• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva per metus netapo mažiau korumpuota, korupcijos suvokimo indeksas šalyje net pablogėjo - pirmą kartą per pastaruosius ketverius metus. Kaip rodo organizacijos "Transparency International" (Tarptautinis skaidrumas) atliktas tyrimas, palyginti su praėjusiais metais, šiemet Lietuvos korupcijos suvokimo indeksas sumažėjo nuo 4,8 balo iki 4,7 balo.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir pernai, Lietuvai nepavyko įveikti 5 balų barjero, atskiriančio mažai korumpuotas valstybes nuo valstybių, kurios tebesusiduria su rimtomis korupcijos problemomis. Tarp 133 tyrime dalyvavusių valstybių Lietuva užima 41 vietą. Ji gerokai lenkia Latviją (57 vieta, 3,8 balo), tačiau per 8 pozicijas atsilieka nuo Estijos (33 vieta, 5,5 balo).

REKLAMA

Kaip rodo antradienį (10.07) paskelbta "Transparency International" ataskaita, tarp Rytų ir Vidurio Europos valstybių Lietuva stabiliai užima 4 vietą. Lietuvą lenkia Slovėnija (29 vieta), Estija (33 vieta) ir Vengrija (40 vieta).

Pernai Lietuva pagal korupcijos suvokimo indeksą dalijosi 36-39 vietomis su Baltarusija, Pietų Afrikos Respublika ir Tunisu. 2001 metais Lietuva užėmė 38-ąją, 2000 metais - 43-ąją, 1999 metais - 50-ąją vietą.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistų vertinimu, pagrindinė su korupcija susijusi problema Lietuvoje yra kyšininkavimas ir valdžios pareigūnų papirkinėjimas.

Pernai atlikta kita apklausa parodė, kad Lietuvos gyventojai kyšius dažniausiai mokėjo, siekdami išspręsti teritorijų planavimo, statinių priežiūros ir registravimo, muitinės formalumų, nuosavybės teisių atkūrimo, priėmimo į darbą, licencijų ir pažymų išdavimo klausimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šios apklausos pagrindu "Transparency International" pernai sudarytas "Lietuvos korupcijos žemėlapis" atspindėjo trijų ketvirtadalių Lietuvos gyventojų ir verslo atstovų nuomonę, kad kyšių davimas padeda spręsti problemas. Daugiau nei trečdalis gyventojų per šį tyrimą nurodė, kad yra pasirengę prireikus "susimokėti".

REKLAMA

Pastaraisiais metais Lietuva sukūrė papildomu kovos su korupcija mechanizmus. Pernai buvo patvirtinta Nacionalinė kovos su korupcija programa, kurioje pabrėžiama prevencijos, įgyvendinimo ir švietimo svarba, taip pat priimtas Korupcijos prevencijos įstatymas. Lietuva, kurdama kovos su korupcija politiką, glaudžiai bendradarbiauja su Europos Komisija ir įvairiomis tarptautinėmis organizacijomis.

REKLAMA

Palyginti su praėjusiais metais, 2003-aisiais korupcijos suvokimo indeksas pagerėjo Austrijoje, Belgijoje, Kolumbijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Airijoje, Malaizijoje, Norvegijoje ir Tunise. Indeksas pablogėjo Argentinoje, Baltarusijoje, Čilėje, Kanadoje, Izraelyje, Liuksemburge, Lenkijoje, JAV ir Zimbabvėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Korupcijos suvokimo indeksas leidžia suskirstyti šalis pagal tai, kaip verslininkai bei ekspertai vertina korupcijos paplitimą tarp valstybės pareigūnų ir politikų. Jis nustatomas remiantis verslo atstovų apklausomis ir kitais ekspertiniais tyrimais ir yra svarbus informacijos šaltinis tarptautinėms politinėms institucijoms bei verslo ir finansų struktūroms, svarstančioms investicijų ar verslo projektus kurioje nors valstybėje.

REKLAMA

Korupcijos suvokimo indeksus "Transparency International" skelbia nuo 1995 metų. Indeksas skaičiuojamas tik tose šalyse, kuriose buvo atlikti mažiausiai 3 tyrimai. Lietuvoje šiais metais buvo atlikta 10 tyrimų.

"Transparency International" yra tarptautinė nevyriausybinė organizacija, užsiimanti antikorupcine veikla visame pasaulyje.

"Transparency International" įkurta 1993 metais, jos tinklui priklauso 87 nacionaliniai skyriai. Lietuvoje skyrius įkurtas 2000 metais.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų