Giedra AKAVICKIENĖ
Šeštą ryto Telšių rajono policijoje suskambo telefonas. Girtas vaikinas pranešė, kad ruošiasi nusižudyti. Kol budėtojas įkalbinėjo jį nedaryti kvailystės, į įvykio vietą išvyko policijos ekipažas.
Atskubėję policininkai iš pradžių nerado juos kvietusio vaikino. Eidami pėsčiųjų tiltu per geležinkelio bėgius pareigūnai išgirdo: "Ei, vyrai, aš čia, žiūrėkite aukščiau". Pasirodo, galimas savižudis buvo įsiropštęs į geležinkelio apšvietimo bokštą. Matydamas, kad jo neranda, neiškentė nesušukęs. Jis sėdėjo geležinkelio apšvietimo bokšto viršuje įrengtoje platformoje, prie lempos. Užsiropštęs ant turėklų ir nuleidęs kojas žemyn, telšiškis šaukė, kad nušoks. Nuo tokio vaizdo pakraupo ne vienas praeivis, ankstų rytą skubėjęs į darbą pramonės rajone.
Į įvykio vietą sukviestos specialiosios tarnybos - greitoji medicinos pagalba bei Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba. Tačiau sunkiausias darbas teko policijos pareigūnams, kurie tapo derybininkais ir psichiatrais.
Operatyvaus valdymo skyriaus vyr. policininkas Andrius Zaveckis ir viešosios policijos vyr. policininkas Denisas Rudnikas ėmėsi įkalbinėjimo meno.
Kaip sakė A.Zaveckis, apie jėgos panaudojimą negalėjo būti nė kalbos. Jeigu pareigūnai būtų bandę lipti į bokšto viršų ir jėga krapštyti nelaimėlį iš viršaus, neabejojama, kad tai būtų paskatinę susikrimtusį vaikiną šokti žemėn. Nušokus žemyn, iš žmogaus būtų likusi tik šlapia vieta. Mat bokšto aukštis tikrai įspūdingas - maždaug 27 metrai. Jis prilygsta devyniaaukščio namo aukščiui.
Be to, užlipę į bokšto viršų pareigūnai greičiausiai nieko nebūtų pešę. Pasirodo, užlipęs kopėčiomis vaikinas uždarė grotas, kad gelbėtojai iki jo neprieitų.
Pasak pareigūnų, įtemptas pokalbis su galimu savižudžiu truko apie pusantros valandos. Per tą laiką apačioje nubildėjo ne vienas krovininis traukinys.
Nelaimėlis nuolat kartojo: "Nusižudysiu, negyvensiu..." Paskui jaunas vyras išsipasakojo, kas jį kankina. "Esu teistas. Atėjus įsidarbinti, klausia manęs, ar neteistas. Užpildau anketą, ir neretai mano paslaugų atsisakoma. Sunkiai dirbu vienoje akcinėje bendrovėje, gaunu 1400 litų į rankas. Tačiau Anstolių kontora atskaičiuoja arti 300 litų per mėnesį už skolas. Su žmona auginu trijų mėnesių kūdikį. Sunku pragyventi, todėl kyla konfliktai šeimoje. Dabar vėl susipykau su žmona. Užkniso toks gyvenimas, nusprendžiau pasidaryti galą", - atvėrė širdį vaikinas.
"Argi dėl konflikto su žmona verta žudytis? Geriau pagalvok apie savo mažylį, juk jam reikalingas tėvas", - nuliūdusį vyrą guodė pareigūnai. "Nulipk žemėn, mes jau baigiame darbą, imame butelį ir išspręsime tas problemas", - pažadėjo policininkai. Po ilgų vyriškų kalbų vaikinas pasidavė uniformuotų pareigūnų įkalbinėjimams ir nulipo pas juos.
Butelis atsirado staigiai, net nereikėjo važiuoti į parduotuvę. Kažkas iš neabejingų žiūrovų, stebėjusių derybas, nubėgo ir atnešė apšarmojusį nediduką buteliuką "Bobelinės", kitas pavaišino šokoladu. Išlenkęs dvi taureles, jaunos šeimos galva pareiškė, kad daugiau nemėgins žudytis. "Buvau pagiringas, daugiau taip nedarysiu", - garantavo jis.
Policininkai nėra specialiai paruošti bendrauti su savižudžiais. Tai yra psichiatrų darbas. Tačiau reikia pripažinti, kad ekstremaliomis sąlygomis pareigūnai puikiai atliko savo darbą.
Atvejis su ketinusiu iš bokšto nušokti vaikinu nėra vienintelis. Panašios situacijos vyksta nuolat. Kaip prisiminė vyr. policininkas A.Zaveckis, vieno šeimyninio konflikto metu moteris užsibarikadavo duris ir ėmė grasinti, kad atsukusi dujų čiaupą, susprogdins ne tik savo butą, bet ir devyniaaukštį namą, kuriame gyvena. Pavyko įkalbėti, kad ji geruoju atidarytų duris.
Kita nelaiminga moteris grasino susideginti bute, nes sugyventinis esą ją skaudžiai apgavo. "Bjaurybė išnešė pinigus, daiktus ir pabėgo", - dejavo nukentėjusioji. Šturmavus butą, vargšė atiduota medikų globai.
Autorės nuotrauka Ant tilto stovinčių policininkų ir bokšte ant turėklų vytuojančio nelaimėlio derybos truko pusantros valandos.