• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas bus, kai sukryžminsim ežį su gyvate?

Parduotuvėse pasirodė genetiškai modifikuoto aliejaus, margarino bei kitokių produktų. Ar jie nepavojingi žmogui? Ką reiškia raidė "E" ir visokie skaičiai produktų etiketėse?

REKLAMA
REKLAMA

V. Trečiakauskas

Pakruojo raj.

Taip jau atsitiko, kad prieš metus, pavasarį sodinant bulves, mano draugui Juozui pritrūko sėklos. Lygiai krepšio, kad būtų užsodintas laukas. Tą krepšį sūnus surado virtuvėje. "Nevarkit, tos bulvės neaugs. Jos ar tai olandiškos, ar belgiškos - pirktos valgymui, - suniekino vyrą ir sūnų Jovita. Tačiau vyrai nusprendė užsiauginti importinių bulvių. Pasodino jas ežių gale, pasižymėjo, kad atmintų, kur augs užsienietiška produkcija.

REKLAMA

Bet į tas atžymas nereikėjo nė žiūrėti. Užsienietiškos bulvės skyrėsi jau iš pat pavasario. Jos sudygo visos kaip viena, lapai buvo stambūs, tamsiai žali. Keisčiausia, kai į bulves įsisuko kolorado vabalai: lietuviški bulvienojai buvo apkramtyti, o ant importinių nenutūpė nė vienas kenkėjas. Vėliau mūsiškių dalis ir supuvo, o importinės buvo atsparios drėgmei. Ir užaugo visos kaip viena - vos į ranką paimsi.

REKLAMA
REKLAMA

Tas bulves prisiminiau tada, kai ėmiau domėtis genetiškai modifikuotais produktais. Negaliu kategoriškai tvirtinti, bet ar tos bulvės nebuvo iš genetiškai modifikuotų kategorijos. Nes tokių produktų, žiūrėk, vis daugiau pasirodo parduotuvių lentynose. Oficialiai skelbiama, kad modifikavimo būdu sukurti produktai yra ištirti, saugūs ir nekenkia žmogaus organizmui, todėl juos galime drąsiai naudoti. Tačiau tokių produktų priešininkai teigia, kad nėra ištirtas ilgalaikis šio maisto poveikis žmogaus organizmui, neaiškus ir poveikis kitoms kartoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Genetiškai modifikuotų produktų daugiausia Amerikoje. Europos Sąjunga juos įsileidžia nenoriai, tačiau kuo daugiau visokių keistenybių sukuria amerikiečiai, tuo daugiau jų atvežama ir per Atlantą. Kokie tie genetiškai modifikuoti produktai ir koks tikslas juos gaminti? Čia panašiai kaip tas anekdotiškas klausimas: kas bus, jei sukryžminsime ežį su gyvate? Spygliuota viela. O jei į arbūzą įvesime tarakono geną? Tada, tik prapjovus arbūzą, jo sėklos išsibėgios kaip tarakonai. Juokai juokais, bet mokslininkai išbando įvairiausias kombinacijas. Jei į pomidorus įvesime ryklio geną, tai jie ir liks pomidorais, ir nesikandžios, bet įgaus kitą, ūkininkams labai patogią savybę. Tokie pomidorai (esant kambario temperatūrai) išbūna pusę metų ir nesugenda. Izraelyje ėmė auginti kvadrato formos pomidorus, o Japonijoje - tokios pat formos arbūzus. Vien dėl to, kad daug patogiau sandėliuoti.

