Vytenis ŽUKAS
Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbtame tyrime Lietuva jau devintus metus iš eilės įvardijama kaip pasaulio šalių lyderė pagal savižudybių skaičių 100 000 gyventojų. Pernai net 92 žmonės (77 vyrai ir 15 moterų) iš 100 000 gyvenimą baigė savo noru. Šiemet tie skaičiai vargu ar sumažės, nes šiomis dienomis vyrai vienas po kito išėjo į nebūtį. Kai kurias savižudybes galima ir pateisinti. Štai panevėžietis Algis Adamavičius (46 m.) nušovė du ir sužeidė vieną buvusį bendradarbį, o tada pats nusišovė. Arba to paties miesto gyventojas Valdas Blinkevičius (37 m.), pasikoręs Lukiškių kalėjimo vienutėje. Šis su "tulpiniais" siejamas vyras buvo kaltinamas ne tik užsakęs prokuroro Gintauto Sereikos nužudymą, bet ir pats prisidėjęs prie Virginijaus Marščionkos bei kitų žudynių. Šie abu vyrai nelaukdami teismo patys pasirašė sau nuosprendžius. Panašiai pasielgė ir Joniškio policijos areštinėje pasikoręs Artūras (34 m.), tačiau šis buvo apkaltintas tik plėšimu, jo sąžinės neslėgė jokie nužudymai. Matyt, vyrui kalėjimo baimė buvo didesnė už norą gyventi. Gresiančios atsakomybės išsigando ir marijampolietis S. S. (58 m.). Būdamas girtas jis apdaužė du automobilius, sužalojo dvi moteris, o pats pasikorė garaže.
Praėjusią savaitę nusižudė ir biržietis Antanas M. (47 m.). Nuo vėžio mirus žmonai žmogus labai išgyveno, pradėjo girtuokliauti ir vieną dieną išėjo ten, iš kur nebegrįžtama. Savo noru iš gyvenimo pasitraukė ir jo kraštietis A. M. (89 m.). Senukas nusišovė iš medžioklinio šautuvo. Mirtį pasirinko ir kraujo vėžiu sirgęs 24 metų kaunietis. Jis nusižudė tiesiog Santariškių klinikose.
Nors dauguma Lietuvos gyventojų laiko save katalikais, tačiau jų elgesys visai nekatalikiškas. Ilgą laiką buvo manoma, kad katalikybė ir judaizmas - labiausiai saugančios nuo savižudybės religijos. Tačiau lietuvių neapsaugo ir bažnyčia. Labai daug savižudybių ir kitose posovietinėse ar socialistinėse šalyse. Pagal savižudybių skaičių po Lietuvos seka Rusija, Baltarusija, Latvija, Vengrija, Ukraina, Slovėnija, Estija.