• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiaulienos gabalas, įdarytas telefonu

Irena ZUBRICKIENĖ

Žinant, kiek daug draudžiamų daiktų pastaraisiais metais mėginama perduoti "zonoje" įkalintiems nuteistiesiems ir kokie kūrybingi yra tų siuntų ruošėjai laisvėje, peršasi mintis, kad nuteistuosius taip "šildantys" asmenys tiesiog tyčiojasi iš įkalinimo įstaigų darbuotojų ir nuolat tikrina jų budrumą bei pastabumą. Mobilieji telefonai, psichotropinės bei narkotinės medžiagos taip gudriai slepiamos perduodamuose daiktuose, kad ši nusikalstama veika primena neribotos fantazijos ir išmoningos kūrybos varžytuves.

REKLAMA
REKLAMA

Pasinaudota permainų laikotarpiu

Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos skelbiamos statistikos duomenimis, praėjusiais metais daugiausia mobiliųjų telefonų, kuriuos nuteistiesiems bandė perduoti laisvėje esantys jų "rėmėjai", paimta Marijampolės, Vilniaus 2-uosiuose ir Alytaus pataisos namuose (PN) bei Šiaulių tardymo izoliatoriuje (TI) - per 100 (iš viso). Daugiausia narkotinių medžiagų siuntiniuose aptikta vėlgi tuose pačiuose ir dar Pravieniškių 2-uosiuose PN (iš viso - per 300 gramų). Stipriai veikiantys medikamentai, kurių laukė ir nesulaukė nuteistieji, labiausiai "strigo" taip pat Marijampolės, Alytaus PN bei Šiaulių TI (iš viso paimta per 100 gramų). Turimus pernykščius duomenis lyginant su ankstesniųjų metų, pastebimas ženklus draudžiamų daiktų į "zoną" antplūdis. Bene labiausiai "juodosios" statistikos eilutėse "linksniuojamų" Marijampolės PN direktoriaus Marko Tokarevo teigimu, minėti rodikliai liūdina tik todėl, kad jie apskritai yra.

REKLAMA

- O kad mūsų įstaiga šioje statistikoje neretai pirmauja, reikia vertinti objektyviai, - sakė M. Tokarevas. - Visų pirma, Marijampolėje bausmę atlieka patyrę, ne pirmą kartą nuteisti, ilgam už grotų patekę vyrai. Antra, šie pataisos namai yra vieni iš gausiausių - šiuo metu čia kali apie 1 100 nuteistųjų (kai kur juk - tik po kelis šimtus). Didžiulė "zonos" teritorija patogi nusikalstamai veikai. Nors amnestija ir naujieji įstatymai, įsigalioję pernai gegužę, labai sumažino nuteistųjų skaičių, tačiau išėjo juk geresnieji, paklusnesnieji, o ne atvirkščiai. O trečia, jeigu daug sulaikome draudžiamų daiktų, mėgintų perduoti siuntiniais, vadinasi, reikia daryti išvadą, jog nuteistiesiems nebetalkina ir nesileidžia jų sugundomi įstaigos darbuotojai. Ir tai mane džiugina.

REKLAMA
REKLAMA

Marijampolės PN Vidaus tyrimų tarnybos (VTT) viršininkas Gediminas Račius, paklaustas, dėl ko pernai staiga padaugėjo bandymų perduoti nuteistiesiems draudžiamų daiktų, paaiškino, kad tai labiausiai lėmė pavasarį įdiegta darbo įkalinimo įstaigose naujovė - PN pradėjo saugoti pačių įstaigų darbuotojai, pakeitę iki tol "zoną" saugojusius Vidaus reikalų ministerijos Vidaus tarnybos 1-ojo pulko karius. Perimdami apsaugą naujokai ne iš karto galėjo stoti tarnybon su ginklu rankose, todėl šį darbą pradėjo iki tol kolonijos prižiūrėtojais dirbę vyrai. Šių vietoje darbavosi būsimieji apsaugininkai. Jie buvo nepatyrę, todėl nuteistieji greitai perdavė žinią į laisvę ir prasidėjo naujųjų prižiūrėtojų "bandymai". Galima nuspėti, kad kai kuriems "bandytojams" pasisekė, todėl jie bando ir toliau. Žodžiu, ir perdavėjai įgavo patirties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stebinanti slaptaviečių įvairovė

