Giedra AKAVICKIENĖ
Mažeikių rajono policijos komisariato viršininkas komisaras Alfonsas Motuzas žino, kaip reikia motyvuoti savo pavaldinius: "Neimi pakišos, gauni premiją". "Kad taip ir mums", - pasvajojo kitų šalies komisariatų darbuotojai.
Girtas ir be teisių norėjo išsisukti
Rytą Mažeikiuose Montuotojų gatvėje Policijos komisariato Viešosios policijos Viešosios tvarkos skyriaus Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros poskyrio patruliai J.P. ir D.S. nuvyko į eismo įvykio vietą. Ten jie aptiko automobilį "Mitsubishi Galant" ir jame sėdintį girtutėlį vairuotoją. "Mitsubishi Galant" buvo nuvažiavęs nuo kelio ir atsitrenkęs į dujų trasos žymeklį.
Aiškinantis avarijos aplinkybes, patruliai nustatė, jog nuo kelio nulėkusį automobilį vairavo Mažeikių rajono gyventojas A.Ž. "Velnio lašais" trenkiantis vairuotojas avariją sukėlė neturėdamas teisės vairuoti ir būdamas sunkiame girtumo laipsnyje. Nelaimėlis į alkotesterį įpūtė 2,55 promilės.
Supratęs, kad jo laukia rimti nemalonumai, vairuotojas bandė išvengti administracinės atsakomybės ir patruliams davė 100 litų kyšį. Tačiau, kaip sakoma, bėgo nuo vilko, užšoko ant meškos, tai yra siekdamas išvengti administracinės atsakomybės, papildomai užsitraukė baudžiamąją atsakomybę. Dėl įtariamo nusikaltimo jis buvo sulaikytas ir pristatytas į Operatyvaus valdymo poskyrį.
Mažeikių rajono policijos viršininkas A.Motuzas nepamiršo pareigūnų parodyto principingumo. Už gerus darbo rezultatus bei pavyzdingą pareigų atlikimą, už parodytą principingumą tarnyboje, kovojant su korupcija, Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros poskyrio patrulius komisariato vadovas paskatino piniginėmis premijomis.
Už papirkimą - į teismo suolą
Kiekvienam vairuotojui, bandančiam duoti kyšį pareigūnui, verta prisiminti, ką už papirkimą numato Baudžiamasis kodeksas. Tas, kas tiesiogiai arba netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo duoti arba davė kyšį valstybės tarnautojui ar jam prilygintam asmeniui už pageidaujamą teisėtą veikimą ar neveikimą vykdant įgaliojimus, arba tarpininkui siekdamas tų pačių rezultatų, baudžiamas laisvės apribojimu arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Tas, kas padarė šio straipsnio 1 dalyje numatytus veiksmus, siūlydamas, pažadėdamas duoti arba duodamas didesnės negu 250 MGL vertės kyšį arba tokius veiksmus padarė siekdamas neteisėtos paperkamo valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens veikos vykdant įgaliojimus, baudžiamas laisvės atėmimu iki ketverių metų.
Tas, kas siekdamas papirkti valstybės tarnautoją ar jam prilygintą asmenį pasiūlė, pažadėjo arba davė jam arba tarpininkui mažesnės negu 1 MGL vertės kyšį, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas laisvės apribojimu arba bauda, arba areštu.
Kaip rodo statistika, dažniausiai kyšius bruka neblaivūs ar greitį viršiję vairuotojai. Policijos pareigūnams siūloma nuo 20 iki beveik 2 tūkst. litų. Beje, išsisukti nuo administracinės atsakomybės bandoma ne tik litais, bet ir užsienio valiuta: eurais, JAV doleriais, zlotais, latais, Rusijos rubliais, Kirgizijos somais... Vairuotojų, siūlančių kyšius, amžius labai įvairus - nuo 18 metų iki pensinio amžiaus.