Po penkiolikos metų nepriklausomoje Lietuvoje, patriotizmu garsėjančiame Kaune, su sovietais kolaboravę asmenys jaučiasi visagaliai, o jų užnugarį palaiko teisėsauga. Tokia išvada peršasi, stebint Kauno miesto apylinkės teismo teisėjo Kęstučio Petkevičiaus darbą.
"Laikinoji sostinė" rašo, kad šiam, sovietiniais laikais buvusiam Kaišiadorių paukštyno Sovietų Sąjungos komunistų partijos (SSKP) organizacijos sekretoriui, Nepriklausomos Lietuvos valdžia suteikė teisę lemti žmonių likimus, tačiau teisėjas, užuot nusišalinęs nuo bylos, suskubo tenkinti buvusio Kauno SSKP pirmojo sekretoriaus Rimvydo Tvarijono ieškinį "Laikinosios sostinės" žurnalistui Arūnui Dambrauskui, pavadinusiam buvusį "burokevičininką" kolaborantu.
Nešališku privalančio būti teisėjo laikysena pašiurpino ir teismo procese liudytojais dalyvavusius žinomus politikus Stanislovą Buškevičių bei Klemensą Rimšelį.
Nepriklausomybės priešams šiandien Kaune nuolaidžiaujama ne tik teisme, juos imasi globoti ir miesto valdžia.
Stebina štai kas: A. Garbaravičiaus vadovaujamos merijos duris šiandien drąsiai varsto ir tie, nuo kurių Kauno miesto savivaldybė prieš 15 metų buvo užsibarikadavusi. "Laikinosios sostinės" žurnalistai tuo įsitikino, kai išspausdino publikaciją "Kolaborantas varsto merijos duris".
Straipsnyje aprašytas buvęs Maskvai pavaldus SSKP padalinio Kaune pirmasis sekretorius R. Tvarijonas staiga ėmė tvirtinti, esą neturėjęs nieko bendra su Lietuvos nepriklausomybei priešiškomis jėgomis. Negana to, jis kreipėsi į Kauno miesto apylinkės teismą.
Imta reikalauti ne tik paneigti kolaboravimo faktą, bet ir sumokėti 100 tūkst. litų už tai, kad buvęs M. Burokevičiaus bendražygis pavadintas kolaborantu.
"Paneigti, kad R. Tvarijonas, buvęs LKP SSKP Kauno skyriaus pirmasis sekretorius, nekolaboravo, būtų tas pat, kas teigti, jog medis nėra medis, mėnulis nėra mėnulis", - neslėpdamas nuostabos kalbėjo apie R. Tvarijono kolaboravimą liudijantis buvęs Seimo narys Stanislovas Buškevičius, aktyvus to meto politinių įvykių dalyvis.
Teismo proceso tikslas, kurio siekė du buvę SSKP sekretoriai, - pripažinti žurnalistą nusikaltėliu ir priversti jį sumokėti buvusiam "burokevičininkui" 100 tūkst. litų. Bylą nagrinėjantis buvęs SSKP sekretorius K. Petkevičius pareiškė: "Teismas laiko, kad priklausymas LKP SSKP negali būti traktuojamas kaip kolaboravimas".
"Kai teisėjas manęs, kaip liudytojo, pabrėžtinai klausė, ar buvo tuo metu Kaune okupacinė valdžia, pasijutau kaip absurdo spektaklyje. Man, kaip tuometinės miesto valdžios atstovui, 1990-1991 metais su okupacine valdžia tekdavo susidurti nuolat. Buvo grasinimų sušaudyti. R. Tvarijonas buvo Maskvos statytinis.
Tai žinojo daugelis, kas aktyviai dalyvavo tuometiniame Kauno politiniame gyvenime. R. Tvarijono siekis paneigti tai, kas akivaizdu, atrodo absurdiškai. Tačiau pamatęs, kaip vyksta teismo posėdis, supratau, kad šioje institucijoje absurdas gali būti pateikiamas kaip norma", - sakė teisme liudijęs buvęs Kauno miesto tarybos prezidiumo sekretorius K. Rimšelis.
Tačiau liudytojų pasakojimams ir pateiktiems įrodymams teisėjas K. Petkevičius liko kurčias. Įdomu, kaip Aukščiausiojo Teismo pirmininkas įvertins V. Petkevičiaus akibrokštą?