Vida VENCLOVIENĖ
Atrasta panacėja nuo visų ligų! Būtent taip apie 1990-uosius buvo sutikta žinia apie rinkoje pasirodžiusius biologiškai aktyvius papildus. Ant pakuotės nurodytas ilgas vertingų medžiagų sąrašas darė įspūdį, o vakarietiška patirtis sklaidė abejones dėl šių preparatų vartojimo tikslingumo. Psichologų nuomone, mūsų šalyje, kur žmonės linkę tikėti stebuklais ir pažadais, jog suvartojus tablečių ar arbatos pakuotę visi negalavimai dings lyg burtų lazdele mostelėjus, įvairiausi papildai iškart tapo populiarūs. Kilus biologiškai aktyvių papildų ažiotažui, sukčiams atsivėrė plačios erdvės veiklai: prisiminkime kad ir gerai visiems žinomą "Herbalife" - stebuklingą lieknėjimo priemonę, kuri, kaip vėliau paaiškėjo, turėjo nemažą šalutinio poveikio "kraitį". Dabar tokia istorija vargu ar galėtų pasikartoti: per dešimtmetį gerokai pakilo biologiškai aktyvių papildų kontrolės lygis. Svarbu tik mūsų tėvynainius išmokyti tinkamai vartoti šiuos preparatus.
"Juk tai tik žolė"
23 metų Marija artėjant atostogų metui nusprendė šiek tiek sulieknėti. Laikytis dietos ar pradėti sportuoti jos netraukė, todėl Marija drąsiai peržengė artimiausios vaistinės duris - nusipirkti spec. preparatų, kurie, jos nuomone, per keletą savaičių padės be vargo atsikratyti nereikalingų kilogramų. Iš didelės biologiškai aktyvių preparatų gausos ji išsirinko ryškiausią pakuotę, kurios etiketė žadėjo "pastebimą rezultatą per dvi savaites". Nusprendusi, jog dvi savaitės - per ilgas laiko tarpas, mergina nusprendė padvigubinti rekomenduojamą paros normą. "Koks skirtumas, juk tai - tik žolė". Po mėnesio Marija gulėjo ne saulėtame paplūdimyje, o ligoninės lovoje: stiprų organizmo apnuodijimą gydytojai "įveikė" gana greitai, tačiau netikėtai prasidėję širdies permušimai jiems kėlė rūpesčių. Ir toks atvejis, kaip Marijos, toli gražu ne vienintelis.
Pasak specialistų, žmonės dažnai nepaiso vaistų vartojimo taisyklių, o ką jau kalbėti apie biologiškai aktyvius preparatus. O neteisingas ir nekontroliuojamas panašių priemonių vartojimas gali turėti liūdnų pasekmių, pavyzdžiui, aritmija ar organizmo dehidratacija. Todėl prieš pradedant vartoti bet kokius medikamentus ar biologiškai aktyvius papildus, būtina pasikonsultuoti su gydytoju dietologu ar terapeutu ir griežtai laikytis nurodyto jų dozavimo. Priešingu atveju vietoj pagerėjimo galite sulaukti neigiamo poveikio.
Į banką - su receptu
Tačiau, pasirodo, net gydytojai ne visuomet verti pasitikėjimo: ne vienas jų irgi platina visokius papildus taip papildydami savo piniginę.
Atrodytų, anokią čia žalą gydytojas daro savo pacientui, skirdamas tą ar kitą papildą: blogiausiu atveju bus tiesiog neefektyvus. Tačiau esti mažiausiai trys priežastys kovoti su šiuo reiškiniu. Pirma - rekomenduoti ne tai, kas geriau, o ką gydytojui naudinga parduoti, - neetiška. Antra, siūlomas papildas gali kainuoti gana brangiai ir būti neefektyvus, t.y. pacientas, pasidavęs gydytojo įkalbinėjimui, paprasčiausiai išmes pinigus į balą. Ir trečia, vartodamas nenaudingus papildus ir tikėdamasis teigiamų rezultatų, žmogus negaus jam išties reikalingo gydymo. O kai liga įsisenėja, ją išgydyti žymiai sunkiau.
Tabletė nuo deficito
Papildų platintojai ir jų šalininkai teigia, kad jei biologiškai aktyvius preparatus vartosime griežtai laikydamiesi nurodymų ir instrukcijų, jie bus tik į naudą. "Biologiškai aktyvūs papildai duoda medžiagų, kurių trūksta daugumai žmonių, visų pirma dėl netinkamos mitybos, - sako platintojai. - Vitaminų ir mineralų trūkumas gali sukelti rimtus susirgimus. Biologiškai aktyvūs papildai tik paįvairina mūsų racioną ir panaikina šį deficitą".
Maisto papildai gali apsaugoti žmogaus organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Be to, ne paslaptis, jog kava, arbata, alkoholis ženkliai sumažina organizmo gebėjimą pasisavinti būtinus vitaminus ir mikroelementus. Viena cigaretė vitamino C kiekį organizme sumažina vidutiniškai 70 mg. Biologiškai aktyvūs papildai gali kompensuoti vitaminų ir mineralų trūkumą.
Specialistų nuomone, biologiškai aktyvūs papildai taip pat efektyvūs ligų profilaktikai, jie stiprina sveikatą ir padeda organizmui atsigauti po ilgalaikio gydymo kurso ar chirurginių operacijų. JAV ir Europoje biopapildai jau seniai tapę kasdienio raciono dalimi, juo vartoja maždaug 80 procentų žmonių. Mūsų šalyje šis rodiklis kol kas nėra labai didelis, tačiau po truputį auga.
Visagalė reklama
Visgi reikia prisiminti, jog biopapildai nėra vaistas, ir visos kalbos apie stebuklingus išgijimus jų pagalba - tik grubi reklaminė kampanija.
Daug papildų rekomenduojama valyti skrandžiui, žarnynui ar visam organizmui. O jų platintojai dažnai primena, jog tai - gera priemonė sulieknėti. Ko gero, tie lieknėjimui skirti papildai - perkamiausi. Tereikia tik mestelėti gerą reklamą. Norinčios (tai daugiausia moterys) sulieknėti graibstyte išgraibsto "stebuklingas" piliules, net gerai neįsigilinusios į jų sudėtį. Štai neseniai "panacėja" tapo Kinijoje pagamintos kapsulės "LiDa", atvežamos iš Rusijos. Efektas stulbinantis - per savaitę netenkama po 5 - 6 kilogramus. Tačiau niekur nerasite informacijos, jog šiuose papilduose yra sibutramino. Jis mažina maisto poreikį, didina sotumo jausmą, todėl mažėja kūno apimtys ir svoris. Tačiau tos kiniškos žolelės, iš kurių pagamintas papildas, veikia centrinę nervų sistemą (beje, sibutraminu atitinkamomis dozėmis ankščiau buvo gydomi kažkurie psichikos ligoniai), užtat pradėjus vartoti "LiDa" ima kamuoti nemiga, nerimas, norisi kažkur eiti, kažką daryti, svaigsta galva. Ir nors šis papildas buvo uždraustas pardavinėti vaistinėse, tačiau tokie pašaliniai veiksniai neišgąsdino stojusių į kovą už grožį - dabar jų įsigyjama turguje. Šiuo atveju reklama "stebuklingam" vaistui suveikia geriau, nei reklama sveikam gyvenimo būdui. Sakoma: mokomės tik iš savo klaidų, o ne iš svetimų. Deja, kartais būna per vėlu...
Pastaruoju metu biopapildų asortimentas gerokai prasiplėtė, reikalavimai jų registracijai sugriežtėjo. Nelegali maisto papildų apyvarta jau ne tokia aktuali kaip anksčiau, tačiau visiškai išstumti falsifikatus iš rinkos neįmanoma: šis verslas labai jau pelningas.