Petras IVANAUSKAS
Dvi savaites Lietuvoje vyko tarptautinės kontrateroristinės pratybos "Shamrock Key". Jose kariai siekė tobulinti NATO kontrateroristinių vienetų sąveiką, suderinti ryšių, aprūpinimo, kovinės taktikos ir kitus dalykus. Pratybos buvo įslaptintos, tad jų detalės nekomentuojamos. Pajūrio gyventojai jau nuo balandžio 17-osios matė skraidančius karinius lėktuvus ir sraigtasparnius, važinėjančius kariškus automobilius. Iš JAV, Norvegijos, Lenkijos atskridę NATO kariai leidosi Palangos aerouoste.
Lietuviai pasiruošę
Lietuva - vienintelė Baltijos šalis, turinti specialiųjų operacijų junginį kovai su terorizmu. Šis junginys, įkurtas prieš penkerius metus, jau turėjo ir kovinį krikštą - dalyvavo operacijose Afganistane. Lietuvos kariūnai gerai pasirodė šiose pratybose. "Lietuva yra toli pažengusi specialiųjų operacijų srityje", - sakė JAV specialiųjų operacijų pajėgų Europoje vadas generolas majoras Tomas R. Šrinkas (Thomas R. Csrnko). Tuos žodžius buvo malonu girdėti pratybas stebėjusiam šalies prezidentui ir vyriausiajam ginkluotųjų pajėgų vadui Valdui Adamkui. Prezidentas žurnalistams sakė, kad yra aišku, kodėl tokios pratybos vyksta. "Gyvename tokiais laikais, kai terorizmas gali pasirodyti kiekvieną dieną ir bet kurioje vietoje. Pratybos vyksta pačiu laiku. Lietuvoje jos organizuojamos todėl, kad mūsų kariuomenės specialieji daliniai yra paruošti be priekaištų. Rezultatai - labai geri", - sakė valstybės vadovas.
Tokios pratybos vyksta kasmet, tačiau Baltijos valstybėse - pirmą kartą istorijoje.
Gresia ir Lietuvai
Dar prieš keletą metų atrodė, kad Lietuva yra šešėlyje tarp didžiųjų valstybių ir joks terorizmas jai negresia. Tačiau įstojus į NATO, pradėjus dalyvauti antiteroristinėse operacijose, padėtis pasikeitė. Nuo terorizmo pavojaus dabar niekas nėra apdraustas. Beje, nors terorizmas yra senas kaip pasaulis, tačiau iki šiol pasaulyje nėra aiškaus terorizmo apibūdinimo. Kai nėra aiškaus priešo, nėra ir vieningos kovos recepto. Dabar dažnai teroristinius kovos būdus taiko nacionalinio išsivadavimo dalyviai. Taip elgiasi čečėnai. Jie deklaruoja labai kilnias priežastis - kova už laisvę. Tačiau kas gali pateisinti tokį kovos būdą, kai taikiniu tampa vaikai ir niekuo dėti žmonės? Prisiminkim Maskvoje jų užgrobtą "Nord Osto" teatrą ar Beslano miesto vidurinę mokyklą. Šimtai aukų devalvavo kovos už laisvę idėją. Įkaitų dramos atskleidė dar ir tai, kad čečėnų kovotojai palaikė glaudžius ryšius su tarptautinėmis terorizmo organizacijomis.
Afganistane teroristų tikslas dar kitoks. Ten gaujos kovoja ir tarpusavyje, ir su tarptautiniais taikdariais dėl to, kad joms neleidžiama lobti iš narkotikų gamybos.
Arba prisiminkim labiausiai pasaulyje žinomus lietuvius teroristus - tėvą ir sūnų Brazinskus. Jie vieni pirmųjų pasaulyje užgrobė lėktuvą. Tėvas Pranas ir sūnus Algirdas 1970 metais vieną dieną sėdo į AN-24, kuris skrido iš Batumio į Suchumį. Jau ore išsitraukę ginklus Brazinskai pareikalavo, kad keleivinis lėktuvas pasuktų į Turkiją. Tuo laiku tai buvo retas atvejis, tad lakūnai nežinojo, kaip elgtis, ir bandė lietuviams nepaklusti. Nuaidėjo šūviai. Žuvo stiuardesė Nadežda Kurčenko, keli žmonės buvo sužeisti. Pilotai, pamatę, kad čia ne juokai, pasuko lėktuvą per sieną. Brazinskai Turkijoje sėdo į kalėjimą, bet neilgam. 1974 metais jie buvo amnestuoti, persikėlė į JAV. Šiuo metu toks teroro aktas jiems nebūtų taip lengvai pasibaigęs. Dabar viso civilizuoto pasaulio nuostata tokia: parodyti teroristams ir tiems, kurie rengiasi jais tapti, kad jokiomis aplinkybėmis nėra vykdomi jų reikalavimai. Necivilizuotais būdais neįmanoma pasiekti keliamų tikslų, net jei jie būna ir kilnūs.
Tikros ir netikros diversijos
Negalima sakyti, kad Lietuvoje vienintelis terorizmas - tai girtų vairuotojų traiškomi pėstieji. Anaiptol. Pačiais pirmaisiais nepriklausomybės metais Lietuvos pasienio postus puolė teroristai iš Rusijos. Jie žinomi, tačiau iki šiol nenuteisti, nes juos globoja Rusijos ir Baltarusijos valdžia.
1994 metų lapkričio 6 dieną buvo susprogdinta dalis geležinkelio tilto per Bražuolės upelį Trakų rajone. Jei ne aplinkinių gyventojų pastabumas, nuo bėgių į upę galėjo nuvažiuoti traukinys, ir tada šio sprogimo pasekmės būtų daug skaudesnės. Iki šiol nusikaltėliai neįvardyti. Valstybės saugumo departamento darbuotojas Juras Abromavičius buvo užčiuopęs jų pėdsakus, tačiau teroristai buvo greitesni - 1997 metų sausio 31 dieną jie susprogdino J. Abromavičiaus automobilį. Pareigūnas žuvo prie pat savo namų. Jo žūties byla irgi neištirta. Dabar belieka tik spėlioti: ar tai tik vietinių teroristų darbas, ar gijos nueina į kitą šalį?
Keletą kartų Lietuvoje sklido gandai, kad buvo planuojami pasikėsinimai į Atkuriamojo Seimo pirmininką Vytautą Landsbergį. Kadangi jis buvo vienas iš didžiausių Sovietų Sąjungos griovėjų, tai irgi galėjo būti ne tik vietinių nepriklausomybės priešininkų planai.
Labai keista istorija siejama su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka. 1997 metais jis buvo pakviestas į Vilnių dalyvauti "Vilniaus dešimtuko" renginiuose. Dvi dienas jis viešėjo Lietuvos sostinėje ir pasakojo Rytų ir Vidurio Europos šalių vadovams apie klestinčią Baltarusiją. Kai A. Lukašenka grįžo į Minską, Lietuvos saugumas paskelbė, kad, solidarizuodamiesi su Baltarusijos opozicija, keli dešiniųjų pažiūrų lietuviai ruošėsi pasikėsinti į kaimyninės šalies vadovą. Tačiau tyrimo metu nieko konkretaus nebuvo išsiaiškinta.
Dar buvo keli atvejai, kai karštos galvos rėkė apie kruviną teroristinį aktą, nors iš tikrųjų tai buvo eilinių pijokėlių padaryti nusikaltimai, kurių pasekmės iš tikrųjų galėjo būti kruvinos. Štai 2001-aisiais per Valstybės dieną, Liepos 6-ąją, netoli Palemono geležinkelio stoties nuo bėgių nuvažiavo vienas keleivinio traukinio Ryga - Vilnius vagonas. Į įvykio vietą atvažiavę pareigūnai ir geležinkeliečiai iš tikro pakraupo - buvo išardyti aštuoni metrai bėgių. Tik laimingo atsitiktinumo dėka išvengta didelės nelaimės ir aukų. Tada iš tikro atrodė, kad per valstybinę šventę siekta įvykdyti kruviną teroristinį aktą. Kruopščiai ištyrus visas aplinkybes paaiškėjo, kad bėgiai išardyti visai negalvojant apie pasekmes, o tik norint juos pakeisti į alkoholį. O Valstybės diena - tik atsitiktinumas.
Dėl išardytų bėgių nuvirto ir užsidegė traukinio sąstatas su nafta geležinkelio ruože Gargždai-Rimkai 9-ajame kilometre.
Pirmasis šio amžiaus karas
"Rugsėjo vienuoliktoji sukrėtė bei pakeitė pasaulį", - po teroro aktų JAV, kai buvo sugriauti Pasaulio prekybos centro dangoraižiai Niujorke ir atakuotas Pentagonas, pareiškė mūsų šalies prezidentas Valdas Adamkus. "Mes ištrauksime juos iš visų kampų", - apie karą su teroristais kalbėjo JAV prezidentas Džordžas Bušas. Kai kas tada dar sakė, kad prasideda karas su teroristais. Iš tikrųjų tas karas tik tęsiasi, o jo pradžia labai toli. Kokie to karo padariniai ir kada jis baigsis, irgi niekas nežino. "Pasaulio islamistų frontas - dėl džihado prieš žydus ir kryžiuočius", - taip vadinamos visos su Osama bin Ladenu susijusios ir jo remiamos teroristinės grupuotės. Grupuočių "tinklo" smegenys - O. bin Ladeno įkurta "Al-Qaeda" ("Bazė"). Ji siekė suvienyti arabus, kovojusius Afganistane prieš sovietų invaziją, tačiau 1998 m. paskelbė, kad visų musulmonų pareiga yra žudyti JAV piliečius bei jų sąjungininkus bet kurioje valstybėje.
Dž. Bušas karą su O. bin Ladenu pavadino pirmuoju XXI amžiaus karu. Jo kolegos sako, kad tas žygis gali tęstis daug metų. O. bin Ladenas žudikų komandas turi daugiau kaip pusšimtyje valstybių. Kadaise CŽV parengtas ir finansuojamas, jis dabar laikomas karo prieš Ameriką organizatoriumi. Rusai, turintys karinės patirties Afganistane, sako, , kad šansai, norint šioje šalyje pataikyti į bin Ladeną, lygūs nuliui. O kitur? Ar specialus dalinys turėtų sutriuškinti islamo grupuočių lizdus Egipte, kurių nariai buvo kai kurie Niujorko teroristai? Gal išnaikinti Sudane slaptąsias tarnybas, palaikančias glaudžius ryšius su O. bin Ladenu? Subombarduoti Alžyrą, kur GIA - O. bin Ladeno dvasios broliai - perpjauna gerkles netikintiesiems? Kariauti su viena pavojingiausių pasaulio teroristinių organizacijų iš Libano "Hezbollach" ("Dievo partija")?
O kol kas
Teroristų taikiniu vėl tapo Egipto turistai. Kurorte prie Raudonosios jūros, Dahabe, žuvo 23 žmonės, daugiau kaip 60 buvo sužeista. Trys bombos sprogo beveik vienu metu. Pirmoji - pakrantės restorane "Nelson", kita - kavinėje "Aladdin" ir trečioji - prekybos centre "Ghazale". Sužeistieji buvo gabenami į ligoninę Šarm al Šeiche. Dauguma žuvusiųjų - Egipto piliečiai.
Sprogimai Dahabe nugriaudėjo praėjus dienai po to, kai televizijos stotis "Al Jazeera" parodė vaizdo įrašą, kuriame O. bin Ladenas kalba apie "kryžiaus žygį prieš islamą" ir teigia, kad visi Vakarų piliečiai turi atsakyti už arabų pasauliui padarytą skriaudą. Pagal kai kurias versijas, Dahabo sprogimai susiję su O. bin Ladeno pareiškimu.
Įtarimo šešėlis krinta ir ant pačiame Egipte veikiančių teroristinių organizacijų, siekiančių destabilizuoti šalies Vyriausybę. Egipte, kurį taip mėgsta lietuviai, beveik kasmet teroristai pridaro bėdų. Pernai bombos sprogo Šarm al Šeicho viešbutyje ir prekybos centre. Žuvo 64, sužeista 200 žmonių. Dar prieš porą metų per sprogimus Tabos "Hilton" viešbutyje žuvo 34 žmonės. 1997-aisiais šventykloje šalia Luksoro užpuolikai nužudė 58 turistus ir 4 egiptiečius. Lietuvos turistai nelaimių kol kas išvengė, tačiau važiuoti į šalį, kur nuolat aidi sprogimai, gali tik avantiūristai. Nors teigiama, kad turistai šiose šalyse saugomi, tačiau galima apsaugoti tik nuo chuligano, o ne nuo teroristo.
Jau po sprogimo Dahabo kurorte buvo sužeisti du taikdariai iš Sinajaus pusiasalyje dislokuotų Daugiašalių pajėgų ir stebėtojų. Šį kartą bomba sprogo autobuse, kuris važiavo netoli Guros oro uosto.