JAV Karnegio-Melono universiteto mokslininkai planuoja artimiausiais mėnesiais pristatyti naujosios kartos programinę įrangą, kuri kompiuterinio modelio pagrindu pajėgs prognozuoti nusikaltimų pobūdį ir skaičių rajone iš 10 kvartalų su vos 20 procentų paklaida.
Šį projektą finansavo JAV nacionalinis justicijos institutas.
Nusikalstamumo modeliui kurti buvo naudojami Niujorko valstijos Pitsburgo ir Ročesterio miestuose nuo 1990 iki 2001 metų surinkti duomenys. Pritaikytas matematinis modelis analogiškas tam, kuris naudojamas makroekonomikoje rinkos aktyvumo svyravimams prognozuoti.
Tyrėjams pavyko sujungti duomenis, pateiktus policijos ataskaitose, skambučius į 911 tarnybą, gyventojų surašymo duomenis, taip pat įvairiausius duomenis iš "geltonųjų puslapių" bei duomenis apie sezoninius nusikalstamumo lygio pokyčius.
Įdomu tai, jog, nepaisant didelio prognozių tikslumo, rengdami jas, mokslininkai nenaudojo duomenų apie gyventojų rasę, nes, jų nuomone, rasė nėra patikimas nusikalstamumo lygio rodiklis. Vietoj rasės modelyje buvo atsižvelgiama į skurdo lygį, vienišų motinų skaičių.
Sukurto modelio pagrindu mokslininkai parengė 36 tūkstančius prognozių apie nusikalstamumo pobūdį, įskaitant skirtingo pobūdžio nusikaltimus (vagystes, padegimus, plėšimus, mašinų vagystes ir t.t.), ir gavo įspūdingą rezultatą - klaidų dalis sudarė mažiau nei 20 procentų. Nužudymai prognozuoti nebuvo, nes turimų duomenų apie juos statistikai nepakanka, be to, jie dažnai susiję su kitais nusikaltimais, pavyzdžiui, vagystėmis.
JAV kuriama nemažai analogiškų ir įdomių projektų. Pavyzdžiui, Hiūstone, pasitelkiant geografinę informacinę sistemą (GIS), analizuojamas nusikaltėlių judėjimo per miestą pobūdis (pagal duomenis apie gyvenamąją vietą ir sulaikymo vietą), taip pat jų aukų judėjimo per miestą pobūdis ir, remiantis duomenimis apie praeityje įvykdytus nusikaltimus, pavyksta prognozuoti, kur ir kada nusikaltėlių ir jų aukų maršrutai susikirs. Spėjama, jog veikiantis sistemos prototipas bus parengtas jau iki rudens.
Kaip rašo AP, kartografija ir GIS naudojimas JAV policijoje turi gana spalvingą ir ilgą istoriją - nuo paprastų vėliavėlių ant žemėlapių ir iki šiuolaikinių kompiuterinių nusikalstamumo modelių. Didžioji dalis šių modelių analizei ir nusikalstamumui prognozuoti naudoja informaciją apie rajono gyventojų pobūdį ir metų laiką. Rajonuose, kuriuose nusikalstamumas klesti itin "intensyviai", GIS naudojimas duoda ypač įspūdingų rezultatų.
ELTA