Aurelija Žutautienė Kauno nusikaltėliams praėjusi savaitė, be jokios abejonės, tapo juodąja. Be trečiadienį ir ketvirtadienį sulaikytų, o vėliau dviem mėnesiams suimtų keturių įtariamųjų, kuriems pateikti kaltinimai narkotinių medžiagų bei padirbtų JAV dolerių įsigijimu, platinimu ir kontrabanda, Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos pareigūnai, padedami kolegų iš Kauno VPK Kriminalinės policijos ONTT Narkotikų kontrolės skyriaus, išaiškino net tris pogrindines narkotikų gamybos laboratorijas. Yra manoma, jog būtent šiose laboratorijose pagamintas "Ecstasy" tabletes E. Daktaras ir jo bendrininkai siuntė į Jungtines Amerikos Valstijas. Šią versiją bus galima patvirtinti arba paneigti atlikus ekspertizes.
Prie narkotikų "derėjo" ginklai bei sprogmenys
Kauno VPK Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos Narkotikų kontrolės skyriaus komisaras Darius Gervė "Akistatai" teigė, jog dvi išaiškintos sintetinių psichotropinių medžiagų gaminimo laboratorijos buvo įsikūrusios Kaune, viena - pakaunėje. Policijos departamento prie VRM atstovė spaudai D. Daunoravičiūtė patvirtino, jog per kratas vienoje iš šių laboratorijų rasta jau pagamintų apie 11 000 "Ecstasy" tablečių su įvairiais logotipais, metaliniai štampai logotipams gaminti, kitoje - narkotikų gaminimo įranga, atitinkanti geros universitetinės chemijos laboratorijos standartus (ji tilpo tik į krovininį automobilį). Taip pat rasta ir paimta 3 kilogramai jau pagamintos amfetamino, apie 1 kilogramą marihuanos, tikras ginklų sandėlis. Na, ir trečiojoje laboratorijoje, be įrangos, pareigūnai aptiko didelius kiekius prietaisų ir žaliavos, reikalingos gaminant sintetines narkotines medžiagas (daugybė įvairių kolbų, indų su įvairiais tirpalais, tačiau tuoj pat atsakyti, kokios tai medžiagos, tiesiog neįmanoma, tai paaiškės po tyrimo), 2 kilogramus pagaminto amfetamino, pistoletą... Visi šie "radiniai" bus kruopščiai ištirti. Pareigūnai aiškinasi, iš kur atsirado visa ši įranga, iš kokių dalių ji sukomplektuota ir t. t. Beje, 2000-aisiais išaiškinus narkotinių medžiagų gamybos laboratoriją buvo nustatyta, kad kai kurie jos įrengimai atkeliavę iš jau bankrutavusios Vilniaus "Žalgirio" gamyklos. Per kratas įtariamųjų namuose rasta daug įvairios literatūros apie cheminių laboratorijų įrengimą ir įvairūs narkotinių medžiagų žinynai. Policijos departamento atstovės duomenimis, visos aptiktos narkotikų laboratorijos, ginklai bei sprogmenys priklauso vienai iš labai gerai žinomų Kauno nusikalstamų grupuočių.
Reikia sugriauti sistemą iki pamatų
Kauno VPK ONTT Narkotikų kontrolės skyriaus komisaras D. Gervė patikino, jog minėtos laboratorijos buvo moderniai įrengtos, galima spėti, jog gamybos mastai galėjo būti gana dideli. Šio nusikalstamo pogrindinio ir didžiulę žalą atnešančio "verslo" išaiškinimas - tai ne vienerių metų įdirbio rezultatas. Pareigūnai rinko, kaupė ir analizavo informaciją. Norėjosi išaiškinti ne pavienius narkotinių medžiagų gamintojus ir platintojus, o atskleisti visą šio darbo sistemą, organizatorius, jų ryšius su kitomis nusikalstamomis grupuotėmis ir t. t. Pareigūnus (be abejo, ir visuomenę) džiugina darbo rezultatai tik tada, kuomet ta nusikalstama sistema sugriaunama iki pamatų, o ne nukertama viena jos šaknis...
Laboratorijos tapo mobilios
Po šių laboratorijų išaiškinimo iškart buvo sulaikyta nemažai asmenų, įtariamų organizavusių bei vykdžiusių narkotinių medžiagų gamybą bei jas platinusių stambiu mastu. Kol kas įtariamųjų pavardžių pareigūnai neįvardija. Komisaro D. Gervės teigimu, pagal turimus duomenis, Kaune bei jo apylinkėse sintetiniai narkotikai pradėti gaminti maždaug 1998 - 1999 metais. Tada jie buvo vežami daugiausia į Skandinavijos šalis ir JAV, nes Lietuvos rinka buvo per maža. Nuo 2000-ųjų sintetinių psichotropinių medžiagų gamybos laboratorijos tapo mobilios. Pagaminus partiją narkotinių medžiagų (paprastai po kelis kilogramus, daugiausia - iki 5 kilogramų), įrengimus galima greitai iškomplektuoti ir pergabenti į kitą vietą. Tokiu būdu nusikaltėliai galėjo lengviau mėtyti pėdas. Ši veikla - labai gerai organizuotos grupuotės asmenų darbas, kur kiekvienas narys tiksliai žino savo pareigas.
Šimtai operacijų, dešimtys bylų
2000-aisiais Kaune buvo išaiškintos net keturios narkotinių medžiagų gamybos laboratorijos (viena iš jų - itin didelio pajėgumo). Tada iš apyvartos buvo išimta maždaug 21 kilogramas pagaminto amfetamino. Praėjusiais metais išaiškintos dvi narkotikų gamybos laboratorijos. Šiemet Kauno apskrityje pareigūnams į rankas pateko net 13 kilogramų įvairių sintetinių psichotropinių medžiagų, neįskaičiuojant pastarųjų dienų "radinių". Vien pernai Kauno VPK ONTT Narkotikų kontrolės skyriaus pareigūnai surengė 15 slaptų operacijų, per kurias buvo sulaikyti 32 asmenys. Vėliau iškelta 21 baudžiamoji byla. Pernai Kauno policija iš viso sulaikė 115 asmenų (dėl narkotinių medžiagų įsigijimo, laikymo bei platinimo). Iškeltos 83 baudžiamosios bylos. Kai kurie asmenys jau nuteisti, kitos bylos nagrinėjamos teisme arba šis procesas dar vyks ateityje. Yra nuteistųjų, kuriems paskirtos laisvės atėmimo bausmės net iki 8 metų. Nepaisant to, situacija vis dar jaudina, Lietuvoje narkomanų ir narkotinių bei psichotropinių medžiagų platintojų vis daugėja.
Bausmės švelnės
Nuo gegužės 1-osios Lietuvoje įsigalės nauji Baudžiamasis ir Baudžiamojo proceso kodeksai. Iki šios datos už neteisėtą psichotropinių ar narkotinių medžiagų gaminimą, įsigijimą, laikymą, gabenimą ar siuntimą, padarytą pakartotinai asmens arba grupės iš anksto susitarusių asmenų, arba pavojingo recidyvisto, arba tų pačių medžiagų platinimą stambiu mastu (LR BK 232 str. su ženkleliu 1) buvo numatytas laisvės atėmimas nuo 8 iki 16 metų, o nuo gegužės 1 dienos atsakomybė už tokius pačius nusikaltimus sušvelnės nuo 5 iki 15 metų.