Petras IVANAUSKAS
Pagaliau artėja kanapių bylos, pradėtos prieš du metus, atomazga. Liuksemburgo teisingumo teismas nusprendė, kad Lietuvos įstatymai, draudžiantys auginti be išimties visas kanapių rūšis, prieštarauja Europos Sąjungos teisės aktams. Taip, beje, ir buvo nusprendęs Rokiškio apylinkės teismas.
Kanapės be narkotikų
"Akistata" ne kartą rašė apie tą kanapių bylą. Prieš porą metų policininkai Rokiškio rajono Matačiznos kaime aptiko 6 hektarų plotą, kuriame augo už žmogų didesnės kanapės. Policijos pastangomis kanapių laukas buvo užartas, rasti grūdeliai užkasti sąvartyne.
Paaiškėjo, kad kanapes pasėjo vilnietis Edgaras Babanovas, o žemę jam išnuomojo Obelių žemės ūkio bendrovė. Tad jos vadovui Raimondui Obolevičiui ir augintojui E. Babanovui ir buvo pareikšti įtarimai. Ir policininkai, ir Rokiškio prokurorai buvo įsitikinę, kad kanapių augintojai bus griežtai nubausti, nes Lietuvoje kol kas negalima auginti nei pramoninių, nei narkotinių kanapių. Baudžiamasis kodeksas už jų auginimą numato laisvės atėmimą iki 5 metų.
Bet teisėsaugininkai klydo. Rokiškio rajono apylinkės teismas išteisino Edgarą Babanovą. Ekspertizė nustatė, kad vilniečio augintose kanapėse narkotizuojančios medžiagos - tetrahidrokanabinolio - yra labai nedaug. Tik 0,04 procento, o Europoje leistinas kiekis yra 0,2 procento. Tiesa, vėliau ekspertai sakė, kad į laboratoriją tyrimams buvo atvežtos supelijusios, netinkamai laikytos kanapės. Tad tyrimai gal ir netikslūs, bet šaukštai jau po pietų.
Pats E. Babanovas tiek Rokiškio apylinkės teisme, tiek, nuosprendį prokurorams apskundus, bylą nagrinėjant Panevėžio apygardos teisme sakė, kad kanapes jis pradėjo auginti norėdamas atgaivinti senuosius amatus ir, kad pluoštines kanapes auginti Europos Sąjungos šalyse leidžiama. Net ir 300 kilogramų kanapių sėklų jis nusipirko Prancūzijoje ir laisvai įvežė į Lietuvą.
Panevėžio apygardos teismas irgi nepakeitė kolegų iš Rokiškio nuosprendžio. Apygardos teisėjai Europos Bendrijos Teisingumo Tarybą paprašė išaiškinti, ar mūsų valstybės Baudžiamasis Kodeksas ir Narkotikų kontrolės įstatymas, kuriais draudžiama auginti kanapes, neprieštarauja Europos Sąjungos teisės aktams. Jei kitose valstybėse pluoštinės kanapės laikomos naudingu augalu ir už jų auginimą ūkininkai gauna išmokas, tai kuo blogesni lietuviai?
Neteisėti įstatymai
Liuksemburge byla išbuvo daugiau kaip metus. Šio teismo nutartis pradžiugino E. Babanovą. Jis ne tik įrodė, kad yra teisus, bet galės iš valstybės išsireikalauti nuostolių atlyginimo. O jos ne tokios mažos - žmogus Prancūzijoje pirko tris maišus sertifikuotų sėklų, nuomojosi žemę, augino kanapes. Ieškinį jis gali pareikšti po to, kai Panevėžio apygardos teismas oficialiai pripažins, kad kanapių augintojas nekaltas. Teismas remsis Liuksemburgo teismo nutartimi, kurioje akcentuojama, kad Lietuvos teisės akatai, draudžiantys auginti visas kanapes, prieštarauja Europos Sąjungos teisei ir tokius teisės aktus Lietuvoje draudžiama taikyti. Dar daugiau - nutartyje pareikšta, kad neteisėti Lietuvos įstatymai ne tik iš mūsų šalies ūkininkų atėmė teisę importuoti ir gaminti pluoštines kanapes, bet ir padarė žalą visai Europos Sąjungos ekonomikai.
Europos Sąjungoje įteisintas kanapių, naudojamų maisto pramonėje, medicinoje bei kitose srityse auginimas. Tos kanapės beveik neturi svaigiųjų medžiagų. Jų pluoštas naudojamas lengvojoje, popieriaus pramonėje, o iš sėklų gaminami preparatai nuo išsėtinės sklerozės, astmos, kitų ligų.
Kanapės Lietuvoje auginamos nuo senų laikų. Mūsų šalies teritorijoje rastas net neolito amžiaus kanapių virvelių liekanos. Žemaitijoje ir dabar kanapių grūdeliai valgomi per Kūčias. Kai kas kanapes augina vazonuose ant palangės, nes tai - gražus augalas.