Siekdamos šią savaitę per derybas su komunistine Šiaurės Korėja dėl jos branduolinių programų pademonstruoti vieningą frontą, pirmadienį Japonija, JAV ir Pietų Korėja surengė pasiruošimo deryboms konsultacijas.
Iš viso šešių valstybių, - be jau minėtų, dar Kinijos ir Rusijos - pasiuntiniai renkasi Pekine, tikėdamiesi, kad pirmas nuo praėjusių metų rugpjūčio mėnesio derybų ratas padės pagrindą tolesniam krizės sureguliavimui.
Apžvalgininkai ir diplomatai abejoja, kad trečiadienį prasidėsiančiose derybose bus pasiektas persilaužimas. Tam, pasak jų, egzistuoja per didelis nepasitikėjimas tarp pagrindinių 2002 metų pabaigoje kilusios krizės veikėjų JAV ir Šiaurės Korėjos.Tiesa, Rusijos užsienio reikalų viceministro Aleksandro Losiukovo delegacija teigia įžvelgianti ženklų, kad derybos gali trukti ilgiau už numatytas tris dienas. "Turime tam tikrų teigiamų vilčių", - atvykęs į Kinijos sostinę žurnalistams pasakė A. Losiukovas.
Vėliau pirmadienį į Pekiną laukiama atvykstant JAV ir Japonijos delegacijų, o pietų ir šiaurės korėjiečiai turėtų pasirodyti antradienį.
Pirmasis Pekino derybų ratas baigėsi be rezultatų, ir prireikė šešių mėnesių, kol delegacijos sutarė vėl sėsti prie derybų stalo.
Šiaurės Korėja, kurią Vašingtonas kartu su Iranu ir prieškariniu Iraku pavadino "blogio ašies" valstybe, sausio mėnesį pasiūlė mainais už pagalbą ir diplomatines nuolaidas iš savo kaimynių bei JAV pusės įšaldyti savo branduolinę veiklą. Bet JAV, Japonija ir Pietų Korėja davė aiškiai suprasti, jog Pekine nori derėtis ne tik dėl Šiaurės Korėjos branduolinio ginklo plutonio pagrindu kūrimo programos, bet ir dėl antros, spėjamos bombų gamybos prisodrinto urano pagrindu schemos.
Šiaurės Korėja neigia vykdanti branduolinio ginklo gamybai tinkančio urano sodrinimo darbus. JAV, savo ruožtu, teigia, kad Pchenjano pareigūnai 2002 metų spalį, pateikus jiems įrodymų, pripažino, kad tokia programa yra vykdoma, bet vėliau Šiaurės Korėja, reaguodama į tarptautinės kritikos audrą, viską paneigė.
Antrasis derybų ratas prasidės trečiadienį ir turėtų tęstis mažiausiai iki penktadienio.JAV ir jų pagrindinės sąjungininkės Azijoje - Japonija ir Pietų Korėja - pirmadienį Seule per koordinacinį susitikimą pareiškė, jog bus solidarios ir per derybas su Šiaurės Korėja laikysis bendros pozicijos.
Reuters-ELTA