Žilvinas VIZGIRDA
Antradienį prezidentas Rolandas Paksas pasirašė dekretą, kuriuo atleido iš pareigų Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininką Arvydą Gudą, Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininką Darių Japertą ir Biržų rajono apylinkės teismo pirmininkę Palmirą Linkevičienę. Šie apylinkių teismų pirmininkai įtariami korupcija. Dėl jų veiksmų, siekiant daryti poveikį kolegoms stambaus masto kontrabandos bylose, Generalinėje prokuratūroje atliekamas ikiteisminis tyrimas.
Atleisti šiuos teismų pirmininkus iš užimamų pareigų prezidentui patarė Teismų taryba.
Tą pačią dieną Vilniaus apygardos teismas trims mėnesiams leido suimti korupciniais ryšiais su teisėjais pagarsėjusį ir kontrabandos organizavimu įtariamą Vilių Karalių.
Areštai ir paleidimai
Buvęs policijos pareigūnas V. Karalius (40 m.) buvo sulaikytas savo namuose sostinės M. K. Čiurlionio gatvėje. Generalinėje prokuratūroje jam pateikti įtarimai dėl spaudimo teisėsaugos pareigūnams atliekant pareigas.
Pirmąkart kontrabandos gabenimu įtariamas V. Karalius buvo suimtas šių metų sausį. Tada šalies specialiosios tarnybos išaiškino ir sulaikė penkis asmenis, kurie įtariami priklausantys tarptautiniam nusikalstamam susivienijimui. Pagal Valstybės saugumo departamento operatyvinę informaciją kartu su V. Karaliumi buvo suimti raseiniškis Saulius Karalius (38 m.), Užvenčio gyventojas Vytautas Petravičius (44 m.) bei du ukmergiškiai: Artūras Paūnovas (30 m.) bei Alvidas Zykas (45 m.). Dar vienas šios bylos įtariamasis kaunietis Gintaras Simanynas prieš du mėnesius buvo sulaikytas Rusijoje, Kaliningrade, ir šiomis dienomis išduotas Lietuvai. Teismas jį leido suimti trims mėnesiams.
Kadangi bylos tyrimas, ekspertizės užsitęsė, visi įtariamieji iš suėmimo buvo paleisti. Paskutinis Generalinės prokuratūros skyriaus prokuroro Rolando Tilindžio prašymu į laisvę, pusmetį praleidęs Lukiškėse, buvo paleistas V. Karalius.
Kontrabandos už milijonus
"Akistata" dar prieš kelerius metus plačiai rašė apie kontrabandininkų grupuotę, kuri į Lietuvą vežė spiritą ir cigaretes. Tai grupuotei vadovavo Ričardas Petravičius iš Ariogalos. Nors kontrabandininkai ne sykį buvo įkliuvę muitininkams, tačiau nuteisti grupuotės lyderį nesisekė. Panevėžio apygardos teismas jam buvo skyręs 45 000 litų baudą, tačiau ir jos R. Petravičius mokėti neskubėjo. O Generalinės prokuratūros skundas dėl tokios švelnios bausmės kelerius metus pragulėjo Aukščiausiajame Teisme. Paaiškėjus teisėjų korupcijos faktams dabar galima suprasti, kodėl buvo vilkinamas teismo procesas.
R. Petravičiui žuvus autoavarijoje, kontrabandininkai tęsė savo pelningą darbą. Nesnaudė ir specialiosios tarnybos. Nuo 2002 metų per specialiąsias operacijas įvairiuose pasienio postuose tiek išvežant iš Lietuvos, tiek įvežant į ją buvo sulaikyta 10 vilkikų, gabenusių per 100 milijonų vienetų cigarečių. Bendra konfiskuotų kontrabandinių prekių vertė viršija 11 milijonų litų. Be to, pernai, liepos 3 dieną, per specialią operaciją sulaikyta 140 000 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų, kurie buvo gauti realizavus kontrabandines cigaretes.
