Šarūnas Naruševičius
Nuo seno šeimininkės prieš raugiant kopūstus žiūrėdavo į "mėnulio kalendorių": esant pilnačiai kopūstų raugti nepatartina - bus minkšti. Per pilnatį negalima sėti ir svogūnų - išaugę bus vieni žyduoliai. Užtat virti naminukę, gaminti vyną ar purenti žemę pilnatis tinka idealiai.
Tikėti ar ne - kiekvieno valia
Su pilnatimi visuomet buvo siejama daugybė įvairiausių prietarų. Senovės graikai tikėjo, jog šviečiant mėnulio pilnačiai neįmanoma sustabdyti kraujavimo iš žaizdų. Romėnai patarė saugotis šunų, kurie pilnaties metu būna labai agresyvūs. Indai pilnaties metu galvas apsivyniodavo baltu audeklu, kad išvengtų "mėnulio smūgio", o langus uždangstydavo kuo akliniau, kad tik joks mėnulio spindulys nepatektų į būstą. Vokiečiai dairydavosi stogais klajojančių lunatikų, o prancūzai ruošdavo sidabrines kulkas, kad apsisaugotų nuo vilkolakių. Rusai eidavo rinkti vaistingųjų žolelių - buvo manoma, kad šviečiant pilnačiai, jos įgauna nepaprastų gydomųjų galių.
Prietarus ar senolių pastebėjimus galima vertinti įvairiai: galima jais tikėti arba ne, bet nakties šviesulys negali neveikti žmonių, gyvūnų ar augalų, nes Mėnulį ir Žemę sieja traukos dėsniai. Žmogaus organizme - 80 proc. vandens. Mėnulis vandenį veikia labai stipriai. Tad per pilnatį skysčiai kaupiasi organizme. Mes esame "pripildyti" ir išgyvename savo galimybių apogėjų. Dėl emocijų pertekliaus psichika tomis dienomis gali duoti "atkirtį". Tada padidėja dirglumas, jautrumas, nemiga, galvos skausmai.
Pilnaties metu žmonės lengviau pasiduoda stresui. Todėl kai kurie specialistai tvirtina, jog tomis dienomis padaugėja avarijų, žmogžudysčių, savižudybių. Mūsų kalbinti kriminalistai, prokurorai tiesiogiai to nepatvirtino, nes paprasčiausiai niekas neveda nusikalstamumo statistikos pagal mėnulio fazes, tačiau sakė, kad ir jie pastebėjo, kad per pilnatį padaugėja ir nusikaltimų, ir padažnėja nepatenkintų žmonių vizitų pas pareigūnus. Tomis dienomis valstybines įstaigas užplūsta skundai.
Per pilnatį sustiprintas budėjimas
Kaip jau minėjome, mūsuose pareigūnai nusikalstamumo statistikos pagal mėnulio fazes neveda, o štai britų policininkai iš Braitono miesto atliko tyrimus, - ir paaiškėjo, kad Sasekso grafystėje per pilnatį ir per algų dienas nusikaltimų smarkiai padaugėja. Policijos pareigūnas Endis Paras padarė išvadą, kad legenda, jog per pilnatį žmonės tampa žiaurūs ir kartais net virsta vampyrais, nėra iš piršto laužta. Policijos vadai, susipažinę su pareigūno pateiktais skaičiais nusprendė per pilnatį Braitone sustiprinti patruliavimą. Endis Paras sako, kad jo atliktus tyrimus galėtų pratęsti mokslininkai ir tada paaiškėtų, kodėl kartais nusikaltimų kreivė kyla aukštyn, o kartais krenta žemyn.
Lenkų mokslų akademijos profesorius Michalas Zimeckis jau yra atlikęs tokius tyrimus. Jis įrodė, kad pilnatis žmones paskatina nusikalsti ir veikia sveikatą.
Nėra vieningos nuomonės
Tačiau kiekvienam tyrimui, patvirtinančiam pilnaties įtaką žmogui, būtinai atsiranda ir prieštaravimas. Vos spėjo amerikiečiai mokslininkai, išanalizavę 1,5 mln. gimimų, pareikšti, jog dažniausiai gimdymas įvyksta pilnaties metu, vokiečių ginekologai kaipmat paprieštaravo: peržiūrėję metų statistiką jie įsitikino, jog gimstamumo protrūkių nebūna.
Ne taip seniai grupė Filadelfijos specialistų nusprendė patikrinti, ar iš tiesų, esant pilnačiai pablogėja psichikos ligonių būklė. Ištyrę kelis šimtus pacientų, jie priėjo išvadą, kad ligos paūmėjimas su pilnatimi beveik nesusijęs.
Šveicarijos mokslininkai, išanalizavę paskutinių 20 metų baudžiamąsias bylas, įsitikino, kad nors esant pilnačiai ir įvykdoma daugiau nusikaltimų nei kitu metu, bet tas skirtumas toks nedidelis, jog neverta į tai kreipti dėmesio.
Žodžiu, kol kas rimtos statistiko ir globalių tyrimų mėnulio tema nėra, tad nėra ir vienos nuomonės.
Mėnulis - Žemės palydovas, nuo jos nutolęs 384 400 km. Jis švyti atspindėdamas Saulės šviesą. Mėnulio paviršius kalnuotas, su daugybe meteoritinės kilmės kraterių. Pirmasis žmogus, išsilaipinęs mėnulyje - amerikietis Nilas Armstrongas. Amerikiečių kosminis laivas "Apollo 11" Mėnulyje nusileido 1969 m. liepos 21-ąją.
Kai Mėnulis yra tiesiai už labiausiai nuo Saulės nutolusios Žemės pusės, mes matome jo apšviestąją pusę. Tada ir būna pilnatis.