Anądien nusprendžiau pasidomėti lietuviškomis nekilnojamojo turto kainomis. Ilgai internete braidžiau po penkiaženkles ir šešiaženkles sumas litais, besigiriančias šarvuotomis durimis ar plastikiniais langais už ne daugiau kaip porą tūkstančių. Taip pat po deficitinius naujos statybos butus su betonine apdaila, kol nusprendžiau rasti ką nors labai brangaus.
Pavyzdžiui, už MILIJONĄ. (Ir ne litų – šiais išprotėjusių kainų laikais už tiek – tik paprasti butai.) Mano „gūglė.lt“ netrukus rado kelis labai įdomius variantus, kuriuos čia ir aptarsiu.
Pirmas pretendentas – 1 086 075 eurų vertės butas su daline apdaila Basanavičiaus gatvėje, Vilniuje. Skelbimas: http://www.domoplius.lt/.
Antras pretendentas – 1 115 521 eurų vertės Chateau Hoekweg („chateau“ – liet. pilis), netoli Battel kaimelio, tarp Briuselio ir Antverpeno. Tiesa, ji turi net vardą – „Hof ter Linden“. Skelbimas: http://www.castles-for-sale.com/sale/Belgium2/index.htm.
Taigi kova prasideda. Butas statytas 2005 m., pilis – apie 1880 m. Bute – 4 kambariai (arba 5 – priklauso nuo to, kurio agento skelbimą skaitysite) ir užimą visą paskutinį septintą aukštą. Pilis nenusileidžia – tai trijų aukštų pastatas, bet su rūsiu, gyvenama palėpe, o virš jos – dar viena mažutė palėpė. Be to, kieme stovi du XVI a. pastatai po 75 kv. m, taigi irgi susidarytų 7 aukštai. Iš viso – daugiau nei 10 kambarių. Butas modernus – turi asmeninį liftą, o pilis – dvi laiptines ir vyno rūsį. Tauro kalno pasididžiavimas – neįrengtas, todėl viskas išklota tik mielu, lietuviui jau pažįstamu betoniniu paviršiumi su gipsinėmis pertvaromis. Pilis čia lenkia – iš pagrindinių 10 kambarių kiekvienas turi: tapytas lubas, medžio panelių sienas, židinį (pabrėžiu – kiekvienas iš kambarių) ir dvigubo stiklo langus, o kiekvienas jų – bent 2 vitražus. Pro buto langus galbūt kažkur matosi Neris, Gedimino bokštas ir dangoraižių viršūnės. O pro pilies langus matosi nuosavas, sutvarkytas ir aptvertas 1 ha parkas. Išėjus iš buto į lauką – troleibuso stotelė. Iki pat Gedimino prospekto – mažiau nei 10 stotelių ir gabalėlis kelio. „Hof ter Linden“ iki troleibusų linijos toli – iki Briuselio ar Antverpeno –15 minučių greitkeliu. Už milijoną eurų Tauro kalno apartamentai siūlo net tris vietas požeminėje stovėjimo aikštelėje. Pilis – arba 20 vietų lauke, arba 2 vietas garažuose, šalia stovinčiuose dviejuose XVI a. namuose „personalui“.
Jūs sakysite, kad per pigu Belgijoje arba gal su pastatu kas nors negerai, arba kad čia kaina nerealiai per maža. Aš sakau, – gerai, žvilgterkime į kitus interneto klodus: o po kiek tikros PILYS! Prašom – puslapis http://www.provcevimmo.com/prestige/prest_4.htm siūlo pirkti įrengtą, tikrą XVI a. pilį už 1 070 000 eurų Prancūzijoje. Be rūsių, 400 kv. m arklidžių ir palėpių – bent 1000 kv. m gyvenamojo ploto. Iš viso – trys aukštai, 21 kambarys, o pastato kampuose po bokštą. Arba štai nemėgstantiems pilių pasiūlymas iš www.green-acres.com/properties/17foc-656t.htm – prabangus 400 kv. m namas už milijoną eurų ir 30 minučių iki Atlanto vandenyno.
Internete galima pastebėti, kad nekilnojamojo turto kainos Europoje – ne tokios ir didelės, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje namą galima nusipirkti jau nuo 500 000 litų, o už milijoną litų – gerą, tik miestelyje. Anglijos pilietybės galima prašytis jau pragyvenus 3 metus, o jų pensija „n“ kartų didesnė. O milijono litų neužteks plikam žemės gabalėliui Tarandėje ar Valakampiuose. Aš jau neklausiu, kokie kalnai matysis pro būsimo namo langus, kiek tas namas papildomai kainuos ar kokią vertę pasaulyje ši nuosavybė turės. Taigi, turint omeny verslo sąlygas Lietuvoje ir Anglijoje, orą (dabar, sausį, Londone +7 laipsniai Celsijaus), maisto, daiktų kokybę ir pačią politinę atmosferą valstybėje, nenuostabu, kad masiškai emigruojama iš šalies.
Kol Vilniuje toliau kyla būstų kainos ir vyksta spekuliacijos naujais butais ir žeme – Europoje visiškai ramu. Gausybė namų jau nuo 100 000 eurų, yra net su vaizdais į kalnus ar Viduržemio jūrą. O už milijoną eurų galima nusipirkti ir tikrą viduramžių pilį su kuorais.