Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Vilniuje viešėjo svarbūs Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų pareigūnai, dirbantys narkotikų kontrolės srityje. Į Lietuvą jie atvyko dalyvauti Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės surengtame tarptautiniame seminare "Bendradarbiavimas kovojant su narkotikais". Mūsų šalis Europolo ir Jungtinių Tautų ataskaitose dažnai minima kaip tranzitinė valstybė, gabenant narkotikų kontrabandą, o kadangi Baltijos regione dar jaučiama iniciatyvų ir bendradarbiavimo stoka, apie tai ir buvo diskutuota.
Laikinai einantis Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo vyriausiosios valdybos viršininko pareigas Algis Kvainickas išskyrė kai kurias pagrindines tendencijas, kurios nedžiugina. Jis pažymėjo, jog šalyje didėja sintetinių narkotikų problema, tačiau tuo pat metu išlieka populiarios opijinės kilmės medžiagos, auga nelegali kanapių apyvarta, Lietuva tampa ir kokaino tranzito šalimi, pastebimai auga narkotikų paklausa laisvės atėmimo vietose. Be to, šiuo metu pastebima, jog organizuotos nusikalstamos grupuotės, veikiančios Lietuvos vakaruose, skverbiasi į Vokietijos narkotikų prekybos tinklą, tuo tarpu tarptautinės organizuotos nusikalstamos grupuotės, užsiimančios ypač stambia narkotikų ir jų pirmtakų kontrabanda, plėtoja savo interesus Lietuvoje.
A. Kvainicko pateiktais duomenimis, per pastaruosius penkerius metus užregistruotų nusikalstamų veikų, susijusių su neteisėta narkotikų apyvarta, skaičius padvigubėjo. Pernai Lietuvoje iš viso buvo užregistruota 1 552 nusikalstamos veikos, susijusios su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, sulaikyti 869 asmenys. Tai 33,7 procento daugiau nei užpernai. Pirmauja šalies sostinė.
Nuo 2002 metų Lietuvoje amfetamino. Šiuo metu sintetiniai narkotikai užima net 40 procentų visos šalies narkotikų rinkos, arba 9 procentais daugiau nei 2003 metais. Tačiau lyginant su 2002-aisiais, amfetamino konfiskuojama daugiau nei dvigubai. Pirmąsyk sintetinių narkotikų laboratorijos buvo išaiškintos ir pradėtos naikinti dar 2000 metais. Gaila, tačiau šio sintetinio kvaišalo rinka Lietuvoje plečiasi, apimdama ne tik didžiuosius šalies miestus, bet ir kaimiškuosius rajonus. Beje, šios narkotinės medžiagos vartojimas, lyginat su heroinu, dar pakankamai naujas reiškinys. Mat heroinas - jau gerai pažįstamas, puikiai išanalizuotos jo sukeliamos pasekmės, todėl galima lengviau sukurti programas priklausomybei nuo šio kvaišalo gydyti.
Šiuo metu ekstazio tabletė Lietuvoje kainuoja 2,7 euro, o ją parduodant dideliais kiekiais kaina nukrenta iki 2 eurų. 2004 metais Lietuvoje konfiskuota beveik 60 000 ekstazio tablečių, platintų su 40 skirtingų logotipų. Visos jos buvo net 74 procentų grynumo.
Minėtos tabletės į Lietuvą atkeliauja iš Olandijos ir Belgijos, na o amfetaminas gaminamas pogrindinėse mūsų šalies laboratorijose ir per Lenkiją, Vokietiją bei Daniją gabenamas į Švediją bei Norvegiją. Kvaišalų gamintojai gamybai reikalingus prekursorius parsigabena iš Rusijos bei Lenkijos. A. Kvainicko teigimu, 2004 metais buvo išaiškinta ir sunaikinta pirmoji Vilniuje amfetamino laboratorija, kurią buvo įkūrę 19-20 metų jaunuoliai. Pasirodo, visas šių kvaišalų gamybos paslaptis jie surado internete. Paaiškėjo ir amfetamino užsakovai - tai policijai gerai žinomi asmenys, susiję su organizuotomis nusikaltėlių grupuotėmis. Minėta laboratorija buvo įrengta miške ir visąlaik saugoma. Ją pareigūnai pavadino mobilia, nes šią laboratoriją buvo galima labai greitai perkelti į kitą vietą. Pareigūnai džiaugėsi, jog ši laboratorija nespėjo pagaminti produkcijos, nes buvo sunaikinta egzistavimo pradžioje.
Lietuvoje išlieka labai populiarūs ir opiatų kilmės narkotikai. Pernai buvo užfiksuota keletas nemažų heroino kiekių išaiškinimo atvejų. Didžiausią - 12 kilogramų - heroino krovinį Lietuvos ir Lenkijos pasienyje sulaikė mūsų muitinės kriminalinės tarnybos ir Sienos apsaugos departamento pareigūnai. Heroinas buvo atgabentas automobiliu iš Vokietijos. Kitu atveju buvo sulaikytas heroino krovinys iš Kazachstano, kuomet du Kirgizijos ir vienas Rusijos pilietis pardavė šio narkotiko Lietuvos piliečiams. Be to, buvo išaiškintas ir kitas atvejis, kuomet vienas kirgizas kartu su Kauno gyventoju norėju "prasukti bizniuką" - įsigijo kilogramą heroino, tačiau nesugebėjo jo realizuoti ir patys įkliuvo.
Lietuvos kovos su narkotikais pareigūnai pastebi, jog pagrindinis heroino konkurentas yra iš aguonų gaminami įvairūs koncentratai. Daugiausiai aguonų laukų aptinkama kaimiškuosiuose rajonuose ir aplink Vilnių. A. Kvainickas padėtį sostinėje laiko išskirtine, nes čia veikia du čigonų taborai, kurie pastaruoju metu atvirai vadinami pagrindiniais narkotikų ir psichotropinių medžiagų gamybos bei platinimo "taškais". Taboruose populiariausi naminės gamybos aguonų koncentratai.
Beje, pastaruoju metu auga ir kanapių vartojimas. Lyginant su 2002 Metais, išaiškintų kanapių sulaikymo atvejų padaugėjo dvigubai. Kaip jau buvo teigta, Lietuva tampa ir kokaino tranzito šalimi - šis narkotikas mūsų šalyje vartojamas gana ribotai. Pernai pareigūnai sulaikė net 12 kilogramų kokaino, atgabento iš Vokietijos per Lenkiją automobiliu, krovinį.