REKLAMA

Arba bananai. Nulupkite normaliam bananui žievę - jie kaip mat pajuoduos. Amerikietiški, genetiškai modifikuoti bananai kambaryje gali išbūti net pusę metų. Valgyk kada panorėjęs - nei supuvęs, nei pasenęs. Užtat firmos ir suinteresuotos kuo daugiau auginti tokių produktų. Privačios JAV firmos augina lašišas milžines. Buvo paveiktas jų augimo genas. Dabar belieka tik rieškutėmis pinigus žerti. Aišku, įtikinėjama, kad tokios žuvys tikrai žmogui nekenkia, tačiau ar tai neatves į kokią nors ir žmogaus genų mutaciją, šimtu procentų niekas negali garantuoti. Nes siekdami didelių derlių mokslininkai į augalus įveda ne tik kitų augalų, bet ir bakterijų, gyvulių ir net žmonių genus. Anglų spauda rašė, kad tai ne normalaus žmogaus, o Frankenšteino maistas. Ilgiau pavalgęs tokio maisto, žmogus išsigims. Agresyviai elgiasi ir patys modifikuoti augalai, gyvūnai. Štai ir ta pati didžiulė lašiša, paleista tarp normalių žuvų, elgiasi agresyviai. "Greenpeace" specialistai nustatė, kad nutūpę ant genetiškai modifikuotų kukurūzų žūsta ne tik vabzdžiai-kenkėjai, bet ir visai kukurūzams nekenksmingi drugeliai. Mokslininkas iš Škotijos A. Puštai nustatė, kad žiurkės, kurios ilgą laiką buvo šeriamos modifikuotomis bulvėmis, tapo neatsparios kai kuriems antibiotikams.

REKLAMA

Su tokiais produktais bus galima ir gydytis. Škotijoje, tame institute, kur pirmą kartą pasaulyje buvo klonuota avelė Doli, išauginta višta Britni, kuri deda kiaušinius, gydančius vėžį. Priešvėžinis proteinas, esantis kiaušinio baltyme, pažeidžia vėžio ląsteles.

Po tokių argumentų belieka tapti genetiškai modifikuotų produktų šalininku ir važiuoti į JAV, kad jų prisivalgytum. Bet paradoksas, nesutikau nė vieno grįžusio iš už okeano, kuris girtų tenykštį maistą. Visi pasigenda natūralaus lietuviško, dar genetiškai neapdoroto. Tempia amerikiečiai krepšius sveiko maisto, kuriame nėra riebalų, kur subalansuotas angliavandenių ir baltymų kiekis, šlamščia jį ir nė kiek ne sveikesni už mus. Valgydami taip paruoštą maistą, jie turėtų būti ploni kaip smilgos, o dabar - patys storiausi pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar, kai jau patys negalime nieko spręsti, o klausome tik Briuselio, tai ir to modifikuoto maisto gausime vis daugiau. Šiuo metu oficialiai mūsų šalyje prekiaujama modifikuotu 18 pavadinimų aliejumi: "Brolio", "Lankų", "Sodžiaus", "Tėviškės", "Augalinis aliejus", "Kolumbo", "Maxima", "Dolores", "Perla", "Karolina", "Optimos linija", "Aukselis", "Žemaičio", "Saulutė", "Omili", "Vitela", "Hulor". "Oilio", ir 6 pavadinimų margarinu - "Optima linija", "Aukselis", "Lisette", "Aime", "Osrini" ir "Extra". Toks aliejus ir margarinas naudojamas kulinarijoje, konditerijoje. Jei produkto sudėtyje yra daugiau kaip 0,9 procento modifikuotos medžiagos, tada produktas ženklinamas. Paėmę aliejaus butelį ir atidžiai apžiūrėję, rasite užrašą: "Sojų aliejus, pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių". Jei užrašą perskaitėte ir jums modifikuotas produktas netinka, ieškokite kito. Blogiausia, kad tie užrašai tokie maži, kad be padidinamojo stiklo vargu ar perskaitysite.

REKLAMA

Dažnai nuėję į parduotuves mes apžiūrime perkamus produktus ir renkamės tokius, kurių etiketėje mažiau "E" raidžių ir skaičių. "E" su genetiškai modifikuotais produktais neturi nieko bendro. Ši raidė žymi, kiek į produktą įdėta įvairių dažų, tirštiklių, konservantų ir visokių kitokių priedų, kurių daugiau nei 1 000.

Dažai žymimi E102-E155. Kad maistas ilgiau būtų šviežias, dedami antioksidantai. Jie žymimi E310-E312. Emulsikliai ir stabilizuojamosios medžiagos - E414, E430, E431, E450-E455. Saldikliai - E420 (sorbitolis), E421 (matolis). Baltikliai - E924 (kalio bromidas), E925 (chloras). Nitratai ir nitritai - E250-E255 ir t. t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų