• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiek dar žudikai naudosis gailestingumu?

Žilvinas VIZGIRDA

Kiekvienos dienos policijos suvestinės įprastai prasideda pranešimais apie nužudymus. Pernai vien per sausio 1-ąją buvo nužudyti 6 žmonės. Atrodė, kad šių metų pradžia nebus tokia kruvina, tačiau daug išeiginių padarė savo. Šiuo metu "Akistatos" korespondentai net nespėja važinėti iš vienos žmogžudystės į kitą: greitai jau nebeliks rajonų, kur kas nors ko nors nenužudė.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl nenuostabu, kad vėl prakalbome apie tai, jog turėtų būti grąžinta mirties bausmė. Apie tai kalbama ne tik Lietuvoje. Daugelis Europos gyventojų yra už aukščiausiosios bausmės sugrąžinimą. Tai tikriausiai ir dėl to, kad nužudymų, ypač žiaurių, vis daugėja, ir dėl to, kad žudikas iš savo aukos atima visas teises, todėl ir pats turėtų prarasti visas teises.

REKLAMA

Paklusome Briuseliui

Atkūrus nepriklausomybę, mirties bausmės vykdymas 1996 metų liepos 25 dieną sustabdytas. Po 2 metų Konstitucinis Teismas pripažino, kad senojo Baudžiamojo kodekso 105-ajame straipsnyje numatyta mirties bausmė prieštarauja kai kuriems Konstitucijos straipsniams. Tačiau net Konstitucinio Teismo teisėjai neišdrįso pasakyti, kad mirties bausmės negalima taikyti už nužudymus ir žmonių naikinimą pagal tautinę, rasinę, religinę, socialinę ar politinę priklausomybę (buvęs BK 71 str.). Vis dėlto, 1998 metų gruodžio 21 dieną Seimas panaikino mirties bausmę. Nors privačiuose pokalbiuose ne vienas Seimo narys pasisako už mirties bausmę, tačiau privalome vykdyti Europos Sąjungos nurodymus. O ES - prieš mirties bausmę. Nors ir kai kurie ES šalių senbuvių gyventojai irgi prabyla apie mirties bausmės sugrąžinimą. Ypač po žiauresnių nužudymų, prie kurių vakariečiai nepripratę. Belgijoje įsiplieskus pedofilijos skandalui, prie teismo stovėjo tūkstančiai ir reikalavo mirties vaikų žudikams.

REKLAMA
REKLAMA

Lenkai - už mirties bausmę

Šiomis dienomis panašiai yra Lenkijoje. Dauguma lenkų norėtų mirties bausmės sugrąžinimo, nes mano, jog atėjo laikas užkirsti kelią siaubingoms tragedijoms - tokioms kaip visą šalį sukrėtusi septynmetės Gražinos mirtis. Ją seksualiai pasinaudojęs žiauriai nužudė kaimynas. Visuomenės nuomonės apklausa parodė, jog net 60 proc. lenkų norėtų, kad šalyje būtų įvesta mirties bausmė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak apklausos dalyvių, 25 metai kalėjimo arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos yra per mažos bausmės žiauriausiems nusikaltėliams, nes neretai jie iš įkalinimo įstaigos išeina pirma laiko. Be to, bausmę jie atlieka patogiose kamerose su televizoriais, turi kompiuterius ir kalėdami net sugeba mokytis aukštosiose mokyklose. Tokios prabangos negali sau leisti ne vienas sąžiningai dirbantis. Kaliniams nereikia sukti galvos, iš kur gauti pinigų drabužiams ar maistui, o išėję į laisvę jie dažniausiai vėl nusikalsta. Apie mirties sugrąžinimą prakalbo ir Lenkijos teisingumo ministras Zbignievas Žiobras. Šioje šalyje mirties bausmės nevykdomos nuo 1988 metų. Lenkijos baudžiamajame kodekse mirties bausmė yra pakeista įkalinimu iki gyvos galvos.

REKLAMA

Pasityčiojimas iš aukų artimųjų

Lietuvoje mirties bausmė panaikinta irgi ne pirmą kartą. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, 1920-aisiais iš pradžių mirties bausmės vykdymas buvo sustabdytas, po to tokia bausmė iš viso panaikinta, bet vėliau sugrąžinta ir galiojo iki rusų atėjimo. Sovietų Sąjunga 1947-aisiais irgi panaikino mirties bausmę, bet tik 3 metams. Nuo 1950-ųjų mirties bausmė buvo sugrąžinta.