Nepaskandinamas Karalius
Vienas iš lietuviškosios kontrabandos karalių Vilius Karalius - buvęs policininkas. Beje, policininkai kontrabandininkai Lietuvoje - įprastas reiškinys. Nusižudęs Vilniaus mokesčių policijos vyriausiasis komisaras Mindaugas Silickis organizavo spirito bei cigarečių kontrabandininkų grupę. Kartu su juo veikė policijos komisarai Česlovas Sakalauskas ir Juozas Leščiukaitis. Vilius Karalius nuo 1984 metų milicijoje, o vėliau ir policijoje iki komisaro neužsitarnavo. Į pensiją išėjo kaip kelių policijos inspektorius. Prieš tai dirbo Ekonominių nusikaltimų tyrimo inspektoriumi, tarnavo Lazdijų ir Druskininkų kelių policijoje. Prieš kurį laiką pardavė namą Šeštokuose ir apsigyveno prestižinėje M. K. Čiurlionio gatvėje. Kalbama, kad su Lazdijų teismo pirmininko dukra. Dabar paaiškėjo, kad neoficialus uošvis ir buvo tapęs kontrabandininko "stogu". Bet ne tik teisėjai A. Gudas, D. Japertas ir P. Linkevičienė dengė kontrabandininkus. "Ekstra" šių metų 23-iajame numeryje išspausdino karališkos medžioklės nuotrauką. Joje šalia V. Karaliaus - policijos komisaras, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos komisaras inspektorius, dar vienas kontrabandininkas, Muitinės departamento Kriminalinės tarnybos vadovo pavaduotojas. Apie ką komisarai ir kontrabandininkai kalbėjosi medžioklėje, žino tik jie patys, bet mes irgi galime padaryti išvadas. Ir per pasitarimą pas prezidentą buvo konstatuota, kad didžioji kontrabanda be valstybės pareigūnų talkos negalima. O Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius Mečys Laurinkus sakė, kad išaiškinti trys teisėjai, tai "tik fragmentas didelės apimties bylos". Anot direktoriaus, šioje byloje gali išlįsti ir politikų pavardės. Neišlaikė ir dar vieno tiesėjo nervai. Panevėžio apygardos teisėjas Antanas Jarašius pats paprašė prezidento, kad jį atleistų iš pareigų. A. Jarašius siejamas su Panevėžio apylinkės teismo pirmininku D. Japertu.
Atsakomybė - tik asmeninė
Teisėjai jau įkliuvo. Prezidentas R. Paksas paragino Lietuvos teismų vadovus imtis visų įmanomų priemonių, kad nepasikartotų skandalai, susiję su teisėjų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, jų ryšiais su nusikalstamo pasaulio atstovais. "Teisėjams, sulaužiusiems priesaiką, - ne vieta teismų sistemoje", - pabrėžė R. Paksas. Po nepriklausomybės atkūrimo už teisėjo vardo pažeminimą iš pareigų iš viso jau atleista 13 teisėjų. Kai kuriems jų buvo iškeltos baudžiamosios bylos, dažniausiai - už kyšininkavimą.
Už kyšio paėmimą buvo nuteista Vilniaus miesto 4-osios apylinkės teismo teisėja Eglė Milinienė, Kauno miesto apylinkės teismo teisėjai Tomas Kaminskas ir Jurgis Kaušinis, Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkė Ona Gailiuvienė. Su teisėjo mantija už įvairius nusižengimus teko atsisveikinti Artūrui Motiejūnui (Vilniaus apygardos teismas), Vidmantui Žylei (Klaipėdos miestas), Vytautui Kucevičiui (Alytus), Albertui Opulskiui (Šakiai), Ženi Teodorai Tamošiūnienei (Klaipėdos r.), Vytautui Jazbučiui (Marijampolė). Už aplaidumą ir bylų vilkinimą per nepriklausomybės metus teisėjams buvo iškelta per 200 drausminių bylų.
Aukščiausiojo Teismo ir Teisėjų tarybos pirmininkas Vytautas Greičius nežada prisiimti asmeninės atsakomybės už padėtį teismų sistemoje. Po skandalo, kilusio dėl trijų apylinkių teismų pirmininkų, įtariamų korupcija ir pagalba stambiems kontrabandininkams, prisiimti asmeninę atsakomybę už padėtį teismų sistemoje ir atsistatydinti V. Greičiui pasiūlė Tėvynės sąjungos ir Liberalų demokratų partijos lyderiai.
Aukščiausiojo Teismo pirmininkas tokius politikų pareiškimus vertino kaip neapgalvotus.
Žiniasklaida mini, kad Generalinei prokuratūrai tiriant Lazdijų, Biržų rajonų ir Panevėžio miesto buvusių apylinkių teismų pirmininkų veiksmus, gali atsirasti ir daugiau (5 ar 6) korupcija įtariamų teisėjų.
Neketindamas prisiimti asmeninės atsakomybės už padėtį teismų sistemoje V. Greičius pabrėžė kiekvieno teisėjo nepriklausomumą ir asmeninę atsakomybę už priimtus sprendimus. "Teisėjai, priimdami sprendimus, yra visiškai autonomiški, visiškai savarankiški, tą autonomiškumą, savarankiškumą jiems garantuoja įstatymai. Todėl teisėjai turi atsakyti už savo veiksmus, padarytas pražangas", - sakė V. Greičius.