Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Ketvirtadienį vienoje Alytaus miesto ligoninės palatoje atsidūrė du nuo bendraamžių nukentėję nepilnamečiai. Penkerių su puse metų Donatas tą vakarą žaidė kieme. Netikėtai berniukui pagaliu į veidą smogė ketverių metukų pyplys Aivaras. Iš prakirsto antakio pasipylė kraujas. Donatas verkdamas parskubėjo namo. Tėtis sūnų tuoj pat išgabeno į ligoninę. Medikai konstatavo, jog Donato akytė nepažeista, jo sveikatos būklė sekama, atliekami tyrimai. Skaudžiai sūnaus patirtą traumą išgyvenantiems tėvams sunku suvokti, kad taip pasielgė visiškai mažas kaimynų sūnus. Beje, Aivarą gerai pažįstantys kiemo vaikai patikino, jog jis yra tikras mušeika, ne kartą vaikus apipylęs smėliu, apmėtęs akmenimis, plytgaliais, dažnai švaistęsis pagaliais. Močiutė nepuolė ginti anūko ir tyliai pripažino, jog su šiuo vaiku iškyla vis daugiau problemų, jis nėra paklusnus...
Donato palatos kaimyną šeštoką Mindaugą "Likiškėlių" vidurinės mokyklos koridoriuje sumušė keleriais metais vyresnis moksleivis. Situacija buvo labai paprasta. Koridoriumi beeinančiam vaikinui vienas berniukas kyštelėjo koją ir pabėgo. Atsisukęs ir net neišsiaiškinęs, kas taip pasielgė, pastarasis smogė iš paskos ėjusiam Mindaugui į veidą. Matyt, smūgis buvo stiprus, nes nukentėjėlis buvo iškart nuvežtas į ligoninę. Kol kas neaišku, kokios bus šio smūgio pasekmės. Mindaugo iš ligoninės medikai išleisti neskuba...
Didžiausias nusikaltėlių masalas - "mobiliakas"
Panašių pavyzdžių, kuomet įvairiais būdais nuo bendraamžių nukenčia vaikai, galima pateikti kasdien... Alytaus miesto ir rajono PK Savivaldybių policijos nepilnamečių reikalų vyresnioji inspektorė Audronė Moisienė pripažino, jog dažnai tarp nepilnamečių kylančių konfliktų priežastys suaugusiesiems atrodo labai nereikšmingos. Jas nulemia gaujos principas, noras lyderiauti, būti populiariu. Vaikai tampa panašūs į nuteistuosius, tarp kurių tokie santykiai itin ryškūs. Pastaruoju metu dažnas nepilnametis (net ir žemiausiųjų klasių moksleivis) turi mobilųjį telefoną. A. Moisienė įsitikinusi, jog tai mados, o ne pirmojo būtinumo dalykas. Mokykloje vaikas turėtų mokytis, nesiblaškyti, o dažnai skambantis telefonas trikdo dėmesį, trukdo dirbti mokytojams. Telefonas tampa tam tikru masalu, kurio trokšta dauguma paauglių. Mobiliojo ryšio telefonai iš bendraamžių vagiami, atimami prievarta, neretai neapsieinama be grasinimų ar smurto. Tokiais atvejais vaikas ne tik praranda daiktą, bet dar ir pats nukenčia. Vyresnioji inspektorė prisiminė keletą atvejų, kuomet telefonai iš vaikų buvo atimti panaudojant dujinius balionėlius ar net peilį. Dažniausiai jaunieji plėšikai savo aukomis pasirenka keleriais metais jaunesnius, silpnesnius vaikus. Atimtų telefonų paaugliai paprastai nepasilieka, o pigiai parduoda ir "užsidirba" pinigų, kuriuos vėliau išleidžia saldumynas, žaidimams, kiti - netgi žalingiems įpročiams patenkinti. Pamažu tai tampa gyvenimo būdu. Ne visuomet taip elgiasi sunkiai besiverčiančių šeimų vaikai, kuriems tėvai negali duoti pinigų.
Vyresnioji inspektorė yra nusiteikusi prieš vaikų "telefonizavimą". Jos nuomone, galbūt mobilusis telefonas ir reikalingas vyresniojo amžiaus paaugliams, vakare išeinantiems į įvairius renginius, dalyvaujantiems vakarėliuose, gimtadienių šventėse, kuomet norima palaikyti ryšį su tėvais, išsikviesti taksi, atsidūrus ekstremalioje situacijoje, jei gresia pavojus.
Neužtenka vaikus vien pamaitinti ir aprengti
Pastaruoju metu padažnėjo atvejų, kuomet nepilnamečiai ne tik vagiliauja, bet ir užsiima smulkiu reketu. Vyresnieji paaugliai iš jaunesniųjų atiminėja pinigus arba nuolat reikalauja atnešti vis didesnes sumas, verčia mažamečius (juos mažiau įtaria pardavėjos) vogti iš parduotuvių, netgi konkrečiai nurodo, ką reikia atnešti.
Prieš dvi savaites Alytuje pareigūnai sulaikė du mažamečius, kurių kuprinėse buvo rasta maždaug 100 litų vertės iš parduotuvės išneštų prekių. Netoliese "grobio" jau laukė reketininkai. A. Moisienė patikino, jog labai dažnai reketuojami vaikai niekam nesiskundžia - jie tiesiog bijo, nes yra prigąsdinti. Dar blogiau, jog į atitinkamas institucijas nesikreipia, neieško pagalbos ir nukentėjėlių tėvai. Jie taip pat bijo pasekmių, mano, kad po to vaikas dar labiau nukentės. Bet koks susitaikymas, nenoras blogiui užkirsti kelią tiktai dar labiau paskatina reketininkus, jie įžūlėja, tampa agresyvesni, daro vis sunkesnius nusikaltimus, į nusikalstamą veiką įtraukia bendraamžius.
Nepilnamečių reikalų tarnybos darbuotojai norėtų, kad tėvai vaikus ne tik maitintų, rengtų, pirktų mokymosi priemones, bet ir labiau jais domėtųsi, gilintųsi į jų elgesį, artimai bendrautų, nes tarpusavio ryšys itin svarbus. Juk neužtenka prie sūnaus ar dukros vien pasėdėti, padėti paruošti pamokas arba patikrinti pažymių knygeles - reikia žinoti, kuo jie gyvena, atvirai išsiaiškinti, ar neslegia kokios problemos. Norint išvengti skaudžių išgyvenimų, reikėtų nuolat tikrinti, ar namuose nedingsta pinigai.
Naujas problemų sprendimo būdas
Pastaruoju metu nepilnamečiai yra jautresni, konfliktiškesni, savo problemas sprendžia kitokiais būdais nei prieš kelerius metus. Tai patvirtina padaugėjusių apsinuodijimų skaičius. Nuo šių metų sausio 1 dienos Alytuje buvo nustatyta 17 apsinuodijimo atvejų. Keturi paaugliai apsinuodijo alkoholiu, likusieji - medikamentais. Tai savotiškas nepilnamečius užgriuvusių problemų sprendimo būdas. A. Moisienė nemano, jog visi jie norėjo mirti - tiesiog taip pasielgė vien dėl dėmesio stokos, norėdami išvengti nemalonaus pokalbio su tėvais dėl padaryto kažkokio blogo darbo. Kiti - galbūt neradę išeities iš sudėtingos situacijos...
Atsakomybė tenka tėvams
Per pirmąjį šių metų ketvirtį Alytuje nepilnamečiams buvo iškelta 17 baudžiamųjų bylų (13 iš jų - mieste, kitos - rajone). Šis skaičius stabilus, beveik nesikeitė lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Mieste užfiksuota 10 vagysčių, 2 chuliganizmo atvejai, 1 plėšimas, rajone - 4 vagystės. Devyni nepilnamečiai įvykdė grupinius nusikaltimus. Dabar paaugliams tai būdinga - būryje jaučiasi drąsesni, agresyvesni. Ko nedrįsta padaryti vienas, tą lengvai padaro grupėje su bendraamžiais, o kartais net ir su suaugusiaisiais. Baudžiamosios atsakomybės išvengia vaikai, neturintys 14 metų. Dėl šios priežasties per pirmąjį šių metų ketvirtį Alytuje buvo atsisakyta iškelti 5 baudžiamąsias bylas. Už nedidelį chuliganizmą per tą patį laikotarpį šiame mieste buvo nubausti net 47 nepilnamečiai. Tik sulaukęs 16 metų paauglys už nusikaltimus atsako pats, kitais atvejais baudžiami tėvai. Paprastai skiriamos baudos nėra didelės, atsižvelgiama į tai, jog neretai šeimoje yra daugiau vaikų, kurie taip pat savotiškai nukentėtų. Dažniausiai pirmą kartą nusikaltusių vaikų tėvams skiriama administracinė bauda yra įspėjimas. Tokiame sąraše paprastai atsiduria paaugliai iš tų šeimų, kurių materialinė padėtis yra bloga. Didžiausia - 400 litų - bauda šiemet Alytuje dar nebuvo niekam paskirta.
Tėvų klaida
Kaip jaunieji nusikaltėliai reaguoja į taikomas nuobaudas? A. Moisienės tvirtinimu, vieni vaikai reaguoja į tai labai rimtai, išgyvena, išsigandę klausia, ar jie nuteisti (paprastai paaiškinama, jog geras elgesys, klaidų nekartojimas gali "išplauti" dėmę jų biografijose visam laikui), tačiau yra tokių, kurie visiškai į tai nekreipia dėmesio. Pernai Alytuje užfiksuotas atvejis, kuomet už dar 14 metų neturėjusio berniuko juodus darbus jo tėvas buvo baustas keliolika kartų, tačiau tai jokio rezultato nedavė. Nepilnamečių reikalų tarnybos darbuotojai ne kartą tėvams siūlė apgyvendinti jų sūnų specialiuosiuose vaikų globos namuose, tačiau šie (ypač motina) nesutiko. Kaip ir buvo spėjama, vos sulaukęs keturiolikos, jis vėl nusikalto ir bus teisiamas. O juk atsidūręs valdiškoje auklėjimo įstaigoje paauglys galbūt galėjo išvengti baudžiamosios atsakomybės. Taigi neretai tėvai, patys negalėdami susitvarkyti su savo vaikais ir atsisakę paramos iš šalies, padaro nepataisomą klaidą.
Nepilnamečių reikalų vyresnioji inspektorė A. Moisienė mano, jog tėvai dažnai susidaro geresnę nuomonę apie savo vaiką, nepasitiki teisėtvarkos institucijų darbuotojais. Policija jiems asocijuojasi su prievartos organais, savotišku priešu. Deja, taip nėra. Jeigu suaugusieji laiku kreiptųsi pagalbos, būtų galima užkirsti kelią daugeliui nepilnamečių nusikaltimų. Juk daug lengviau ką nors pasiekti bendromis jėgomis, dirbant kartu...