REKLAMA

Galima sakyti, kad bausmė iki gyvos galvos yra tikras pasityčiojimas iš aukos artimųjų. Per mokesčius ne kas kitas, o aukos artimieji išlaiko žudiką. Jam suteiktos ypatingos privilegijuotos teisės, nes nuteistasis iki gyvos galvos gali daryti, ką tik nori - griežtesnės bausmės jam nebus. O švelnesnė - gali. Pagal dabar Lietuvoje galiojančius įstatymus bausmė iki gyvos galvos po 25 metų gali būti sutrumpinama. Bausmių vykdymo kodekse įtvirtinta dar viena nuostata - pirmuosius 10 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės atlikę kalėjime, nuteistieji gali būti perkelti į pataisos namus tęsti bausmės atlikimą. Būtina nuteistųjų perkėlimo sąlyga - jų elgesys kalėjime. Tokie nuteistieji dabar gyvena Pravieniškių 2-uosiuose pataisos namuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apšviestas Koliziejus

Kalbėdami už mirties bausmę, negalime neišklausyti ir tokios bausmės priešininkų. Šiuo metu jie irgi suaktyvėję po to, kai mirties bausmė buvo įvykdyta Sadamui Huseinui. Romoje mirties bausmės priešininkai apšvietė Koliziejų. Senovėje jame vykdavo žiaurios gladiatorių kovos, jis buvo lyg persekiojimo ir prievartos simbolis. Dabar Koliziejus tapo taikos ir susitaikymo simboliu. Nuo 1999 metų ši Romos arena apšviečiama kiekvieną kartą, kai kur nors pasaulyje mirties bausmės vykdymas sustabdomas ar atidedamas. Šį kartą Koliziejų nuspręsta apšviesti protestuojant prieš mirties įvykdymą buvusiam žiauriam diktatoriui.

REKLAMA

Maždaug pusė pasaulio valstybių netaiko mirties bausmės. Kinija, Iranas, JAV ir Vietnamas sudaro daugiausia mirties bausmių įvykdančių šalių ketvertuką. Joms tenka daugiau nei 80 procentų pasaulyje įvykdomų mirties bausmių. 2008 metais Kinijoje vyks Olimpinės žaidynės. Dabar visi kovotojai prieš mirties bausmę vienijasi ir iškėlę šūkį "Kartu prieš mirties bausmę" bando įtikinti Kinijos ir kitų šalių vyriausybes, kad verta atsisakyti valstybės sankcionuotų žudynių. Tačiau Kinijos valdžia labai aiškiai pasakė, kad jai svarbiau kova su sunkiais nusikaltimais ir tol, kol nesumažės nusikalstamumas, mirties bausmės ji neatšauks.

REKLAMA

JAV jau įvykdyta pirmoji šiais metais mirties basumė. 38 metų K.Hamiltonui Oklahomos valstijoje suleista mirtina nuodų injeksija. Iš viso šiemet JAV planuojama 30 ezekucijų. Pernai JAV mirties bausmė įvykdyta 53 asmenims.

Mirties bausmės priešininkai sako, kad kalinimas iki gyvos galvos ne mažiau veiksmingesnis negu mirtis. Dar vienas argumentas - teisėsauga gali suklysti ir nužudyti nekaltą. Tačiau bent jau Lietuvoje po egzekucijos dar nė karto nebuvo įrodytas kieno nors nekaltumas. Bausmės priešininkai sako, kad gyvybę žmogui dovanoja aukštesnės jėgos, todėl žmogus esą neturintis teisės jos sąmoningai atimti. Nusikaltėliai tokiu atveju tampa pranašesni už kitus, nes jie dažnai žudo sąmoningai. Tarkime, girti konflikto metu išsibadė peiliais - taip, viskas vyko atsitiktinai. Betgi kiek žmogžudžių žudo už pinigus? Arba kad ir Panevėžio "tulpinių" ar Klaipėdos "gaidjurginių" vadai - jie žudė net savo gaujos narius, norėdami įbauginti kitus ar paprasčiausiai paslėpti pėdsakus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų