• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klausiate - atsakome

Apsikabinkite ir pasibučiuokite

"Po šokių kaime susimušiau su pažįstamu vyruku. Apskaldėme vienas kitam ausis, jam dar lūžo ranka. Jis parašė pareiškimą policijai, kuri pradėjo ikiteisminį tyrimą. Dabar mes jau susitaikėme ir norime, kad teismo nebūtų. Ar tai įmanoma?"

REKLAMA
REKLAMA

Vladas Vaicekauskas, Mažeikiai

Aišku, įmanoma, jeigu jūsų nusikaltimas yra nesunkus, apysunkis ar padarytas dėl neatsargumo. Priminsime, kad nesunkus nusikaltimas yra toks tyčinis nusikaltimas, už kurį baudžiamajame įstatyme didžiausia bausmė neviršija 3 metų laisvės atėmimo, o apysunkis - kai neviršija 6 metų laisvės atėmimo.

REKLAMA

Jeigu jau pradėtas ikiteisminis tyrimas, tai susitaikyti galima tada, kai jau nustatyta pavojingos veiklos nusižengimo sudėtis. Žmoniškai tariant - tada, kai pareigūnas jums pasakė, kad jūs padarėte tyčinį apysunkį ar nesunkų nusikaltimą. Susitaikyti galima ir teisme: parengtinio ar teisminio bylos nagrinėjimo metu iki teismui išeinant į pasitarimų kambarį priimti nuosprendžio.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 38 straipsnis, numatantis susitaikymą, kelia ir 4 sąlygas, kada teismas gali pritaikyti minėtą straipsnį.

Visų pirma, kaltininkas turi pripažinti padaręs nusikalstamą veiklą. Antra - kaltininkas turi atlyginti žalą arba bent jau susitarti dėl atlyginimo. Trečia - kaltininkas turi susitaikyti su nukentėjusiuoju. Ketvirta - turi būti pagrindo manyti, kad kaltininkas nedarys naujų nusikalstamų veikų. Ir tai dar ne viskas - nuo nuo baudžiamosios atsakomybės negali būti atleistas recidyvistas, pavojingas recidyvistas ir asmuo, kuris jau buvo susitaikęs su nukentėjusiuoju ir nuo tos dienos praėjo mažiau nei 4 metai. Beje, net ir išpildžius visas šias išvardytas sąlygas, teisėjas ar teismas gali ir netaikyti 38 straipsnio. Tai yra teismo teisė, o ne pareiga, o pats atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės susitaikius nėra kaltininko teisė, kuri susitaikymo atveju turėtų būti būtinai taikyta. Teisėjas ir pritaikęs šį straipsnį atleistam nuo baudžiamosios atsakomybės asmeniui gali paskirti baudžiamojo poveikio priemones - pavyzdžiui, nemokamus darbus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu asmuo, atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės dėl susitaikymo, per vienerius metus padaro baudžiamąjį nusižengimą ar neatsargų nusikaltimą arba be pateisinamų priežasčių neatlygina žalos, teismas gali panaikinti sprendimą dėl atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės ir spręsti dėl tokio asmens baudžiamosios atsakomybės už visas padarytas nusilakstamas veikas. Kai minėtas asmuo per vienerius metus padaro naują tyčinį nusikaltimą, tai ankstesnis sprendimas atleisti nuo atsakomybės nustoja galioti ir sprendžiama dėl tokio asmens baudžiamosios atsakomybės už visas padarytas veikas.

Susitaikymas numatytas ir Baudžiamojo proceso kodekso 413 straipsnyje. Čia numatyti privataus kaltinimo atvejai, tai procesas pradedamas tuomet, kai teismas gauna nukentėjusiojo skundą. Privataus kaltinimo procese yra numatytas taikinamasis posėdis. Tokio posėdžio metu teisėjas siūlo šalims taikiai spręsti konfliktą ir susitaikyti. Jei nukentėjusysis ir nusikalstamos veikos padarymu kaltinamas asmuo susitaiko, procesas dėl skundo nutraukiamas. Kitu atveju teismas priima nutartį skundą perduoti nagrinėti teisiamajame posėdyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų