• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Juridinė konsultacija

Kokie dokumentai reikalingi senatvės pensijai bei bedarbio pašalpai gauti?

Pavardės nenurodęs laikraščio skaitytojas rašo, jog yra senas, ligotas žmogus. Jis norėtų sužinoti, kokius dokumentus ir prieš kiek laiko reikia pateikti "Sodrai", kad būtų apskaičiuota senatvės pensija. Laiško autoriui įdomu, ar į darbo stažą įskaičiuojamas 1993 - 1995 metų laikotarpis, kuomet jis buvo pripažintas trečiosios grupės invalidu. Vyriškis taip pat klausia, kokius dokumentus reikia pateikti Darbo biržai, kad būtų mokama bedarbio pašalpa.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal šiuo metu galiojančius Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo nuostatus, prašymą dėl senatvės pensijos paskyrimo asmuo turi pateikti savo gyvenamosios vietos Socialinio draudimo skyriui. Kartu su pareiškimu reikia pateikti Lietuvos Respublikos piliečio pasą arba leidimą nuolat gyventi Lietuvoje, taip pat dokumentus, įrodančius to asmens darbo stažą (socialinio draudimo pažymėjimą bei darbo knygelę ir jų kopijas), bei draudžiamąsias pajamas (uždarbį, gautą nuo 1984 metų sausio 1 dienos iki 1994 metų sausio 1 dienos). Į darbo stažą tas laikotarpis, per kurį buvo mokama invalidumo pensija, neįskaičiuojamas. Dokumentus dėl senatvės pensijos paskyrimo reikia pateikti ne anksčiau kaip prieš 3 mėnesius iki sulaukiant senatvės amžiaus. Šiuo metu moterims senatvės amžius laikomas 58 metai, vyrams - 62 metai. 2003-aisiais į pensiją bus išleidžiamos moterys, sulaukusios 58 metų ir 6 mėnesių, o 2004-aisiais - 59 metų amžiaus. Vyrai 2003-aisiais bus išleisti į pensiją sulaukę 62,5 metų amžiaus. Jiems ši amžiaus riba galutinė. Žinoma, jeigu per šį laiką nepasikeis įstatymai.

Bedarbio pašalpa asmenims, įsiregistravusiems Darbo biržoje, iš karto neskiriama. Tai priklauso nuo daugelio aplinkybių. Visų pirma, nuo priežasčių, dėl kurių žmogus buvo atleistas iš darbo, nuo turėto darbo stažo per pastaruosius trejus metus iki įsiregistravimo Darbo biržoje ir taip toliau. Bet kuriuo atveju bedarbis turi pats kreiptis į Darbo biržą pagal savo gyvenamąją vietą, pateikti pasą bei socialinio draudimo pažymėjimą. Darbo biržos darbuotojai, įvertinę visus duomenis, nuspręs, kada ir kokio dydžio bedarbio pašalpa bus skirta (arba iš viso nepriklausys). Taigi laiško autoriui pirmiausia reikia kreiptis į Darbo biržą, kur jis gaus konkretų atsakymą dėl bedarbio pašalpos skyrimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų