Pasaulyje Lietuva garsėja kaip sintetinių narkotikų gamintoja bei kokaino tranzito šalis. Sintetinių narkotikų gamybą skatina didelė jų paklausa Skandinavijos šalyse. Tokie narkotikai yra populiarūs ir Lietuvoje. Be to, lietuviški narkotikai yra vertinami dėl geros kokybės.
Narkomafija nenugalima
Lietuvos kriminalinės policijos biuro duomenimis, šiuo metu populiariausios narkotinės medžiagos Lietuvoje yra sintetiniai narkotikai (amfetaminas ir metamfetaminas) bei kanapės. Tam didelės įtakos turi tai, kad šios medžiagos gaminamos pačioje Lietuvoje, nelegaliose laboratorijose. Jų gamybą Lietuvoje skatina didelė paklausa Skandinavijoje, nedidelės gamybos ir gabenimo išlaidos bei didelis gaunamas pelnas.
Beveik per 10 metų, nuo 1997-ųjų Lietuvoje išaiškinta ir sunaikinta iš viso 17 sintetinių narkotikų laboratorijų. Nemažai jų buvo atskleista Kauno apylinkėse. Tačiau laboratorijos dygsta kur kas greičiau, nei apie jas sužino kovos su narkotikais pareigūnai. Štai prieš kurį laiką Kauno apylinkėse viena po kitos buvo likviduotos net 4 laboratorijos. Tačiau sintetinių narkotikų trūkumo beveik nepasijuto. Taip yra galbūt dar ir dėl to, kad gaminti narkotikus paprasta. Ypač kai jau sukurta gamybos schema, kai pakanka medžiagų, iš kurių gaminami sintetiniai narkotikai.
Bendros pastangos
Apie kovą su narkomafija buvo kalbėta Vidaus reikalų ministerijoje Vilniuje. Ministerijos sekretorius Stanislovas Liutkevičius susitiko su Jungtinių Tautų Tarptautinės narkotikų kontrolės tarybos nariu profesoriumi Džilbertu Džera ir šios tarybos sekretoriato darbuotoja Gisela Vyzer-Herbek.
Pasak ministerijos pranešimo, Jungtinių Tautų Tarptautinės narkotikų kontrolės tarybos ekspertų vizito Lietuvoje tikslas - įvertinti Lietuvos pastangas kovojant su narkotikų paltintojais. Susitikime su ekspertais dalyvavo Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai.
Ekspertus domino neteisėtos narkotikų, ypač sintetinių narkotikų, apyvartos situacija Lietuvoje, teisėsaugos institucijų veikla užkertant kelią neteisėtai narkotikų pasiūlai, tarpžinybinio bendradarbiavimo bei pareigūnų mokymo klausimai.
Lietuvos pareigūnų teigimu, iš aguonų pagamintų narkotikų, išskyrus heroiną, rinka sumažėjo ir jie išlieka paklausūs tik tarp tam tikros grupės vartotojų, labiausiai - tarp sunkiai sergančiųjų priklausomybe nuo narkotikų. Tuo tarpu 2003 metais sumažėjusi heroino paklausa ir pasiūla Lietuvoje dabar vėl didėja. Kokainas kol kas išlieka nepopuliarus dėl didelės kainos.
Pastaraisiais metais sparčiai intensyvėja Lietuvos teisėsaugos institucijų tarptautinis bendradarbiavimas. Šiemet buvo atlikta ne viena sėkmingai pasibaigusi narkotikų prekeivių sulaikymo tarptautinė operacija: rugsėjo mėnesį, bendradarbiaujant su kolegomis iš Švedijos ir Norvegijos, sulaikyti 2 lietuviai bei 3 Norvegijos gyventojai, konfiskuota 6 kilogramai amfetamino. Spalio mėnesį Lietuvos pareigūnai, vykdydami bendrą operaciją su Latvijos ir Estijos pareigūnais, Estijoje sulaikė 2 Lietuvos piliečius, turėjusius 3 kilogramus amfetamino.
Tuo pat metu kaip ir Vilniuje apie narkotikus buvo kalbama ir Briuselyje. Ten Europos narkotikų agentūra pristatė šiurpinančią ataskaitą. Joje teigiama, kad Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, narkotikų kainos nuolat mažėja. Hašišas per 5 metus atpigo 19 proc., marihuana - 12 proc., kokainas - 22 proc., ekstazis - 47 proc.
Labai gailestingi
Lietuva ES kontekste išsiskiria kaip itin švelni saviems narkotikų platintojams valstybė. Visoje Sąjungoje griežtinamos bausmės už narkotikų laikymą platinimo tikslu, o Lietuvoje atvirkščiai.
Štai keli pavyzdžiai. Visagino gyventojas Aleksandras S. (36 m.) už narkotikų prekybą Visagino teismo pernai buvo nuteistas 6 metams nelaisvės. Vilniaus apygardos teismas bausmę sumažino iki 2 metų. Truputį pasėdėjęs kvaišalų platintojas teismo sprendimu buvo lygtinai paleistas, o sugrįžęs iš karto įsiliejo į narkotikų prekeivių gretas ir vėl buvo sulaikytas.
Kokaino kontrabandos organizavimu kaltinti Kauno banditai irgi sėkmingai išsisuko - buvo nuteistas tik kurjeris.
Vilniaus apygardos teismas antradienį nuteisė kalėti du narkotikų prekeivius.
Buvęs, kaip manoma, vienas didžiausių narkoprekeivių sostinėje, 25 metų Vytautas Ražanauskas pripažintas kaltu dėl psichotropinių medžiagų įgijimo ir laikymo. Pataisos namuose jis turės praleisti puspenktų metų.
Jo parankiniui 23 metų Eminui Kulijevui teks kalėti 3 metus.
Vilniaus apygardos prokuratūra siūlė juos nuteisti kur kas griežtesnėmis bausmėmis. Tačiau teismas, išnagrinėjęs bylą, nusprendė, kad kaltinamieji buvo kontroliuojami teisėsaugos pareigūnų ir veikė jų įtakojami. Teismas pažymėjo, kad žala nebuvo padaryta - jie pasikėsino įvykdyti nusikaltimą, psichotropinės medžiagos į apyvartą nepateko. Be to, teismas V.Ražanauską ir E.Kulijevą išteisino dėl kai kurių kaltinimų - esą jie buvo kurstomi pareigūnų padaryti nusikaltimą. "Iš bylos medžiagos matyti, kad buvo skatinami daryti nusikaltimus", - paskelbė teismas ir pacitavo dar slaptojo policijos agento Janio žodžius, kaip jis piktinasi laiku negavęs psichotropinių medžiagų iš kaltinamųjų. Teismas nuosprendyje cituoja ir Konstitucinio Teismo nutarimą, kuriame sakoma, kad asmuo negali būti kurstomas ir provokuojamas daryti nusikaltimus.
V.Ražanauskas buvo sulaikytas vasarį, kai, kaip įtariama, vežė parduoti didelį kiekį amfetamino.
Spalį teismui pradėjus nagrinėti bylą, V.Ražanauskas pareiškė, kad pasėdėjęs kalėjime viską apmąstė ir nusprendė prisipažinti. Jis nusprendė prisipažinti dėl visų jam pareikštų įtarimų, išskyrus dėl neteisėto šaunamojo ginklo laikymo. Vėliau teisme kaltinimo dėl ginklo atsisakė ir prokuratūra, pripažinusi, kad leidimo tokiam ginklui, koks buvo rastas pas V.Ražanauskas, nereikia.
V.Ražanauskas teismui pasakojo, kad 2005-aisiais susipažino su E.Kulijevu Kaune vykusiose vestuvėse. Užstalėje sėdėję vyrai apsikeitė telefonais ir Vilniuje kartu pramogaudavo. V.Ražanauskas teigė dažnai lankydavęsis diskotekose. Šiose pasilinksminimo vietose jis sulaukdavo pasiūlymų įsigyti narkotinių medžiagų. Jaunas vyras pamanė, kad tokiu būdu būtų galima užsidirbti pinigų.
Kartą automobilių plovykloje jis susipažino su dviem vyrais, kurie teigė automobiliu atvykę iš Rygos. Iš tikrųjų "atvykėliai" buvo slapti policijos agentai, vėliau sučiupę V.Ražanauską. Vyrai pasikalbėjo apie Vilniaus naktinius klubus. Vėliau susitiko sostinės senamiestyje esančiame klube. Vienas naujųjų pažįstamų prisipažino, kad verčiasi prekyba narkotikais. Iš V.Ražanausko jis esą suprato, kad kvaišalai Vilniuje yra daug pigesni nei Rygoje. Atvykėlis gyrėsi savo įtakingumu Latvijos sostinėje. V.Ražanauskas teigė nenorėjęs jam nusileisti ir taip pat gyręsis savo įtaka. "Latviai" V.Ražanauską su E.Kulijevu pasikvietė į Rygą. Po to vyrai naujuosius draugus pakvietė į Vilnių.
Policijos agentų ir įtariamųjų prekybos narkotikais skambučiai buvo slapta įrašinėjami nuo 2005 spalio iki tų metų gruodžio pabaigos. Per tą laiką narkotikų prekeiviais apsimetusiems pareigūnams vyrai perdavė amfetamino.
Ruošdamiesi sulaikymui, policininkai įtarė, kad vyras gali būti ginkluotas, todėl Vilniaus policijos Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai pasitelkė policijos antiteroristinių operacijų rinktinės "Aras" kovotojus, kurie per sulaikymo operaciją panaudojo specialiąsias priemones. Ginklas vėliau buvo rastas įtariamojo bute.
V.Ražanausko sulaikymo operacija buvo surengta tiesiog gatvėje prie sostinės Spaudos rūmų. Įtariamajam sustojus prie šviesoforo, iš šalia važiavusių pareigūnų automobilių iššoko "Aro" rinktinės vyrai. Juos pamatęs V.Ražanauskas užsirakino savo mašinoje, todėl jie buvo priversti išsprogdinti automobilio langą specialiu užtaisu. Įtariamasis buvo ištrauktas tiesiog per langą.
Tuo pačiu metu, kaip ir V.Ražanauskas, buvo sulaikytas ir armėnų tautybės 23 metų E.Kulijevas. Antrankiai, kaip manoma, parankinio funkciją atlikusiam armėnui buvo uždėti Baltupiuose esančiame bute.
Už neteisėtą didelio psichotropinių medžiagų kiekio platinimą įstatymas numato laisvės atėmimo bausmę nuo 10 iki 15 metų.
V.Ražanauskas policijos pareigūnams dėl narkotikų įkliuvo ne pirmą kartą. 2001 metais jis buvo sulaikytas už narkotikų laikymą, vėliau už prekybą jais. Tačiau jam pavykdavo išsisukti nuo atsakomybės. Už narkotikų laikymą jis tebuvo teistas vieną kartą. Dabar nuteistas antrąkart, bet vėl, galima sakyti, išsisuko nuo bausmės. Prokuratūra, ko gero, šį nuosprendį apskųs.
Ledkalnio viršūnė
Lietuva tampa ne tik amfetamino, bet ir kokaino tranzito šalimi. Kokainas yra atgabenamas iš Pietų Amerikos, Karibų šalių. Ir nors narkotikai pinga, tačiau pelnas vis tiek lieka didžiulis. Kilogramas kokaino Ekvadore kainuoja apie 1000 JAV dolerių (2700 litų). Lietuvoje šios narkotinės medžiagos kaina perkant urmu siekia 100 tūkst. litų, o parduodant dozėmis, kaina išauga dar kelis kartus. Kai toks didelis pelnas jokia bausmė neatbaidys pardavėjų.
Mažinti pirkėjų skaičių irgi nepavyksta. Lietuvos narkotikų departamento duomenimis, šalyje yra daugiau kaip 5 tūkst. nuo narkotikų priklausomų žmonių. Bet tai tik ledkalnio viršūnė - bent kartą narkotikų pabandę yra apie 8 proc. visų Lietuvos gyventojų. Į narkotikų liūną įtraukiama vis daugiau 13 - 16 metų jaunuolių. Kaip tik tokio amžiaus žmonės yra labiausiai pažeidžiami, ir narkotikų platintojai tuo naudojasi. Sintetinių narkotikų galima gauti naktiniuose klubuose, diskotekose, prie mokyklų.
Pasikeitė ir paties narkomano sąvoka. Dažnai tai ne koks nors asocialus vagišius, o turtingų tėvų sūnelis arba jaunas, daug dirbantis tarnautojas, kuriam narkotikai padeda atsipalaiduoti po įtemptų darbų.
Uodo įgėlimas
Neseniai "Akistatoje" rašėme apie tai, kad Kauno organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos pareigūnai uždarė kelis dešimtmečius veikusius prekybos narkotikais taškus. Šį kartą panašus pranešimas atėjo iš Klaipėdos. Uostamiesčio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus pareigūnai kartu su Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir "Aro" pareigūnais įvairiose uostamiesčio vietose sulaikė 3 įtariamuosius. Vieną jų - 3 kartus teistą Darių Mulskį - teismas leido suimti 3 mėnesiams. Gerai žinomi policijai ir kiti įtariamieji. Pas juos buvo rasta ir konfiskuota apie 3 kilogramus amfetamino. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo dideliu narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekiu.
BNS ir "Akistatos" informacija