Dėl buto padalijimo
"Esu pensininkė, - rašo skaitytoja iš Kauno. - Neseniai mirė mano motina, kuri gyveno atskirame vieno kambario bute. Būdama gyva motina parašė testamentą savo anūkės (mano mirusio brolio dukters) vardu. Pagal šį testamentą po motinos mirties jos anūkei atiteko du trečdaliai, o man, kaip dukrai pensininkei - viena trečioji buto dalis. Praėjus mėnesiui po motinos mirties toji jos anūkė su šeima jau gyveno minėtame bute kaip vienintelė jo savininkė. Aš jai siūliau butą parduoti ir man atiduoti trečdalį gautų pinigų, dar siūliausi du trečdalius buto iš jos nupirkti, tačiau susitarti nepavyko. Bendrasavininkė kategoriškai atsisakė spręsti šią problemą. Gal patartumėte, kokiu būdu galėčiau atsiimti man priklausančią buto dalį?"
Advokatas Danius Svirinavičius paaiškino, jog pagal LR civilinio kodekso 122 straipsnį bendroji dalinė nuosavybė valdoma, ja naudojamasi ir disponuojama visų jos dalyvių sutikimu. Esant nesutarimams, buto valdymo, naudojimosi ir disponavimo tvarka nustatoma teisme bet kurio iš dalyvių ieškiniu.
Pagal LR CK 126 straipsnį, kiekvienas iš bendrosios dalinės nuosavybės teisės dalyvių turi teisę reikalauti atidalyti jų dalį iš bendro turto. Jeigu nesutariama dėl atidalijimo būdo, tai bet kurio dalinės nuosavybės teisės dalyvio ieškiniu turtas padalijamas natūra, kiek tai galima be proporcingos žalos jo paskirčiai. Antraip atsidalijantis bendrasavininkis gauna kompensaciją pinigais.
Todėl, jei nesutariate su buto bendrasavininke dėl bendro turto atidalijimo geruoju, galite civiline tvarka kreiptis į teismą. Tam turite paruošti atitinkamą ieškininį pareiškimą. Jei nesugebate tokį pareiškimą parašyti pati, jums padės ir visą kitą reikiamą teisinę informaciją suteiks bet kuris advokatas.