Asmenys, laisvėje ruošiantys slaptavietes draudžiamiems daiktams perduoti siuntiniuose, yra labai kūrybingi. Tai pirmieji įvertina prižiūrėtojai. Marijampolės PN šį darbą atlieka keturi asmenys. Jie tikrina nuteistuosius, ką tik išėjusius po pasimatymo su artimaisiais, taip pat ir siuntinius, pargabentus iš pašto ar atneštus pasimatyti atėjusių žmonių. Šiokiomis dienomis prižiūrėtojai dirba neskubėdami, todėl iššniukštinėja kiekvieną perduodamo daikto siūlę, kiekvieną detalę, apžiūri visus sudūrimus ir klijavimus. Sunkiausia - švenčių dienomis. Štai prieš Kalėdas ir Naujuosius metus į Marijampolės "zoną" atkeliauja po pusantros dvi tonas (!) siuntinių nuteistiesiems. Keturiems prižiūrėtojams tai būtų nepakeliamas krūvis, todėl skiriama pagalbininkų.

REKLAMA

Daugiausia draudžiamų daiktų aptinkama maisto produktuose. Uždrausti medikamentai ir narkotinės medžiagos slapstomos konservuose, mėsos gaminiuose, graikiniuose riešutuose, kopūstų galvose, morkose, pomidoruose, apelsinuose, arbatoje. Neseniai Šiaulių TI laikinam gyventojui skirtas mobilusis telefonas buvo įdėtas į... dar šiltos keptos kiaulienos gabalą, įpakuotą į sandarų kepimo maišelį. Slaptavietėmis tampa ir siuntiniuose supakuoti buities reikmenys, apavas. Kovo pradžioje kvaišalais "įdarytų" ilgaaulių batų sulaukė Panevėžio PN bausmę atliekanti panevėžietė. Moteriai perduodamų batų vieno kulno ertmėje buvo rasta supakuotų 30 tablečių. Beje, iki šiol Panevėžio PN tai buvo labai retas reiškinys. Prieš kelias dienas panevėžiečių pavyzdžiu pasekė ir Marijampolės PN kalinčiojo artimieji - jie bandė saviškį pamaloninti kvaišalais, paslėptais šlepetės puspadyje. Siuntinius apžiūrinėjantys darbuotojai jau niekuo nesistebi - slaptaviete galima paversti bet kurį daiktą. Didelę darbo patirtį turintis Marijampolės PN direktoriaus pavaduotojas Zenonas Kunca vis dėlto prisipažino labiausiai nustebęs, kai draudžiamų daiktų buvo aptikta nedideliame skutimosi putų flakonėlyje.

REKLAMA

- Nors siuntų ruošėjai gudrūs ir išmoningi, mūsų prižiūrėtojai taip pat ne iš kelmo spirti, - džiaugėsi Z. Kunca. - Jie pergudrauja fantazijos nestokojančius "auksarankius". Neretai užtenka tik paklausti siuntinį atnešusio asmens, ar jame nėra draudžiamų daiktų, ir žmogų išduoda akimirksniu pasikeitusi veido spalva, lakstantis žvilgsnis, drebančios rankos, apie ką iki tol žmogus net nebuvo pagalvojęs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalėjimų departamento atstovas spaudai Gintautas Stalnionis užsiminė, kad Marijampolės PN dirba vienas prižiūrėtojas, kurio unikalius sugebėjimus net sunku paaiškinti - esą jis pirštų pagalvėlėmis jaučia, kad į daiktą įmontuotas svetimkūnis!

Nuodija net motinos ir žmonos

PN darbuotojams labiausiai nesuvokiama, kaip gali ryžtis kvaišalais nuodyti nuteistuosius jų motinos, žmonos, sugyventinės. Šioms moterims nuteistieji mėgsta skųstis, esą "zonoje" jiems labai blogai, prašo pinigų ir draudžiamų daiktų, kuriuos tikina parduosiantys. Anot Marijampolės PN direktoriaus M. Tokarevo, tik viena kita moteris atvyksta pasikalbėti su įstaigos darbuotojais, kad sužinotų tikrąją padėtį. Paprastai dauguma artimųjų kreipiasi tik tada, kai padėti jau negalima. Ypač tai aktualu nuteistųjų savižudybių atvejais - tada kaltinami visi, tik ne savižudis ir jo artimieji. O visos problemos už grotų, kaip įsitikinęs M. Tokarevas, dažniausiai prasideda nuo artimųjų sutikimo nelegaliai perduoti draudžiamų daiktų.

REKLAMA

Jau šiais metais tokią "paslaugą" sūnui, kalinčiam Alytaus PN, padarė kaunietė Romualda I. (64 m.). Garbaus amžiaus moteris sūnui Gintautui jo 40-mečio proga bandė perduoti 10 gramų amfetamino (psichotropinės medžiagos), paslėpto cigarečių "Prima" filtruose. Simno (Alytaus r.) gyventoja Rima K. (48 m.) taip pat Alytuje kalinčiam sūnui Rolandui (30 m.) ketino perduoti mobilųjį telefoną, kurį slėpė rankinėje. Moteris išsidavė, nes labai sutriko vos išgirdusi prižiūrėtojo klausimą. Kartą Marijampolėje anūką lankydama jo močiutė net nualpo, kai pareigūnai pradėjo tyrinėti, kokie milteliai byra nuo atvežtų sausainių (įtarimai pasitvirtino).

REKLAMA

"Myli" nuteistuosius ir jų išrinktosios. Sausio pabaigoje vilnietė Gražina Ž. (40 m.), atvykusi į Alytaus PN aplankyti kalinčio vyro Algio Ž. (56 m.), ketino perduoti jam medicininį švirkštą ir telefono papildymo kortelę. Daiktus aptikus, moteris mylimojo nepamatė. Beje, ši vilnietė ir pernai buvo įtariama "pavaišinusi" vyrą - Algio tiesiojoje žarnoje po pasimatymo buvo rasta 12 gramų metamfetamino. To dar negana - Gražina savo intymiausiose vietose lauktuvių (švirkštą ir šešias adatas) vyrui nešė ir 2002-ųjų rudenį. Igliaukos miestelio (Marijampolės sav.) gyventoja Kristina Š. (26 m.), Alytaus PN lankydama nuteistą bendraamžį sutuoktinį Žydrūną Š., bandė padaryti gudriau - atvykdama atsivežė tik miltų, o sausainius įstaigos viešbutėlyje iškepė jau su tablečių "įdaru". Kaunietė Marina B. (24 m.) pasinaudojo... vestuvėmis: atvykusi į Marijampolės PN tuoktis su elektrėniškiu Andrejumi B. (26 m.) nuotaka po santuokos įregistravimo slapta jam "padovanojo" 6 ampules hormoninio preparato. Beje, ši pora tuokėsi jau antrą kartą, nes labai norėjo pasimatymų, kurie neigiamo elgesio vyrui buvo uždrausti. Bene labiausiai Marijampolės PN pareigūnai stebėjosi, kai švirkštas ir 20 gramų kvaišalų buvo aptikta... kūdikio sauskelnėse. Tokią dovaną praėjusių metų rudenį savo draugui Mariui K. (22 m.) paruošė kaunietė Lina G. (19 m.), į pasimatymą atsigabenusi ir pusantrų metukų savo kūdikį Eriką. Skaudžiausia, kad moteris rūpinosi tik draugu, o sūneliui net nebuvo pasiruošusi maisto, todėl išalkusiam mažyliui gardėsių parūpino PN darbuotojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dauguma nusikaltimų - "tamsūs"

Kol į "zoną" vis bandoma perduoti draudžiamų daiktų, PN darbuotojams lieka tik apgailestauti, kad dauguma asmenų, pasišovusių "sušildyti" nuteistąjį kvaišalais, alkoholiu ar mobiliaisiais telefonais, lieka neišaiškinti. Štai Marijampolės PN pernai buvo pradėtas 21 ikiteisminis tyrimas dėl įvairių negerovių "zonoje", tačiau į teismą buvo perduota tik viena baudžiamoji byla, nes kitos arba buvo nutrauktos, arba iki šiol "tamsios". Nuteistasis, kurio vardu atkeliauja siuntinys, paprastai tikina nepažįstąs siuntėjo ir prisipažįsta turėjęs gautą siuntinį perduoti kitam kaliniui, kurio esą irgi nepažįstąs. Adresatas dažniausiai paaiškina tik leidęs pasinaudoti jo pavarde už pažadėtą atlygį - penkis pakelius cigarečių. Šios paslaugos dažniausiai prašoma socialiai ir materialiai apleistų, nelankomų nuteistųjų, kuriems minėtas kiekis cigarečių - didžiulė prabanga. Tokiems pavardės "pardavinėtojams" baudžiamoji atsakomybė negresia.

REKLAMA

Kalbinti pareigūnai užsiminė, kad labai daug sunkumų turi ir dėl galimybės detaliai apžiūrėti asmens, atvykusio į pasimatymą su nuteistuoju, kūną. Patirtis sako, kad kūno slėptuvėmis (dažniausiai - pačios intymiausios vietos, apatiniai drabužiai) naudojasi vis daugiau kalinių "geradarių". PN darbuotojai atvykusiojo kūną įdėmiai apžiūri tik tuomet, kai yra 100 procentų įsitikinę (gavę informacijos), kad tas asmuo neša draudžiamų daiktų (moteris apžiūrinėja moterys). Antraip rizikuotų būti apskųsti, "riebiai" apkalbėti ir gal net nubausti. (Nuteistojo, grįžtančio į "zoną" po pasimatymo, intymiąsias kūno ertmes visada apžiūri įstaigos medikas.)

REKLAMA

Dažniausiai neišaiškinti lieka ir vadinamieji permetimų per "zonos" tvorą (Marijampolės PN tvora tėra 6 metrų aukščio) organizatoriai bei vykdytojai. Kita problema - vadinamieji besargybiniai nuteistieji (Marijampolės PN tokių yra šeši), kurie turi teisę išeiti už "zonos" ribų. Nors jais pasitikima (tokį statusą gauna tik padoriausieji), tačiau vyrai surizikuoja, nes laisvėje - daug pagundų. Marijampolės PN direktoriaus M. Tokarevo teigimu, artimiausiuose planuose numatyta, kad "besargybiniai" nuteistieji nebesilankys "zonoje" - jie bus apgyvendinti patalpose, įrengtose prie šiapus tvoros esančio administracinio pastato. Taip jau yra ir Alytaus PN.

REKLAMA
REKLAMA

Vienintelė išeitis - uždrausti siuntinius

Lietuvoje esančių PN ir Kalėjimų departamento įvairiuose renginiuose jau bene ketverius metus nuolat kalbama apie būtinybę uždrausti siuntinių perdavimą nuteistiesiems, o atsidūrusiuosius anapus tvoros jų artimieji galėtų paremti tik pinigais (perlaidomis). Tuomet sumažėtų draudžiamų daiktų (aktualiausia - narkotinių medžiagų) srautas į "zoną". Problema būtų tik vadinamieji permetimai per tvorą (ji sprendžiama pasitelkus brangią techniką, įruošiant vis daugiau gaudyklių) ir galimybė nuteistajam gauti "dovanėlę" iš žmogaus, atvykusio į pasimatymą. Beje, užsienyje nebelikę ilgalaikių (kelias paras trunkančių) pasimatymų - nuteistieji su artimaisiais bendrauja dažnai, bet trumpai. Akylai stebimi jie neturi galimybių perduoti ką nors uždrausta. Lietuvoje ilgalaikiai pasimatymai trunka ik dviejų parų - į juos artimieji atvyksta su šešiais ar septyniais krepšiais, kuriuos iššniukštinėti nėra lengva.

Siuntinių uždraudimas - ne vienoje Europos šalyje jau įdiegta ir pasiteisinusi praktika (nuo pernai taip gyvena ir Estijos kaliniai). Tiesa, pereinamuoju laikotarpiu galimi nuteistųjų maištai ir riaušės, nes kalintieji įrodinės, kad ne kiekviena šeima gali juos paremti pinigais, kai tuo tarpu turi puikią galimybę pristatyti pačių užaugintų kiaulių mėsos gaminių ar savo daržo gėrybių. Tačiau, kaip "Akistatai išsakė Kalėjimų departamento vadovų nuomonę šios institucijos spaudos atstovas Gintautas Stalnionis, socialinis problemos atspalvis nėra pats svarbiausias - maištautojai pamažu nutiltų, kaip paprastai būna įdiegiant naujoves. Anot G. Stalnionio, Kalėjimų departamentas jau pasirengęs uždrausti siuntinius (pagerintas maitinimas nuteistiesiems, "zonose" yra parduotuvės, kuriose nebėra nei prekių asortimento, nei jų kainų problemų), tačiau vis dar laukiama šalies įstatymų leidėjų "palaiminimo". Tiesa, uždraudus siuntinius nuteistiesiems, reikėtų taisyti tik pernai įsigaliojusį naująjį Bausmių vykdymo kodeksą, kuriame atskiroms nuteistųjų grupėms (pagal elgesį) numatytos atskiros galimybės gauti siuntinius. Visa tai reikėtų keisti - tai reikalauja ir laiko, ir dėmesio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų