šalies gynybinės pajėgos. Itin svarbu, kad visų partijų susitarimu, krašto apsaugai 2001-2004 metais numatyta skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto.
Pernai kariai sėkmingai dalyvavo 27 tarptautinėse pratybose ir mokymuose. Didelis dėmesys skiriamas valstybės ir kariuomenės pasirengimui mobilizacijai, krizių valdymo sistemos plėtrai.
Pabrėžiama, kad praėjusias metais tebevyko tarptautinės bendrijos kova su terorizmu, paaštrėjo masinio naikinimo ginklų platinimo problema.
Ataskaitoje pažymima, kad ir ateityje vidinio saugumo ir gerovės stiprinimui didelę įtaką turės žmogaus teisių ir laisvių apsauga, ekonomikos augimas, jos konkurencingumas, socialinė apsauga bei užimtumas, pilietinis ugdymas, žinių visuomenės kūrimas, kultūros puoselėjimas.
Taip pat itin svarbu užtikrinti ekologinį saugumą - vykdyti aplinkos taršos kontrolę, užtikrinti radiacinę ir branduolinę saugą.
BNS